Az Egyesült Államok egy több millió dolláros új technológiával kerülné ki a külföldi kormányok cenzúráját az interneten - közölte a külügyminisztérium.
A külügyminisztérium 19 millió dollárt áldozna arra, hogy az internetezők kikerülhessék a kínaihoz és az iránihoz hasonló tekintélyelvű kormányok politikailag érzékenyek tartalmakra vonatkozó cenzúráját.
Michael Posner, az emberi jogi ügyekért felelős külügyi államtitkár elmondta, hogy a csúzliként működő technológia azonosítaná a korlátozásokat alkalmazó államokat, és ellenük fordítaná módszereiket. Egyebet nem árult el a készülő újításról.
A bejelentésre azután került sor, hogy kedden Washingtonban véget ért a harmadik amerikai-kínai "Stratégiai és gazdasági párbeszéd" nevű tárgyalássorozat. Ezen Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szóvá tette a kínai ellenzékiekkel és a rendszer bírálóival szembeni elnyomást.
Kína nemcsak a tibeti kérdést és az 1989-es demokratikus mozgalmat a hivatalostól eltérően kezelő honlapokat tiltotta le, de legutóbb a keresőprogramok "Hillary Clinton" kifejezésre vonatkozó találatait is.
Az amerikai külügyminisztériumot az ügyben eddig elért csekély eredmények miatt sokan azzal vádolják, hogy túlságosan is kesztyűs kézzel bánik Kínával.