Motorola: milliárdos átcsoportosítás

MTI Sajtóadatbank, 2000. június 1. 09:13
A Motorola az elkövetkező öt évben mintegy 30 milliárd dollár értékű elektronikai fogyasztási cikk előállítását telepíti át a Flextronicshoz, és ezzel párhuzamosan kisebb részesedést szerez ez utóbbi cégben.
A The Wall Street Journal tudomása szerint a két vállalat még e héten bejelenti az erről szóló megállapodást. Gray Benoist, a Motorola alelnöke közölte a The Wall Street Journallel, hogy a cég továbbra is saját maga fogja gyártani a szóban forgó cikkek - mobil telefonok, pagerek, egyéb vezeték nélküli kommunikációs berendezések és alkatrészek - zömét. A Flextronics nem egészen 15 százalékkal részesedik majd a Motorola ezen tevékenységéből. A Motorola most mintegy 25 beszállítóval dolgozik, és ezek részesedési arányát úgy kívánja csökkenteni, hogy fokozatosan a Flextronicsnak adja át e beszállítói megrendelések legnagyobb részét.

A Motorola-Flextronics ügylet nem jár majd termelő üzemek tulajdonosváltozásával. Hogy a Motorola növekvő igényeinek eleget tehessen, a Flextronics "őrült iramú fejlesztésbe" fog - mondta ez utóbbi vállalat vezérigazgatója, Michael Marks.

A Flextronics jelenleg három amerikai telephelyen, valamint Mexikóban, Malajziában, Magyarországon, Kínában és Brazíliában állít elő alkatrészeket, illetve termékeket a Motorola számára.

A Flextronics International Magyarországon Zalaegerszegen, Sárváron és Tabon hat gyárban 7.000 embert foglalkoztat, ez év közepére azonban alkalmazottaik száma 10 ezerre nő, mert megkezdik működésüket a zalagerszegi és nyíregyházi új üzemek. A Flextronics, a Felxtronics International Hungary leányvállalatán keresztül tavaly év végéig 84 millió dollárt fektetett be Magyarországon, ám ez az összeg az idén már meghaladja a 100 millió dollárt.

A zalaegerszegi új gyárban az év közepétől Motorola mobiltelefonokat készítenek, a nyíregyháziban pedig egyebek mellett fényképezőgépekhez szükséges elektronikus alkatrészeket. A Flextronics Nyíregyházán több év alatt összesen 75 millió dollárt befektetésével hoz létre egy 3 ezer dolgozót foglalkoztató gyárkomplexumot, míg Zalaegerszegen 60 millió dollár befektetésével egy 1.200-1.400 főt alkalmazó mobilgyárat épít.