Lamy leírja levelében, hogy ez az intézkedés világos megsértése az USA WTO-ban (World Trade Organisation ; világkereskedelmi szervezet) vállalt kötelezettségeinek és kihatással lehet az európai társaságok érdekeire. Mint kifejtette, ez ennél fogva komoly és azonnali beavatkozást igényel az EU ipara és kormányai részéről és az EU erős ellenállást fog tanúsítani. A lehetséges fejlemények, a korlátozott piacelérés és verseny Amerikában és az EU-ban, ami kölcsönösen erős hátrányokkal járna mindkét félre nézve. Kifejezte reményét, hogy mindez elkerülhető.
Az EU aggódik, hogy az USA kongresszusa elé terjesztett határozattervezet megakadályozhatja a VoiceStream DT általi felvásárlását, ahol is a német kormány többségi tulajdonnal rendelkezik. Lamy szerint a tervezet sorompót állíthat számos európai távközlési társaság elé.
Mint Lamy kifejtette, az amerikai tervezet "egy nagyon hibás jelzést" küldhet a többi ország felé, akik közül többen megkísérlik az ellenállást a további szolgáltatásliberalizációval szemben. Sürgette Barshefskyt, hogy álljon ellent a törvényerőre emelésnek "és világosan jelezze a Kongresszusnak az amerikai adminisztráció ellenállását az alkalmazással szemben", továbbá ha szükséges, elnöki vétót kérjen a bevezetéssel szemben. Európa vezetése el akarja kerülni a rendkívül káros kihatású kereskedelmi háborút ebben a fontos szektorban.
A Clinton adminisztráció már bejelentette, hogy ellenzi a tervezetet, nincs szükség a felhívásra. Az EU washingtoni delegációjának szóvivője közölte szombaton, hogy az EU panasszal él a WTO-nál Washington ellen, amennyiben a tervezetet elfogadnák.