Még egy lépést vissza! Viktor az elsők között telepedett rá a Linuxra. Aki a Linux rigolyáiról komolyabb ismereteket akar szerezni, az jobb, ha a neten, vagy máshonnan, beszerzi könyvét a Linuxról. Bár Magyarországon már Dunát lehet rekeszteni Linux-könyvekből, szerintem egyik sem lép a nyomába Viktor könyvének. Mind a Linux-kezdőknek, mind a Linux segítségével profi környezeteket kialakítani akaró átlagos és profi felhasználóknak hasznos segédeszköz, de még a Unix-Windows NT integrációval foglalkozó cégek is jó támaszt találhatnak benne. Ezért talán a magyarra fordítása sem volna rossz ötlet, bár a pénzügyi siker nem garantált. Az ötlet hát támogatók nélkül valószínűleg halott. A magyar fordítás pedig kicsit könnyebben mehetne, mint eredeti angol szerzőktől származó művek esetén, tekintve a szerző kétnyelvűségét :-).
Még visszább! Tóth Viktor neve kapcsolódik a felvezetőben említett Novotrade Rt.-hez is. Ott írta az első könyvét, akkor még magyarul, Rubik Ernő bűvös kockájáról. A második könyve a Commodore 16-ról szóló Novotrade-könyv volt. Aztán, ahogy a Novotrade-munkák során kijuthatott nyugatra, "agyelfújás" áldozata lett. Amerikába törekedett, de ott a drákói szabályok miatt nem tudott volna tartósan letelepedni, így a szomszédos Kanadában, Ottawában kötött ki, 1987 óta ott alkot. Angolul is megtanult publikálni. Ma olyan sikereket tudhat magáénak, mint az Unleashed sorozat következő kötetei: Visual C++ 4.00, majd 5.00 Unleashed, Programming Windows 98/NT Unleashed, valamint néhány más sorozatbelinek lett a társszerzője. A tudását soha nem csak könyvírásra hasznosította, a gyakorlati kipróbálás híve volt mindig. Publikációin is átsüt a nagy gyakorlati tapasztalat.
Most visszakanyarodunk a mához. Viktornak, mint elektromérnöknek, két fő hobbija van. Az egyik a programozható kalkulátorok, a másik a MUD nevű játék. Mindkettőnek szentelt egy-egy hálószemet (természetesen Linux alapú) szerverén. Amely ugyan nem a "Mission Critical" (kritikus üzleti alkalmazás) bűvszók (buzzwords) jegyében született, de Viktor szerint stabilitásában ver minden eddig általa kipróbált rendszert, Windózt, Unixot egyaránt (de nem vakhitű linuxos, hanem prakticista). Ha tehát valaki kallódó szovjet, bolgár, cseh, mittomén milyen ismert vagy ismeretlen márkájú öreg kalkulátort dob folyton félre kacatként, az Viktort igen boldoggá tehetné vele. Ugyanakkor a szellemi sportok kedvelői keressék fel Viktor valamelyik MUD játékszemét. Számára örömöt jelent, ha minél többen próbálják ki kedvenc játékának legújabb változatait. No mindezt persze angolul. Az újabb, windowsos implementációban tudom ajánlani a Java-telnet ablakot. Sikeres magyarok? Sajnos, Viktort nem láttam a sikeres magyarok meghívottainak a listáján:-( Vagy ez a kaszt csak a pénzmilliárdosokra korlátozott? Akiknek az asztaláról lehulló morzsákra alapozva akarunk jövőt építeni? Mikor lesz nálunk az agy értékesebb az aranynál és drágaköveknél? Egyelőre újabb agyelfújási hullám elé nézünk. Pedig sokan szívesen volnának itthon is sikeres magyarok! Jóval többen, mint most. És nem is mindig az anyagiak hiánya az elfújó hatású. Leginkább az SI-faktor, mint egy másik CompuServe-es csevegőpartnerem (önbecenevén: &DOC) szokta volt mondani. (SI = sárga irigység.)
Hm, azért ezen a híren is eldolgoztam vagy három órát - a Matáv-kedvezményes éjszakámban. Pedig nem is sokról volt szó benne. De míg minden adatnak alaposan utánakeres az ember ezen a nyomor neten, addig lenő a szakálla!
Viktor T. Tóth: Linux: A Network Solution for Your Office (An alternative to Windows NT Server)
SAMS/Macmillan, 1999, ISBN 0-672-31628-5, 35 USD
CD-mellékleten: Caldera OpenLinux