Az ITTK munkatársa, Pintér Róbert szerint megtörtént az áttörés: az ország átlépett az információs társadalom korszakába. Ennek bizonyítékaként a következőkre hívja fel a figyelmet: megjelent az internetes befektetésekre szakosodott kockázati tőke, megkezdődött az internetes cégek felértékelődése és felvásárlása. Ezen túlmenően kiéleződött a verseny a távközlési, az internet- és a tartalomszolgáltatók között, informatikai kormánybiztost neveztek ki, a munkahelyeken elterjedt az internethasználat, sok az internetes szakmai rendezvény.
Pintér Róbert arra is kitért, hogy az idén áprilisi felmérés szerint Magyarország a hálózati hozzáférés területén már 75 százalékos teljesítményt nyújt. A harvardi egyetem kérdőíve alapján történt felmérés rámutat arra is, hogy a telefonellátottság gyors ütemben bővült ugyan, ám a szolgáltatás változatlanul drága, akadálya a világháló használatának. Az iskolák nagyobb részében kiépítették a számítógépes hálózatot, de a Sulinet-program akadozik, a tanintézetekben időben korlátozott a hozzáférés az internethez.
Mindent összevetve: hol tartunk az internetes világversenyben? Az internetfelhasználók száma Magyarországon 700 ezer, Finnországban 3 millió, Európában 50 millió, a világon összesen 200 millió. A reprezentatív felmérések szerint hazánkban a 15-18 évesek fele internetezik. A legkevesebbet internetezők az 50 évesnél idősebbek köréből kerül ki: mindössze 5-6 százalékuk veszi igénybe a modern kommunikációs eszközt. A diplomások interneteznek leginkább, számuk 40 százalék, és a vállalkozók, vezetők körében is rendkívül dinamikus az emelkedés.
A tudásalapú gazdaság és az információs társadalom életünk valamennyi területére kihat, az internet az elkövetkező években meghatározó tényező lesz az üzleti életben. Már a fejlődés útjára léptünk , de csak a következő évek hozzák majd meg a társadalmi, gazdasági és személyes életet is befolyásoló nagy változásokat és lehetőségeket. A kormányzat dolga, hogy piaci eszközökkel támogassa az internethez jutást már rövid távon is.