A magyar számítástechnika történelmét, az informatika kialakulását saját sorsában is reprezentáló SZÁMALK, az egyik legpatinánsabb magyar ITC vállalkozás 45. születésnapját egy konferencia keretében ünnepli, amit az NJSZT Informatika Történeti Fórumával közösen szervez, 2011. május 25-én. A SZÁMALK új épületébe összhívott konferencia előadásai sorra veszik a 45 év mérföldköveit, amelyek - egy erre az alkalomra megjelentetett - tanulmánykötetben is megelevendenek.
A Számalk története nem csak a mai Számalkról mesél, de tartalmazza elődei (INFELOR, SZÁMKI, SZÁMOK, OSZV) eredményeit is. A konferencia szubjektív élmény beszámolóiból és a könyv objektív elemzéséből összeálló történet bemutatja a legelső magyar szoftverház kialakulását és korabeli eredményeit (INFELOR-SZÁMKI); a magyar szoftver export kifejlődését és sikereit (INFELOR, SZÁMALK); Magyarország első magas minőségű informatika oktatási intézményét (SZÁMOK); az első magyar számítástechnikai lap-, és média kiadó vállalkozást (SZTI, SZÁMOK), a magyar számítástechnikai média bölcsőjét; az első magyar számítógép kereskedelmet és szervizt kialakító vállalkozást (OSZV); az első magyar rendszerházat (SZÁMALK) és az ország legnagyobb magán informatikai oktatási vállalkozását (SZÁMLK Zrt.).
A konferencia történeteken, sztorikon keresztül mutatja be a cég 45 éves történetét. Az előadók a magyar informatika történelemalkotó résztvevői, egyben máig a magyar számítástechnika meghatározó alakítói. Előadásaikból, beszélgetésükből megismerhetjük a magyar számítástechnika kialakulását és fejlődését is. A konferencia hallgatói élménybeszámolókon keresztül szembesülhetnek saját múltjukkal, környezetükkel, örömmel felidézhetik a lassan feledésbe merülő eseményeket, arcokat.
A „SZÁMALK és elődei” c. történelmi összefoglaló kötet Havass Miklós összeállításában készült, a magyar számítástechnika máig meghatározó alakjainak közreműködésével és munkájával. A kötet nem csak a „résztvevő” számítástechnikusok beszámolóit tartalmazza, de szociológusok (Csákó Mihály), közgazdák (Rácz Margit), felső szintű államigazgatók (Pesti Lajos) elemzéseit is. Itt adjuk először közre az Antall kormány volt pénzügyminiszterének, az Infelor egykori igazgatójának, Rabár Ferencnek posthumus tanulmányát is a magyar számítástechnika és a gazdaság összefüggéseiről.
E tanulmánykötet rámutat a számítástechnika kialakulását és fejlődését mozgató erőkre, az első idők prófétai erőfeszítésére, a növekvő szakma szerveződésére, az informatika általánossá válására. Vall a rendszerváltásról, a privatizációról, a megmaradásról. Feleletet ad arra, hogy hogyan sikerült azon kevesek egyikének lenni, akik átélték a múlt nehézségeit, s közben megváltoztatták környezetüket. A tanulmánykötet releváns forrásmunka, amely nem csak egy vállalat múltját mutatja be, de a magyar informatika kialakulásának küzdelmeit is.
A Számalk nem csak a magyar számítástechnika egyik legrégebbi, alapvető újdonságokat hozó intézménye, de egyben egy szakma bölcsője is, ahonnan a számítástechnika meghatározó szereplői kerültek ki, s váltak vállalati, szakmai, közéleti irányítókká.
Ez a konferencia kiemelkedő szakmai, társadalmi és kulturális esemény. Alkalom egy immár megerősödött szakma alapítóinak, és jelenkori művelőinek találkozására. Az esemény iránti komoly érdeklődést mutatja, hogy az előzetes jelentkezések a 400 résztvevőt meghaladták.
A konferencia kísérő eseményeként egy kiállítás keretében bemutatják az intézmény mai hallgatóinak munkáit is.