Fellebbezett a Microsoft

, 2000. június 19. 11:46
A Microsoft kedden hivatalosan benyújtotta fellebbezését Thomas Penfield Jackson ítélete ellen. A fellebbezést a szokásoktól eltérően nem három tagú bírói tanács, hanem - az ügy kiemelt fontosságára tekintettel - a fellebbviteli bíróság teljes bírói testülete fogja tárgyalni.
Az amerikai igazságügy-minisztérium azonban a cég fellebbezésének beérkezése után néhány órával azzal a kéréssel állt elő, hogy - mivel megítélése szerint a Microsoft csak elhúzni akarja a pert - a fellebbezést ne a "rendes másodfokú" fellebbviteli bíróság, hanem rögtön az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága bírálja el.

A Microsoft a fellebbezéssel együtt azt is kérte a fellebbviteli bíróságtól, hogy függessze fel az első fokú ítélet azon rendelkezéseinek végrehajtását, amelyek - mintegy a kettéválasztás "mellékbüntetéseként" - különböző lépések 90 napon belül történő megtételét írják elő a Microsoftnak. (A "főbüntetést", vagyis a kettéválasztást csak a jogerős ítélet után kell végrehajtani, itt tehát nem kell a Microsoftnak felfüggesztést kérnie.) Ezen "mellékbüntetés"-jellegű rendelkezések legfontosabbika, hogy a cégnek jelentős mértékben mások rendelkezésére kell bocsátania a Windows forráskódját.

A forráskód ismeretében mások is tudnak alkotni alkalmazási programokat a Windows-rendszerre. E vonatkozásban az egyik leginkább piacérzékeny terület az internetes kereső programok kínálata: a Microsoftnak elsősorban azt hányták a szemére, hogy a Windowsba beépítette saját internetes kereső programját (az Internet Explorert) is, így a kezelői rendszer megvásárlóit ennek a kereső programnak a használata felé terelte, méltánytalanul hátrányos helyzetbe hozva a konkurenciát. A felfüggesztés hiányában 90 napon belül megteendő lépések közé tartozik az is, hogy a Windows rendszert installáló számítógépgyártók számára lehetővé kell tenni a Windows kezelői felület módosítását - lényegében a Microsoft internetes keresőjének az "elrejtését", az árukapcsolás megszüntetését.

Korábbi eljárások során a washingtoni fellebbviteli bíróság a Microsoftra nézve kedvezően foglalt állást, és a cég most azt hangoztatta: bízik abban, hogy a másodfokú szerv igazat ad majd neki, miszerint jogtalan és káros lenne a cég kettészakítása.