Két és fél év szabadságvesztést kapott a Marriottot zsaroló magyar hacker

MTI Sajtóadatbank, 2012. február 4. 10:15

Jogerősen két és fél év szabadságvesztéssel sújtotta a Baltimore-i Szövetségi Kerületi Bíróság pénteken azt a magyar hackert, aki 2010-ben feltörte a Marriott International számítógépes rendszerét, és azzal zsarolta meg a szállodaláncot, hogy ha nem hajlandó őt alkalmazni, közzéteszi bizalmas adatait.

    Varga Levente, a vádlott magyar ügyvédje az ítélethozatal után az MTI-vel közölte: a 27 éves férfi egy alacsony biztonsági fokozatú szövetségi börtönben kezdi meg büntetése letöltését, ennek időtartamába beszámítják az előzetesben eltöltött több mint egy évet. A szabadságvesztés időtartama kedvezménnyel négy hónappal kevesebb lehet, a család ennek ellenére szeretné, ha a hátralévő idő nagy részében magyarországi büntetés-végrehajtási intézetben raboskodna. A kiadatási eljárás már folyamatban van, az elítélt hazahozatalának időpontja a magyar államtól, pontosabban attól függ, mikor kerül sor a kérelem miniszteri ellenjegyzésére.

    N. Attila vádmegállapodás alapján tavaly novemberben vallotta magát bűnösnek. A The Wall Street Journal az amerikai igazságügyi minisztériumra hivatkozva korábban azt írta, hogy a férfira rosszindulatú kód terjesztéséért 10 évig, a titkos információk nyilvánosságra hozásával való fenyegetőzésért pedig 5 évig terjedő szabadságvesztést szabhatnak ki.
    A férfi 2010. november 11-én közölte a Marriottal, hogy hónapokkal korábban behatolt a számítógépes rendszerébe. Állást követelt magának a szállodalánctól, és belső információk kiszivárogtatásával fenyegetett. Szavainak hitelességét két nappal később egy nyolc csatolmányt tartalmazó e-mailben támasztotta alá.
    A Marriott kapcsolatba lépett a jelentősebb pénzügyi csalások megakadályozásáért, valamint az amerikai fizetőeszköz, a pénzügyminisztérium, a volt és jelenlegi elnökök és alelnökök biztonságáért felelős Secret Service-szel.

    A szervezet egy fiktív Marriott-személyzetis nevében levelezni kezdett a zsarolóval. N. Attilát egy állásinterjú reményében Washingtonba csalták, ahol januárban, miután megérkezett a Dulles repülőtérre, letartóztatták. A férfi bevallotta, hogy a titkos adatokhoz való hozzáférést egy Marriott-alkalmazottnak címzett e-mail csatolmányában juttatta be a rendszerbe.
    Varga Levente korábban az MTI-nek számítógépzseniként jellemezte védencét, aki tízéves kora óta szinte az informatikának él. Az ügyvéd szerint a férfi csak álláshoz akart jutni, de ehhez rossz módszert választott, naivan azt gondolta, nem követ el bűncselekményt.


    A jogi képviselő azt mondta: a hosszú ideje munkanélküli férfi Magyarországon vette észre a Marriott biztonsági rendszerének hiányosságait, ennek pótlására tett ajánlatot munkalehetőség és meghatározott fizetés fejében. A cégnél ezt zsarolásnak vélték és a titkosszolgálat bevonásával kelepcébe csalták. A titkosszolgálat munkatársai felvételt készítettek róla, amikor Washingtonban bemutatta a Marriott rendszerének hibáit, majd elfogták.
    Varga Levente pénteken, a jogerős ítéletet követően a bírói indoklást idézve azt közölte, hogy habár maga az elkövetés nem nevezhető tipikusnak, a magyar férfi a bíróság szerint akkor is súlyos cselekményt követett el.