A Bluetooth legalább olyan gyorsan hódítja meg a világot, mint ahogy a vikingek tették a maduk idejében. Az első hírek az új technológiáról körülbelül egy évvel ezelőtt, a Sun Microsystems Jini technológiájának bejelentésével egyidejűleg érkeztek. Míg azonban a Jini továbbra is megmaradt nagy kérdőjelnek, a Bluetooth technológiával épített eszközök hamarosan megjelennek a piacon. De vajon milyen eszközökről van szó?
Maximális kényelem
A Nokiánál így látják a szép új kábelmentes jövőt: "Belépsz az irodádba, és a telefonod képes szinkronizálni a telefonkönyvedet, a határidőnaplódat az asztali PC-s hasonló programokkal. Készíthetsz egy fotót a digitális kameráddal, és elküldheted a mobiltelefonodon keresztül anélkül, hogy bármilyen kábel összekötné a két eszközt. A telefonoddal ki tudod nyitni az autód központi zárját, beállítani az ülésedet és az autórádiót. A jövőben a kézikészülékeddel pénzt tölthetsz le egy ATM-nél az elektronikus pénztárcádra."
A Bluetoothban rejlő lehetőségeket legjobban a mögötte álló cégek sokasága szemlélteti. A technológiában érdekelt cégek fejlesztői mozgalma, a Bluetooth Special Interest Group, amelyet 1998. május 20-án alapítottak, mára több mint 1400 tagot számlál, és olyan neves cégek találhatók közöttük, mint például az Ericsson, a Nokia, a Motorola, a Lucent Technologies, a 3COM, az Intel, az IBM, a Microsoft és a Toshiba.
A technológia gyakorlatilag mindenhol alkalmazható, ahol eddig kábelt használtunk információ vagy hang továbbítására. Az Ericsson az idei év közepén dobja piacra a Bluetooth Headsetet mobiltelefonjaihoz, amely a hagyományos "fejhallgató" zsinór nélküli változata. A headset használatát könnyítő Bluetooth Phone adapter nemcsak arra képes, hogy segítségével a mobiltelefont a lakás egy pontjára letéve pusztán a headsettel tudjuk fogadni a hívásokat. A mobiltelefonnal éppúgy drót nélkül összeköthetők a laptopok, PDA-k vagy akár asztali számítógépek is. A Motorola például olyan autós szettet hoz forgalomba, amely biztosítja az autóban a telefon kéz nélküli használatát, és még a készüléket sem szükséges elhelyezni a tartójában, elég, ha valahol a kocsiban van. Ezentúl képes a hangvezérelt hívásfogadásra, vagyis ha csörög a telefon, akkor sem kell a telefon után nyúlni.
Három az egyben
Otthon a mobilkészülék hordozható telefonként használható (a vezetékes telefon díjaiért). Mozgás közben a mobilszolgáltató percdíjaiért lehet beszélni, viszont ha a telefon hatósugarának közelébe ér egy hasonló bluetoothos készülék, akkor mindkettő egyszerű adóvevővé alakul át, és ilyenkor nincs telefonköltség.
A Bluelinx nevű cég Q-Zone terméke is rövid távú rádióhullámú adatátvitelre épít. A mobiltelefonok és csipogók biztosítják az elérhetőséget bárkinek, bárhol és bármikor. Ez bizony néha problémákhoz vezethet. Gondoljunk csak egy gyönyörű áriára az operában, egy érzelmes jelenetre a moziban vagy a pap szavaira a templomban legjobb barátunk esküvőjén. A Q-Zone azonban erre is tudja a megoldást, adott helyre beérkező hívásoknál a telefon néma vagy vibráló üzemre kapcsolható, így a valóban fontos hívások is elérhetnek minket anélkül, hogy másokat zavarnánk a hangos csöngéssel.
Ezek az eszközök az eddig felhasználatlan, 2,4 GHz-es sávon fognak egymással beszélgetni, ez a tartomány a legfiatalabb magyarországi mobilszolgáltató frekvenciatartománya, az 1800 MHz "felett" található. A világ legnagyobb részén problémamentes, mindössze Spanyol- és Franciaországban ütközik kisebb akadályokba a frekvenciasáv használhatósága.
A Bluetooth rendszer a rádió-, a kapcsolatvezérlő és a host terminállal való kapcsolattartást támogató egységből áll. Adatátviteli sebessége elméletileg elérheti a 721 kbps-t, valamint támogat három hangátviteli csatornát. További információk, illetve a technikai specifikációk elérhetők a www.bluetooth.com címen.