A szélessávú internet terjedését segíthetik a mikrohullámú hálózatok, amelyek előretörésével Magyarországon is szükségessé válik a jelenleginél magasabb, 60-80 gigaherz (GHz) közötti frekvenciatartomány megnyitása - hangzott el az ACE Telekom szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten.
A jelenleg 2,4-38 GHz tartományokat használó internetszolgáltató szerint az ebben a sávban elérhető legfeljebb másodpercenként 366 megabit le- és feltöltési sebesség néhány éven belül már nem lesz elegendő. Ráadásul az üzleti kommunikáció változásával a trendek is azt mutatják, hogy folyamatosan növekszik a vállalatok sávszélesség igénye.
A mikrohullámú szolgáltatások terjedését azonban számos tévhit hátráltatja, mert sokan ezeket is a wi-fi, azaz a 2,4 gigahertzen működő vezeték nélküli hálózatokhoz hasonlítják.
A szuper-, valamint az extrém-magas frekvenciatartományban működő mikrohullámú internetnél az adó- és a vevőegység között közvetlen rálátás szükséges, azonban a mikrohullám a technológiánál fogva rugalmasabb és olcsóbb megoldást jelent a csak vezetékes megoldásokkal szemben. Az összeköttetés nagyon hamar létrehozható, hiszen a telepítés nem függ semmilyen meglévő infrastruktúrától - mondta Farmosi Attila, az ACE Telecom ügyvezetője.
Kifejtette, az internetre, avagy a számítási felhőre optimalizált szolgáltatások terjedésével a lakossági felhasználók is egyre nagyobb feltöltési sebességet igényelnek. A digitális kamerák fejlődésével a magánfelhasználók is egyre jobb felbontású és nagyobb tárhelyet igénylő képeket, videókat töltenek fel a különböző tartalommegosztó oldalakra, valamint a biztonsági másolatok mentésére fenntartott netes tárhelyekre. Ez a folyamat pedig több óráig is eltarthat a vezetékes ADSL feltöltési sebességgel számolva.
Az ügyvezető szerint a sávszélesség-igények növekedésével párhuzamosan a szolgáltatások árának csökkenése is elvárás a megrendelők részéről, ám ezeket az igényeket a piaci szereplők többsége csak a szolgáltatás minőségének rovására tudja kielégíteni.
A szakemberek szerint a mikrohullámú megoldás elsősorban a csatlakozási pontok gyors kiépítése és a vezetékes infrastruktúra kiépüléséig előnyös. A végleges megoldást valószínűleg az optikai hálózatok jelenthetik, azt azonban még megjósolni is nehéz, hogy mikorra lesz optikai szál minden háztartás közelében - írja az MTI.