Az elektronikus kiadványok gyors, egyes ágazatokban totális térhódítása logikusan azt eredményezné: ahogy növekszik az e-book népszerűsége, úgy csökken a nyomtatott könyv eladhatósága. Minden letöltött e-book egy print könyv helyét veszi át – gondolhatnánk.
Éppen az ellenkezője történik. A legfrissebb amerikai statisztikai adatok legalábbis ezt mutatják. A kiadók adatai alapján a Bowker, a bibliográfiai portál megállapítja: 2010-ben öt százalékkal nőtt a nyomtatott könyv tartalom, azaz ennyivel több cím jelent meg, függetlenül az e-könyvek popularitásának nyilvánvaló meredek emelkedésétől. Sőt, ez a folyamat általános trendként értelmezhető, hiszen a 2008. év óta mindig 4-5 százalék között van a print-gyarapodás. A részletes adatok elérhetők: http://www.bowkerinfo.com/pubtrack/AnnualBookProduction2010/ISBN_Output_2002-2010.pdf
Ha alaposabban szemrevételezzük a táblázatot, azért annyi kiderül: nem arról van szó egyszerűen, hogy a hagyományos könyvipar megújul, ráerősít. A bővülés jelentős részét egy viszonylag új konstrukció, a Print on Demand (nyomtatás igény szerint) szolgáltatás kiépülése eredményezte.
A statisztikában non-traditional kategóriaként determinált szegmens 169 százalékos rakéta sebességű fejlődést produkált. A Print on Demand (POD) lényege, hogy kis példányszámban, akár néhány darabra korlátozódva nyomtatnak ki műveket. Itt elsősorban a kereskedelemben már nem elérhető könyvek jönnek számításba, de ugyanekkorra részt képeznek a helyi kiadványok, az eleve szűk érdeklődésre számító szak-publikációk, és a self-publishing nyomtatási leágazásai. Az egész folyamat természetesen a web-en (kiválasztás, megrendelés, fizetés) zajlik, csak a végtermék egy fizikailag is létező műdarab, a vágyott lapozható, kézzel fogható, tapintással is birtokba vehető kiadvány.
A szakértők megállapítják: reprint-házak sokasága jött létre a növekvő igények kielégítésére. „Könyv-catering”-nek is nevezhető ez a formula.
Itthon is jelen vannak már az ilyen típusú vállalkozások. A Fapadoskönyv talán a legismertebb, de más cégek is fejlesztenek. Említeni kell, hogy több könyvtár is nyújt POD szolgáltatást, többek között az Országos Széchényi Könyvtár is. A Google globálisan kezeli a témát, szkennelt könyvállományát (a szerzői jog függvényében) nyomtatásban is elérhetővé teszi, a kapcsolódó üzleti konstrukciók változatosak.
További információ: Könyvkonnektor blog