A Microsoft fellebbezése után az amerikai igazságügyminisztérium kérheti, hogy a gyorsaság érdekében mindjárt a Legfelsőbb Bíróságra küldjék az ügyet - ez a kivételes lehetőség országos jelentőségű trösztellenes ügyek számára áll nyitva. Ám végül is a Legfelsőbb Bíróság határoz, hogy maga jár-e el, vagy visszaküldi az ügyet a szokásos másodfokú bíróságnak.
A lehető leggyorsabb forgatókönyv szerint, vagyis, ha a Legfelsőbb Bíróság elfogadja az ügyet, akkor jövő júniusig elkészülhet a jogerős ítélet - mondta Lande professzor. - Ám, ha a szokásos másodfokú bíróság járhat el, és utána kerül az ügy a Legfelsőbb Bíróságra, akkor még két-három évig húzódhat a döntés - vélte a professzor.
A Microsoft abban is reménykedhet, hogy az elnökválasztás után más igazságügy-minisztériumot "kap", és lehetősége nyílik esetleg peren kívüli megállapodásra - írta a hírügynökség.
Amerikai piaci elemzők szerint rövid távon nem lesz hatása a Microsoft kettébontásának. - A Windows kezelőrendszer piaci hegemóniája nem változik az ítélettől, márpedig ez a kérdés magva - mondta a Microsoft felosztásáért lobbizó amerikai Haladás és Szabadság Alapítvány alelnöke és számítástechnikai ipari szakértője, Thomas Lenard az AFP-nek. Az Alapítvány szerint igazából négybe kellett volna vágni a Microsoftot.
Mások szerint legalább három évig nem fog feltűnni a fogyasztóknak a Microsoft kettéosztása. Meg kell várni a legközelebbi nagy műszaki újítást, amely kellően befolyásolja a kezelőrendszereket és az alkalmazásokat egyaránt. Ez azonban, éppen a Microsoft felosztása miatt, a fogyasztót zavaró, további drága megoldásokat igénylő műszaki összeférhetetlenségekhez és áremelkedésekhez vezethet - mondta a New York-i Egyetem közgazdászprofesszora, Nicholas Economides. A Microsoft Internet Explorer keresőprogramja, amelyet most a Windoswba építve tulajdonképpen "ingyen" árusítanak, később eleve pénzbe fog kerülni, ha más vállalat adja el, és ez már önmagában áremelkedést okozhat - tette hozzá.
A Texasi Egyetem szakértője, Stanley Leibowitz azt mondta az AFP-nek, hogy a Microsoft felosztása akár 30 milliárd dolláros többletköltséget is okozhat a programgyártóknak, akiknek különböző típusú Windows-rendszerekhez kell majd igazítaniuk a különböző alkalmazásokat.
Annyi bizonyos, hogy a kettéosztás le fogja fékezni a Microsoft fejlesztéseit. Hagyományosan párhuzamosan fejlesztik a cégnél a kezelőrendszereket és a velük összeegyeztethető alkalmazásokat, de ez a szinergikus hatékonyságelőny elvész a kettéosztással, nem szólva az átalakulás költségéről és idejéről. - E gyorsan fejlődő szektorban ekkora késedelem végzetes lehet - mondta Nicholas Economides.