Tízezer

Vértes János, 2000. május 26. 12:26
Utoljára a hatezredik cikknél éreztük úgy, hogy a Prím-Online hírgyarapodása is megérdemel egy hírt, de itt és most az URL-cím indexének 10 000-be fordulásakor talán azt is elárulhatjuk olvasóinknak, hogy mit is jelent ez a folyamatosan növekvő index, hogyan épül be nálunk az informatika múltja az informatika jövőjébe.
A Prím Kiadó magazinjai - az Internet Kalauz, a VGA Monitor, a Business Online Prím Online - négy éve már, hogy felkerülnek a webre, ám sokáig, más lapokhoz hasonlóan, a friss számot lehetett elolvasni a főoldalon, illetve az érdeklődők kutakodhattak az archívumban, és előcsalhatták a régebbi számainkat. Bő másfél éve egy új filozófia szerint kezdtük meg a Prím Online építését: úgy gondoltuk, hogy a tegnapnak nem annyira a dátummal, hanem inkább a tartalommal kell kapcsolódnia a holnaphoz, s olvasóinkat talán az sem érdekli, hogy erről a Business Online-ban, a VGA Monitorban, vagy mondjuk a híreink között olvashatnak valamit, sokkal inkább ezt a valamit szeretnék az éppen aktuális cikkhez kapcsolódva látni. Elkezdtünk tehát a friss on-line hírújságunkkal és a mögötte sorakozó lapokkal egy egységes adatbázist építeni, s az, hogy ma ennek a cikknek az URL-címe a 10 000-es számot tartalmazza azonosítóként, azt jelzi, hogy a másfél év alatt igen tekintélyes méretűre duzzadt ez a tudásbázis.

A saját kiadványainkban (beleértve a Prím Online hírújságot is, amely közvetlenül a www.hirek.com címen érhető el) ötvennel-százzal talán hibádzik ez a szám, mert vannak olyan "indexek" is, amelyek mögül lekerült a cikk, egy frissebb hír, amely később új sorszámon került fel, olykor megkívánta a régi sztornózását. Ugyanakkor a háromnegyed éve elindított Nyílt Média Szövetséggel, amelynek keretében más kiadók más lapjainak más cikkeiből is kiemeljük a kulcsszavakat és beépítjük ebbe az adatbázisba, már bizonyos, hogy nem csak elértük, hanem jócskán túlhaladtuk ezt a legkisebb ötjegyű számot...

Mit jelent ez pici jubileum az olvasónak?

Nem kevesebbet, mint azt, hogy egy-egy hír kapcsán olyan sokoldalúan ismerkedhet meg a témával, amilyen sokoldalúan szükségesnek érzi, "skálázható" mélységben kalandozhat a hírek és szakcikkek világában.

Egy-egy cégről, egy-egy témakörről azonnal kikereshetők az eddig publikált cikkek, ami azt jelenti, hogy bárki végigkövetheti, milyen előzmények után jutott el az amerikai kormány ahhoz a döntéshez, hogy a Microsoft kettévágását javasolja, vagy milyen lépései voltak Kaszparovnak ama négy hónap során, ameddig tartott az első olyan internetes sakkparti, amelyben a világ lépéseit a világbajnok ellen on-line szavazás alapján választották ki. Másutt is előfordul, hogy ha a szerző-szerkesztő emlékszik egy hasonló témájú cikkre, felveszi kapcsolódó cikként, beépíti az oldalra a linket. Az adatbázisalapokon történő építkezés ugyanakkor ezt a folyamatot időben mindkét irányba automatikussá teszi, vagyis ha valaki valamire rákeresve egy oldalági cikken jut el ehhez a sakkpartihoz, s mondjuk épp az induló "Kaszparov nyitólépése: e2-e4" című cikket olvassa (http://www.prim.hu/online/cikk.prm?id=3110&akt=61), akkor a kapcsolódó cikkek között rábukkan arra, hogy "A világ negyede már feladná", vagy éppen a négy hónap elteltével bekövetkezett végkifejletre: "Sötét feladta" (http://www.prim.hu/online/cikk.prm?id=5282&akt=61).

A Prím Online tehát - amellett, hogy folyamatosan tájékoztatja olvasóit a legfrissebb hírekről - az idők során olyan információbázissá válik, amelyben végigkövethető a magyar domainnév-szabályozás történetének minden vargabetűje és vitája, a kormány informatikához való hozzáállásának hangulatváltozásai, a mikroprocesszorok fejlődési trendje, az e-businessre alapozott új gazdaság kiépülése. Ezt jelenti a tízezer adatbázisba rendezett cikk, és ezt jelenti, hogy a most következőknek - a 10 001.-nek, a 10 002.-nek... - tízezer előzménye van, vagyis nem kezdünk semmit elölről, nem kezdünk új napot, új lapszámot, de még csak új tízezret sem, hanem ma is folytatjuk az építkezést, egyre növekvő tempóban tesszük hozzá a tegnaphoz a holnapot.