Sokan kísérleteznek az e-könyves világban, a legújabb a The Atavist,* New Yorkból. Mint meghatározzák magukat: Original Non-fiction Storytelling cég, azaz eredeti, valós történetek manufaktúrája.
Mit is jelent ez? Azt közlik, hogy írásaik a média új generációját képezik. Olyan szövegeket dobnak piacra, amelyek műfajilag a hírlapi tudósítás és a könyv közé helyezhetők. Elektronikusan publikálunk – vallják –, de személyre szabottan, hisz olyan eszközre küldjük a textet, amilyenre a vásárló kéri. Szisztémánk hasonló a zeneiparból már ismert iTunes modellhez. Ez a forma megengedi számunkra, hogy a világ történéseit kicsit hosszabban és mélyrehatolóbban mutassuk be, mint a megszokott magazin-cikkek. Olcsóbbak leszünk, mint a könyv, és dinamikusak, mint egy hírlap. Nem nyomtatottból újrahasznosított írásokról van szó, még sehol meg nem jelent anyagok kerülnek csak be a sorozatba.
Kijelentik: minden riport, beszámoló tapasztalt újságírótól származik, kutatómunka és professzionális írásfelkészültség abszolút feltétel minden szerzőjük számára. Az írások valóságtartalma ellenőrzött. Maga a teljes mű digitális lehetőségek teljes tárháza: tehát kép, hang, video, prezentáció, mind helyet kapnak, persze függően az e-könyv-olvasó megjelenítési képességeitől.
Sokkal érdekesebb az üzleti konstrukció: a teljes sztori, fullos digitális vértezetben 2,99, az egyszerűsített változat (az eszköz képességeinek figyelembevételével) 1, 99 dollár.
Lássunk néhány példát. Első cím, egy aktualitás. Az ösztönzők, (a Kezdeményezők). Hogyan segített megbuktatni az egyiptomi kormányt egy életét kockáztató kis csapat? Kindle-re és Nook-ra 1,99, iPad-re 2,99 dollár.
A kirajzás előtt. A méheket megfigyelő tudós teóriája a rovarok társadalmáról. Az árak ugyanazok, változatlanul 1,99 és 2,99 között.
Az egyiptomi digitális történetet tényleg más, mint a Híradó, a gyors-újságcikk. Jól megírt sztori, nem lehet letenni. Izgalmas, olyan SMS-eket olvasni, blog-bejegyzéseket, amelyek megváltoztatták a hatalmas országot…
További szöveg és kép: Könyvkonnektor
*(Az idegen szavak szótára szerint: „Atavizmus”: idejétmúlt, időszerűségét vesztett gondolkodásmód.)