A vezető hazai informatikai vállalkozások a közelmúltban megbízást adtak a PricewaterhouseCoopersnek (PWC), hogy mérje fel az ITA-csatlakozás hatásait. A PWC első vizsgálatában a Kopint-Datorgtól kért tavalyi vámadatokat vette alapul. Ezek tartalmazták az úgynevezett aktív megmunkálásból származó összegeket, vagyis az országba behozott, majd reexportált termékekhez kapcsolódó vámokat is. Mivel az ITA ezt a kört nem érinti, a szakmai felmérés ma még a valósnál nagyobb vámértékekkel számol. A PWC álláspontja szerint azonban Magyarországnak még ilyen adatok mellett is egyértelműen megérné a csatlakozás - mondja Lőcsei Tamás, a nemzetközi kereskedelemmel és vámokkal foglalkozó menedzser. A pontos értékek előrejelzését tovább nehezíti, hogy a vámtételek valamelyest csökkentek januártól.
A hazai PC-kereskedők készek az árcsökkentésre. Pesti István, a Hewlett-Packard Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója szerint a vámteher megszűnése a piacot oly módon is átrendezheti, hogy javítja az eddigi árarányokat a márkás termékek javára, a többnyire szürkén behozott tömegáru rovására.
A mobilkészülék-piacot még a PC-piacnál is jobban megmozgathatja, de főként átrendezheti a tervezett intézkedés, hiszen ezeknél a termékeknél nagy a különbség az európai és nem európai gyártásúakra kivetett vám nagysága között. Az utóbbiaknál jelenleg 15 százalékos a vámteher. Az árcsökkentési hajlandóság azonban sajátos módon nem a gyártók, hanem a szolgáltatók kezében van. Ezen a piacon ugyanis a készülékek mintegy 90 százaléka akcióban kel el, legyen szó új előfizetésről, vagy a régi készülékek cseréjéről.