Magyar Bálint: négy területen kell áttörést elérni

, 2000. május 17. 09:30
A Népszabadság ma reggeli számában Magyar Bálint, az SZDSZ elnöke - szinte csatlakozva az amerikai FCC-elnök hét végi beszédéhez, amelyben a lemaradás veszélyeire figyelmeztet - számokkal igyekszik bizonyítani, hogy az informatikában - mindenekelőtt az internetezésben - Magyarország egyre nagyobb távolságra kerül az élenjáróktól.
"Az emberiség nagy álma valósult meg az internet létrejöttével. Ezt a szabad világot azonban csak azok érhetik el, akik olyan országban élnek, amely lépést tart a fejlődéssel. Fennáll a veszélye annak, hogy a világ minden eddiginél végzetesebben kettészakad. A már eddig is szabad és fejlett országok az internetnek köszönhetően még szabadabbak és gazdagabbak lesznek, a fejlődő és a harmadik világbeli országok végleg lemaradnak" - figyelmeztet a Sulinet programot annak idején elindító volt kultuszminiszter, aki négy területen szeretne áttörést:

"Először is radikálisan bővíteni kell a számítógéppel rendelkezők és az internetfelhasználók körét. Ma Magyarországon vásárlóerő-paritáson számolva körülbelül hatszor annyiba kerül az internet használata, mint Amerikában. Ez elfogadhatatlan. Amíg ez az arány nem javul radikálisan, addig nem lesz áttörés az internet elterjedésében. Az árakat természetesen a piac szorítja le, de ahhoz, hogy a piac elég nagy legyen, kezdetben szükség van az állami segítségnyújtásra. Lehetővé kell tenni, hogy tízéves kortól minden tanuló családja, másodévtől minden egyetemista és főiskolás, illetve a nemzetközileg is elismert számítógépes tanfolyamot elvégző pedagógus fél áron juthasson számítógéphez. A hátrányos helyzetű családok vagy intézmények számára közalapítvány gyűjtheti össze a lecserélt számítógépeket. Végül a legfontosabb: 2002-ig be kell kapcsolni az internethálózatba valamennyi önkormányzatot, postafiókot, iskolát, könyvtárat, levéltárat, múzeumot és művelődési házat.

Másodszor: az egész program az oktatás hatékonyságán áll vagy bukik. 2001-től évente legalább 25 ezer új számítógépet kell biztosítani a közoktatási intézményeknek költségvetési pénzből. 2002-ig az összes iskolát, kollégiumot, diákotthont be kell kötni az internetbe. Ha a jelenlegi tempóban haladunk, akkor tíz év múlva sem lesz bekötve az összes magyar iskola. 2004-től érettségi bizonyítványt és pedagógusdiplomát csak az kaphasson, aki megfelelő számítógépes ismeretekkel rendelkezik.

Harmadszor: csatlakozni kell a szingapúri egyezményhez, és lehetőleg már holnaptól el kell törölni az importszámítógépek és -programok vámját és áfáját. Erről a bevételről az államnak le kell mondania. A parlament feladata a fejlődést elősegítő törvényi keretek megalkotása. A játékszabályokat egyértelművé és előre kalkulálhatóvá kell tenni. Biztosítani kell a piac nyitottságát és a tiszta versenyt. Ez azt jelenti, hogy bárki szabadon invesztálhat Magyarországon, idehozhatja s befektetheti a pénzét az informatikai iparba úgy, hogy tudja, nincs monopólium, nincs kartell, nincs garantált állami megrendelés.

Negyedszer: az internetnek köszönhetően minden eddiginél nagyobb nyilvánosság ellenőrizheti a politikai hatalom és a közigazgatás működését. Persze csak akkor, ha törvény kötelezi a kormányzati és közigazgatási szerveket, hogy valamennyi nyilvános információt közzétegyenek az interneten. Eddig is mindenkinek joga volt megismerni a miniszteri rendeleteket, a KSH-adatokat, az APEH-állásfoglalásokat, a közbeszerzési eljárások részleteit, a bírósági ítéleteket stb., csak éppen mindez technikailag nehéz és fárasztó volt. Mostantól csak a kormányzaton múlik, hogy mikor szűnik meg a sorban állás a hivatalokban. Az internet ugyanis lehetővé teszi, hogy a hivatalok elérhetők legyenek a hét minden napján, a nap minden órájában. Néhány év múlva elektronikus úton, otthonról intézhetjük el az önkormányzatoknál, a földhivataloknál, a munkaügyi központoknál, az adóhivatalnál és a bíróságoknál azt, ami most még vesződséges 'utánajárást' igényel."