A mostani eredményközlés egyébként az első azóta, hogy a SCO-t átszervezték három részleggé. Mind a három részleg keményen veszteséges. Csak a Tarantella részleg növelte a bevételeit, de elvitte a teljes cégveszteség felét. Nézzük a részleteket!
A SCO teljes negyedévi bevétele 27 mUSD volt, feleannyi, mint a hasonló tavalyi időszakban, ami 54 mUSD volt. A teljes veszteség 19 mUSD, részvényenként 45 cent, szemben a tavalyi hasonló időszak 4,5 mUSD-s abszolút és 13 centes részvényenkénti nyereségével.
A Szerver szoftver részleg bevétele 25 mUSD, vesztesége 8,5 mUSD volt. A Tarantella részleg a következő nagyságrend, bevétele 2,5 mUSD, vesztesége 8,5 mUSD(!) volt. A Szolgáltatási üzletág bevétele 0,8 mUSD, vesztesége 1,6 mUSD volt. {Ha valaki a számokat összeadva valamit nem ért, akkor velem együtt nem érti, de feketén-fehéren ez állt a közleményben, bár ott ezer USD pontossággal, nem kerekítve. Sehogy sincs egyezés. A számok makacs dolgok!}
A 2000. gazdasági év első kilenc hónapjának pénzügyi "eredményei": 116 mUSD bevétel az előző évi 165,5 mUSD-vel szemben, a veszteség 36 mUSD, részvényenként több mint 1 USD, az előző évi 11,5 mUSD nyereséggel szemben (ami részvényenként tisztán 32 centet jelentett).
A legsúlyosabb a helyzet a Szerver részlegnél, jóllehet a Tarantellát az átszervezés nyomán szemmel láthatólag hasonló veszteséggel terhelték. A Szerver részleg vesztesége felveti azt a kérdést, vajon kinek kell méregdrága UNIX szerverszoftver, mikor a Linux fronton is van már nagyon sok paraméterében hasonló termék, ráadásul jóval szélesebb az eszköztámogatottsága, mert a driverek is hamarabb készen vannak hozzá, mint a professzionális UNIX-változatokhoz. Egyáltalán, a Linux-fejlesztés minden tekintetben dinamikusabb, és óriási, bár nem pontosan minősíthető szakember-kapacitást tud a háta mögött, amelyek közé még az IBM is keményen odaállt. Továbbá, a Microsoft Windows 2000 szerverpalettája is éppen most közelít ahhoz, hogy szinte a teljes ipari alkalmazási kör igényeit lefedi (a Data Center a finisben van), bár a Windóz-világ sem éppen az olcsóságáról ismerős (különösen a talán szándékosan elbonyolított terminálszerver konstrukcióknál), viszont messze szélesebb driverkínálattal szolgál, mint bármelyik UNIX, sőt Linux. A szerveradminisztrációs felülete pedig sokkal jobb, mint a UNIX-oké (egyebek közt azért, mert sok UNIX-szabványt beleintegráltak).
A SCO társalapítója és vezérigazgatója, Doug Michels, szerint a veszteségek oka az, hogy az előző negyedévben tapasztalt visszaesés, amit az Y2K váltás mellékhatásaként értelmeztek, a szerver részlegnél tovább fokozódott. A potenciális vevők halogatják a döntést (szerintem a W2K Data Center beérkezésére várnak). A Tarantella részleg viszont a látszólag nagy veszteség ellenére komoly sikereket mutatott fel: elnyerte sok nagyvevő bizalmát (például: Shell, Daimler-Chrysler Aerospace), és a bevételét 59 százalékkal növelte. Két új termékkel is megjelent: Tarantella Express szerver a kis-közepes cégeknek, és a Tarantella Enterprise II ASP kiadás, ami az újonnan feltámadó szoftverbérleti (alkalmazásszolgáltató) rendszerek megalapozásához nyújt segítséget. A fenti találgatásokat tekintve nem kevésbé fontos fejlemény a Tarantella Caldera OpenLinuxos változatának az elkészülése, és a Caldera - Tarantella egyezmény nyélbe ütése.
Több forrásból lehetett hallani, hogy a SCO Linux szerverváltozatok kiadására készül. Egyebek közt a francia Mandrake Linux kibővítését emlegették, de önálló változat fejlesztése is szóba került. Az ipari megfigyelők véleménye szerint a SCO ezzel jócskán megkésett, hiszen a piacon már nyüzsögnek a Linux-kiadások, de az elhatározás mégsem reménytelen. Azért a SCO-nak hatalmas tapasztalata van az Intel architektúrában.
A harmadik SCO részleg, a Szolgáltató, elvileg jövőképes volna, de ebben a helyzetben aligha tud kibontakozni tőkebevonás nélkül. Doug Michels azt nyilatkozta, hogy a Chase H&Q befektetési alappal tárgyalnak a pénzügyi áthidaló megoldásokról. E hír megírásának időpontjáig nem érkezett hír a Caldera-vásárlásról (sem a SCO, sem a Caldera hálószemén, sem a NEWSdesken), pedig azt is mára jósolták az ipari megfigyelők.