A szerb kormány várhatóan nem járul hozzá a nemzeti távközlési vállalat Telekom Srbija 51 százalékos tulajdonhányadának értékesítéséhez, mivel túl alacsonynak tartja az egyetlen pályázó Telekom Austria 950 millió eurós ajánlatát - derül ki a szerb miniszterelnök keddi közleményéből.
Mirko Cvetkovis közleményben arról tájékoztatott, hogy a kormány nem adja el a vállalat részvénycsomagját a kijelölt 1,4 milliárd eurós minimumár alatt.
Az osztrák Tekeom Austria - egyedüli ajánlattevőként - legutóbb 950 millió eurót és 450 millió eurós beruházási csomagot ajánlott a társaság 51 százalékáért. A Telekom Srbija iránt érdeklődő több vállalat is korábban kiszállt a versenyből, mivel túl magasnak találták a kormány által kért összeget.
A kormányfő elmondta: a végső döntés a privatizációért felelős munkacsoporté; a döntés azután válhat hivatalossá, hogy az ajánlat technikai vizsgálatát is befejezik. A döntés nyilvánosságra hozatalának határideje március 28.
Predrag Markovic, Szerbia távközlési minisztere kedden úgy fogalmazott: "ez az ajánlat egy sértés" és "ezt az álláspontot képviselem majd a kormányban".
A Telekom Austria vezérigazgatója, Hannes Ametsreiter kedden arról tájékoztatott, hogy a társaságnak nem kell részvényeket kibocsátania a szerb vállalat akvizíciójának finanszírozásához. "Nem tervezünk tőkeemelést" - tette hozzá. Ametsreiter elmondta: A Telekom Austria az egyetlen ajánlattevő. "Pontosan tudjuk, mennyit vagyunk hajlandóak fizetni és, hogy mennyit nem vagyunk hajlandóak fizetni" - fogalmazott a vezérigazgató.
A Telekom Austria kevesebb, mint 24 órával azután nyújtott be ajánlatot a szerb távközlési cég részvényeinek megvásárlására, hogy a német Deutsche Telekom hétfőn bejelentette: eladja az amerikai T-Mobile USA egységét 39 milliárd dollártért az AT&T távközlési vállalatnak.
A szerb kormány az értékesítésből származó bevételeket infrastruktúra-fejlesztésre, a beruházások és a költségvetési bevételek fellendítésére, valamint külső hitelezőinek kifizetésére fordította volna.
A miniszterelnök kedden azonban elmondta: a döntés nem veszélyezteti a költségvetés fejlesztési tételeit. A kormányfő által kiadott közlemény nem tért ki arra, hogy a közeljövőben újra értékesítésre bocsátják-e a vállalat részvénycsomagját. Elemzők azonban úgy vélik, a kormány a 2012-ben esedékes választások utáni időpontra halaszthatja a privatizációt.
Szerbia jelenleg a Telekom Srbija 80 százalékos tulajdonhányadával rendelkezik, míg a maradék 20 százalék a görög OTE holding tulajdona. A vállalat 2009-ben 13,3 milliárd dinár (129,1 millió euró) nettó nyereséget ért el.