Méteres felbontású orosz űrtérképek a neten

Zsadányi Pál, 2000. július 10. 00:17
A 80-as évek óta gyűlt orosz nagy felbontású űrfelvételekhez lehet hozzájutni majdnem a Föld összes országából.
A Central Trading Systems (New York állam, Huntington) és a moszkvai Sovinformsputnik megállapodása nyomán több mint egy évtizedre visszanyúló űrfelvételekhez lehet hozzájutni, persze, nem ingyen. Ez az egyik legnagyobb űrkutatási eredményeket hasznosító megállapodás, amit az orosz hatóságok engedélyeztek. Azonban talán ez a kisebbik jelentősége a hírnek, a nagyobb, hogy ezekkel a felvételekkel már elég hosszú idősorokban láthatók a Föld felszínének a változásai, ami komoly tudományos elemzések alapját képezheti. Természetesen a gazdasági élet szereplői is hasznosítani tudják a normál fotogrammetriás módszereknél jelentkező mozaik felbontás hiányában igen pontos felvételeket. A képeken megvalósított technikát hívják egyébként távérzékelésnek.

A hír hátterében az a Zeiss optikai rendszer áll, amit a hajdan volt NDK szállított le a Szovjet űrkutatásnak a szovjet-német közös űrrepülés alkalmából, vagy legalábbis azidőtájt. A Zeiss, mint háttér, azonban eltűnt a német újraegyesítéssel, de az oroszok egyébként is jobbnak látták saját lábra állni ebben a témában. Azóta szerintem már legalább egy nagyságrenddel nagyobb felbontás is létezik, persze, titkos katonai célokra, és emellett már a föld mélyébe is le lehet látni akár tíz méterig, még sziklás talaj esetén is. Ezért volt lehetséges, hogy az Öbölháború idején az ENSZ-ben az amerikai képviselő olyan fényképeket mutatott Tarik Azisz iraki külügyminiszternek, amelyeken pontosan követhető volt Szaddam Husszein és a vezérkar mozgása az elnöki palotán belül.

Egy biztos, most egy hatalmas, eredetileg háborús archívum anyaga kerülhet jobb kezekbe, nem keserítve, hanem boldogítva az életünket. Bár csak még több ilyen adathalmaz sorsa fordulna jobbra ily módon!

Valamit a műszaki paraméterekről! A már orosz konstrukciójú TK-350-es kamera 350 mm fókusztávolságú, míg a KVR-1000-es 1000 mm. Az előbbi 10 méteres, az utóbbi 2 méteres felbontást tud produkálni 18x18 centiméteres lemezekre. Az utóbbi esetben egy képre 40x40 km-es terület képe kerül, és kis mozgatással egyidejűleg 160 km széles földsáv fotózható. A Kometa (üstökös) fedőnevű térképező rendszer orosz Kozmosz műholdakon üzemel, amelyek helyzetét csillagkövető rendszerrel tartják rendkívül precízen a 220 km-es magasságú pontos körpályán. Egy hold missziója 45 napos és ezalatt 10 millió négyzetkilométert fényképez le. A földre hozott képeket előhívják, digitalizálják, és a megrendelőknek CD-ROM-on juttatják el a kívánt adatformátumban.