A rádióháborúról és kiberhadviselésről, 2001. szeptember 11. tanúságairól, a műholdas felderítésről esik egyebek közt szó pénteken, a Kutatók éjszakáján a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen.
"A rádió megjelenése a harctéren forradalmi változásokat hozott a katonai vezetés és irányítás területén. Ugyanabban a pillanatban azonban, ahogy ezek az eszközök megjelentek a katonák kezében, az ellenség oldalán is megjelent az igény ezek lehallgatására. Az elektronikus eszközök fejlődésével mindkét oldalon egyre korszerűbb berendezések jelentek meg. Ma ezek az eszközök számítógépek és számítógép-hálózatok, amelyekkel és amelyeken az új kor háborúi fognak zajlani" - olvasható a rádióháborútól a kiberhadviselésig című program ismertetőjében.
Mítoszok alkonya: 10 évvel szeptember 11. után címmel tart pénteken előadást Tálas Péter biztonságpolitikai szakember, aki a terrortámadás bel- és külpolitikai következményeit, tanulságait, a biztonságpolitika alakulását elemzi az évforduló kapcsán.
Szó esik a műholdas képi felderítés lehetőségeiről is a modern katonai vezetésben.
"A korszerű hadviselésben kiemelkedően fontos a katonai vezetők számára a minél pontosabb, hitelesebb információk megszerzése. Ezek az információk egyaránt származhatnak a humán felderítéstől, ahogy a (kém)műholdaktól. Az előadás bemutat néhány konkrét példát arról, hogy milyen formában lehetnek hatással a műholdakról továbbított felvételek a katonai vezetés döntéseire. Lehet-e alapozni a parancsnokok elhatározását az ilyen eredetű forrásokra?" - írják a szervezők.
Az érdeklődők megismerkedhetnek az Enigma titkaival is.
"Az Enigmát, a II. világháború híres rejtjelezőgépét évtizedekig a titok övezte. Csak a közelmúltban láttak napvilágot olyan leírások, amelyek alapján széles körben megismerhettük a működését. Az előadás a haditechnika-történet e kiemelkedő szerkezetét kézzelfogható közelségbe hozza, nemcsak a működését érthetjük meg, hanem egy eredeti világháborús példányt működés közben és darabjaira szedve is megtekintheti a hallgatóság" - olvasható az ismertetőben.
Ezer program várja az érdeklődőket 26 város 55 helyszínén pénteken a Kutatók éjszakáján. Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése. A Tempus Közalapítvány hatodik alkalommal rendezi meg a nagyszabású programot, amelynek idén másodízben a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány is a társszervezője.