Az Intel bevezette az első olyan CPU-t, amely „alapállásban”, minden „trükk” nélkül képes elérni a 4 GHz-es sebességet.
Az Intel Xeon E3-1290 processzor 4 maggal 3,6 GHz-es órajelell fut. Ez a sebesség a Turbo Boost technológiával 4,0 GHz-ig fokozható, amikor csak egy mag működik. Ez a processzor jelzi, hogy az Intel a Core i7-2000 sorozat tagjaként képes bevezetni még ebben az évben egy 4 GHz-es asztali lapkát is.
Az Intel 2004 októberében bemutatott egy, a 90 nm-es Netburst architektúrán alapuló processzort, amely 4,0 GHz-es órajellel dolgozott, de sok energiát igényelt és magas volt a szivárgási árama és ezért nagyon sok hőt termelt. A piacon kapható legmagasabb órajellel dolgozó processzorok egész mostanáig a Pentium család tagjaként bevezetett Pentium 4 HT 570/571 egymagos modellek voltak. Ezek a lapkák a 90 nanométeres Prescott magon alapulnak és 3,8 GHz-es órajellel futnak. Az Intel már ezt megelőzően drasztikusan változtatott processzorstratégiáján, amelynek keretében az órajelsebesség növelése helyett elsősorban az energiafelvétel csökkentésére összpontosítottak. Ezt a törekvést a Banias Pentium M processzor bevezetése jelezte 2003 végén. Az új stratégia eredményeként jelentek meg a piacon 2006-ban az Intel Core 2 Duo processzorok Conroe maggal. A Pentium 4 570 egymagos processzor hőtermelése 115 watt (TDP) volt, míg a most bevezetett E3-1290 lapka maximális hőtermelése négy mag egyidejű futása esetén is csak maximum 95 watt. Az első kétmagos processzor, amely ma is kapható, a maximum 3,6 GHz-es Pentium D 900 sorozat tagja. Ennek hőtermelése 130 watt (TDP).
Ebben az évben az AMD is bejelent egy 4,0 GHz-es asztali processzort, amely jelzi, hogy az Intel és az AMD újra megkezdi a gigahertz versenyt.