A kezdeményezés célja, hogy az informatikai és kommunikációs forradalom (Information and Communications Technology, ICT) és az internet hatékonyságát-lehetőségeit kihasználva fenntartható fejlődést teremtsen olyan országokban és közösségekben, melyek jelenleg nem képesek kiaknázni a hálózati forradalom vívmányait.
Az opportunITy névre keresztelt program összhangban áll a G8 által kiadott "globális információs társadalom okinavai okiratával", a japán kormány "széles körű együttműködési csomag a nemzetközi digitális szakadék ellen" előterjesztésével, valamint a Clinton elnök által kiadott "globális felhívással", melyet ma az Egyesült Államok magánvállalkozásainak széles köre támogat.
"Nem helyes az a gondolkodás, miszerint választani kell az informatika és kommunikáció, valamint az olyan egyéb szükséges fejlesztések között, mint az egészségügy vagy az oktatás. A technológia rendkívüli erő, mely világszerte képes az emberek életkörülményeinek javítására, és ugyanakkor a gazdasági növekedés jelentős hajtóereje" mondta Vernon Ellis, az Andersen Consulting nemzetközi elnöke. Philippa Reid, az Andersen Consulting magyarországi ügyvezető igazgatója elmondta, vállalata Magyarországon is aktív szerepet vállal az információs technika vívmányainak könnyebb eléréséhez. Pénzügyi támogatásban részesítik a fóti gyermekvárost, mely támogatás összegét az iskola számítógépek vásárlására fordítja. A Budapesti Műszaki Egyetem Távközlési Tanszékével közösen létrehozott Kutatói Ösztöndíj Program célja, hogy segítse a mobiltávközlés területén tevékenykedo doktoranduszok és fiatal kutatók munkáját. Az Andersen Consulting budapesti irodája önként ajánlkozott a magyar kormány támogatására a Széchenyi-terv kialakításához.
"Messze nem értjük még teljes mértékben azt a szerepet, melyet az ICT játszhat a szélesebb körű gazdasági és társadalmi fejlődésben mondta Mark Malloch Brown, az UNDP adminisztrátora , de ha késlekedünk, és nem vesszük észre a hálózati forradalom lehetőségeit, a belépődíj az idő múltával egyre drágább lesz."
Az Andersen Consulting számításai szerint mintegy 3 millió dollár értékű humán és egyéb erőforrást fognak a 12 hónapos projektnek szentelni. A várakozások szerint az UNDP, az Andersen Consulting, a Markle Alapítvány és a többi partner kezdeti elkötelezettsége összességében legalább 5 millió dollárt tesz majd ki.
Az UNDP fő küldetése, hogy segítsen az országoknak abbéli erőfeszítéseikben, mely a szegénység eltörlését, munkahelyek létrehozását, fenntartható életkörülmények megteremtését, a nők egyenjogúságát, a környezetünk védelmét és regenerációját célzó fejlesztési programok megtervezéséhez és véghezviteléhez szükséges.
Az Andersen Consulting 8,9 milliárd dolláros forgalmat lebonyolító nemzetközi vezetési és információ technológiai tanácsadó cég. Magyarországon 1991 óta tevékenykedik, s jelenleg 140 tanácsadót foglalkoztat.
A Markle Alapítvány az Egyesült Államok legnagyobb jótékonysági szervezete, mely kizárólag a köz érdekében dolgozik az információs forradalom kibontakoztatásán. Nemrég jelentett be egy 100 millió dollár értékű támogatást olyan alapítványok, befektetések és projektek részére, melyek ezt a célt segítik elő.