Az egyezmény kilencnapnyi alkudozás és hosszú, viharos vita végére tesz pontot. A mostani tokiói tárgyalások fókuszában a korábbi állami monopólium, a japán NTT "utolsó szakasz" tarifái álltak, amelyek Washington szerint túlságosan magasak, megfojtják a versenyt és akadályozzák az internet vezette növekedést a recesszióból alig kilábalóban levő japán gazdaságban.
Az összekapcsolási tarifák jelentős csökkentése nagyobb versenyt, nagyobb hozzáférhetőséget tesz lehetővé, és nagysebességű hálózatok létrehozásához vezet Japánban - jelentette ki Charlene Barshefsky amerikai kereskedelmi megbízott.
Az ügyletben az Egyesült Államok számára jelentős a távolsági beszélgetések körzeti hozzáférésének 50 százalékos tarifacsökkentése. Ez fontos minden külföldi szolgáltatónak, amely részt szeretne a 130 milliárd dolláros japán távközlési piacból. Szakértők azonban máris megkérdőjelezik, mennyire alapvetőek az engedmények mindkét oldalon, és azt is, hogy ezek mindkét fél számára kedvezőek-e. Egyesek szerint egyik fél sem kötött túl jó üzletet, a megállapodás tartalma messze az amerikai célok alatt maradt. Elemzők fontosnak ítélik, hogy két év alatt 20 százalékkal csökkentik azt a díjat is, amelyet más telefonszolgáltatók fizetnek az NTT-nek, hogy helyi szinten kínálhassák szolgáltatásaikat az NTT vonalain. Helyi szinten bonyolódik a forgalom 80 százaléka, bár ez a piac kevésbé jelentős az amerikai cégek számára.
Washington már régóta nehezményezte, hogy az NTT a versenytársak számára olyan tarifákat állapít meg, amelyek 2-5-szörösen magasabbak a reálisnál. Elemzők szerint Japán azért is igyekezett a megállapodást még a nyolcak okinavai csúcsértekezlete előtt tető alá hozni, mert a tanácskozás egyik témája lesz a szegények és gazdagok információtechnológiai hozzáférése. Mori Josiro japán kormányfő 15 milliárdos segélyt ajánl majd a csúcson, hogy segítse az információs szakadék áthidalását.