Ipari nap az ELTE TTK-n

Fekete Gizella, 2000. május 12. 20:08
Az idén rendezett első ízben - az Eötvös-nap rendezvényei keretében - Ipari nap 2000 címmel az ELTE Informatikai Tanszéke partnerei számára fórumot, melyen az egyetem rektorán, főigazgatóján és a TTK dékánján kívül az oktatási tárca helyettes államtitkára, Kiss András is részt vett.
Az egy sorozat nyitányának szánt rendezvény előadói a tanszékkel legszorosabban együttműködő vállalatok, közönsége elsősorban a hallgatók voltak. A bemutatkozók mindegyike felajánlással segíti az egyetem elvont világát közelebb hozni a mindennapok gyakorlatához. Mivel a jóval a szükséges alatti létszámú oktatógárdával nehéz az informatika most végbemenő forradalmát nyomon követni - mondta Kozma László, az informatikai tanszékcsoport vezetője -, az informatikai ipar szereplőinek gesztusa felbecsülhetetlen értékű az egyetem és különösen a hallgatók számára.

A rendezvény sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy míg az eszközökkel való ellátottság színvonala ugyan jónak mondható (legutóbb április 15-én telepítettek FEFA-támogatással például egy IBM RS/6000 7026-H70 Enterprise szervert), de a számítógépek hallgatói létszámhoz viszonyított száma már kevésbé mutat pozitív képet, az oktatói létszám, különösen a tanársegédeké és a tudományos segédmunkatársaké - elsősorban javadalmazási gondok miatt - pedig még kedvezőtlenebb.

Ahogy Kozma László mondta, az informatikai tudás kurrens árucikk, s az informatikai versenyszférában uralkodó jövedelmekkel ők nem tudnak konkurálni, de a probléma, az oktatás színvonalának fenntartása érdekében, gyors orvoslásra vár. A problémák ellenére új képzési formák és szakok bevezetését tervezik. Az általános informatikus szak megalapítására és indítására már a közeljövőben, az elsősorban a levelező és esti oktatásnál szóba jöhető távoktatás bevezetésére - a hosszú előkészületi munkák miatt - a rektor szerint csak 2005 körül kerülhet sor. A programtervező matematikus szakon egy térinformatikai ismereteket nyújtó sáv indítását tervezik, második diplomás multimédia szakra is szükség lesz, és az iskolai rendszergazda, valamint az informatika tanítása szakközépiskolákban fakultációkat is tervezik. Szervezeti szinten pedig az ELTE-n belül informatikai kar megalapítását fontolgatják.

A rendezvénysorozat mostani első fordulójában támogatóik közül a szoftvereit felajánló Borland Magyarország, a TTK támogatásával megvásárolt gépek telepítését végző Bull Magyarország, az oktatásban, valamint ösztöndíjakon keresztül segítő Graphisoft R&D Rt., a hardverbővítéssel és szoftverekkel támogató IBM Magyarországi Kft. és a Java/CORBA laboratórium bővítéséhez is hozzájárult IQSoft, a vészesen alacsony oktatói létszám mellett jelentős segítséget jelentő, mára az egyetemi képzés integráns részévé vált Inter-Computer Csoport és a közös kutatás-fejlesztési projekteket létrehozó és oktatási álláshelyeket finanszírozó Mindmaker Kft. kapott bemutatkozási lehetőséget. A hallgatók igénye alapján a jövőben félévenként ismétlődő fórum következő fordulóján várhatóan a most kimaradt együttműködő partnerek, a Compaq a Microsoft, a Nokia Telecommunications és a Tateyama Hungary kapnak majd szót.