Nemrégiben a biztonsági szakemberek a rosszindulatú programok újabb olyan törzsét fedezték fel, amely az Android operációs rendszeren futó okostelefonokat vette célba. Ez a féreg nem csupán naplózza a kimenő és bejövő hívásokat, hanem rögzíti is azokat. Mindez alig egy hónappal azután történt, hogy egy biztonsági résre bukkantak az iPhone-oknál: a fenyegetésre a német kormány hívta fel az Apple figyelmét.
A biztonsági szakértők szerint az okostelefonok ellen irányuló kártékony akciók egyre gyakoribbak, és a támadók egyre kifinomultabb technikákat alkalmaznak céljaik eléréséhez. "A mobilkártevők esetében a kísérleti szakasznál tartunk: a hackerek most kezdik kialakítani üzleti modelljeiket - fogalmazott a The New York Timesnak adott nyilatkozatában Kevin Mahaffey, a mobilbiztonsági szoftvereket fejlesztő Lookout cég társalapítója. - A "rosszfiúk" évtizedeken át fertőzték meg kártékony teremtményeikkel a PC-ket, most villámgyorsan áttették működési területüket a mindennapi életben egyre inkább létfontosságú okostelefonok platformjára.
Digitális élet, egyetlen eszköz köré szervezve
A Nielsen piackutató felmérései szerint ma az amerikai felnőttek mintegy 38 százalékának van már saját iPhone-ja, BlackBerryje vagy más olyan okostelefonja, amely az Android, a Windows vagy WebOS operációs rendszeren fut. Ez mindössze 6 százalékkal több annál, mint amit 2007-ben az iPhone-ok megjelenésekor regisztráltak. Ugyanakkor az okostelefonok egyértelműen hasznos volta - tehát az, hogy lehetővé teszi az emberek számára, hogy saját digitális életüket egyetlen eszköz köré szervezzék - értelemszerűen felkeltette a bűnözők érdeklődését is.
Az okostelefonokból egyszerre elektronikus pénztárca, hordozható postafiók, fényképalbum és üzleti címtár lett. És mivel a tulajdonosok közvetlenül az okostelefonok révén elérhető szolgáltatásokért fizetnek, rögtön új út nyílt meg a pénzügyi jellegű támadások előtt is. A legkártékonyabb programok megnövelték a nem igényelt szolgáltatási díjakat, rögzítették a hívások tartalmát, az SMS-eket, e-maileket, fotókat és egyéb magánjellegű tartalmakat pedig közvetlenül a bűnözők szervereire irányították.
Vagyis megkezdődött a hackerek inváziója.
Napi több ezer fertőzési kísérlet
A Lookout vizsgálatai azt mutatják, hogy idén nyáron már naponta több ezer fertőzési kísérlet irányult a biztonsági szoftvereiket futtató mobiltelefonokra, míg januárban még csak mindössze néhány száz ilyen kísérletet észleltek naponta. A fertőzési kísérletek száma pár hónap alatt exponenciálisan nőtt, így 2011 első felében több mint egymillió ember okostelefonját támadták meg kártékony programok.
A Google mintegy 100 rosszindulatú alkalmazást törölt az Android Market App Store-ból, de egy különösen veszélyes appot több mint 260 000-szer töltöttek le a felhasználók, mielőtt sikerült volna eltávolítani. Az Androidnak mint a világ legnépszerűbb okostelefonos operációs szoftverének jelenleg világszerte több mint 135 millió felhasználója van.
A Symantec, a világ egyik legnagyobb biztonságiszoftver-gyártója szintén ugrásszerű növekedést tapasztalt a kártékony programok terjedésénél. Tavaly a cég csak öt olyan példányt azonosított, amelyik kimondottan csak az Androidot támadta. Idén ez a szám szeptemberre már 19-re nőtt, amely természetesen eltörpül ahhoz a több százezer új törzshöz képest, amelyek évről évre a PC-k új támadóiként bukkannak fel. A szakértők szerint azonban csupán idő kérdése, hogy a bűnözők felzárkózzanak az okostelefon-platformot támadó eszközeikkel a PC-s nagyságrendhez.
"A rosszfiúk oda mennek, ahol a pénz van - fogalmazott tömören Charlie Miller, az Accuvant nevű biztonsági cég fő kutatási tanácsadója, aki "mellesleg" a mobileszközök kiemelkedő képességű hackereként szerzett hírnevet magának. - Ahogy egyre több ember használ okostelefont, és tárolja azok adatait, a PC jelentősége folyamatosan csökkenni fog, a rosszfiúk pedig követik ezt a trendet. A rosszfiúk okosak. Tudják, mikor érdemes váltani.''