Mozgáskorlátozott emberek életvitelét segítő eszközöket és megoldásokat mutattak be a Magyar Ergonómiai Társaság szakmai napján, ahol - többek között - előadás hangzott el arról is, hogy miként lehet a távjelenléttel egyhíteni az egyedül élő idősek, illetve a mozgásukban korlátozottak magányát.
A végéhez közeledik a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központjában (MEREK) megvalósuló Guruló projekt (http://gurulo.hu/ TÁMOP-1.4.2-07/1.-2008-0001). A négyéves projekt célja mozgáskorlátozott emberek foglalkoztatását, önálló életvitelét segítő eszközfejlesztő műhely és szolgáltatási hálózat kiépítése és működtetése. A projekt keretében országszerte 7 javítóműhelyt hoztak létre – tájékoztatott Kogon Mihály, a MEREK igazgatója a Magyar Ergonómiai Társaság által szervezett szakmai napon. Ezen műhelyekben jelképes összegért javítják a mozgáskorlátozott emberek mindennapi életéhez nélkülözhetetlen eszközöket, így például a kerekesszékeket. Jóllehet a projekt március végén lezárul, a MEREK feltett szándéka, hogy tovább folytatják a munkát. Ötletekben nincs hiány, a megvalósításhoz keresik a kapcsolatot külső partnerekkel.
A szakmai napon – többek között – előadás hangzott el arról, miként lehet a távjelenléttel egyhíteni az egyedül élő idősek, illetve a mozgásukban korlátozottak magányát. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Egészségipari Mérnöki Tudásközpontjának (BME EMT) részvételével futó 3 éves, nemzetközi CVN (Connected Vitality – The Personal Telepresence Network, Összekötött életek – személyes távjelenléti hálózat, http://emt.bme.hu/emt/en/cvn) projekt célja olyan távjelenlét-rendszer létrehozása, amely lehetővé teszi, hogy az érintettek válogathassanak az online társas tevékenységek között. A holland ötletre épülő projekt nagy előnye, hogy a konzorciumi tagok között nemcsak fejlesztők, hanem felhasználók is szerepelnek, akik az elkészült alkalmazásokat azonnal ki is próbálhatják – mutatott rá Vajda Lóránt, a BME EMT igazgatója.
A megoldás egy speciális, két monitorból és két webkamerából, valamint egy 3D-szenzorból álló hardverkonfiguráción alapul: az egyik monitor a megszokott helyen, a másik a billentyűzet helyén található, az egyik kamera a szemre és az arcra, a másik a kézre irányul, a 3D-szenzor a testbeszédet figyeli. Néhány jellemző alkalmazás, amely a csoportos távjelenlét során közösen végezhető: album nézegetése, képregény olvasása, családi videók nézegetése, kifestőkönyv, puzzle, közös böngészés. Bizonyos tevékenységek (festés, kötés, torna stb.) tanításra, illetve rehabilitációra is kiválóan alkalmasak – hívta fel a figyelmet a szakember.
A szakmai napon elhangzott további előadások:
• Mischinger Gábor – Koloszár Kata (BME, Ergonómia és Pszichológia Tanszék): A digitális embermodellezés rehabilitációs alkalmazása
• Jan Hermkens (Hollandia): A nyomáseloszlás-vizsgálat rehabilitációs alkalmazásai
• Molnár Zsolt (graphIT Kft.): Munkahelyek CAD alapú tervezése megváltozott munkaképességűek részé