A BME MIT FTSRG csapat 3. helyezést ért el az IoT fejlesztői versenyen

forrás: Prím Online, 2016. március 20. 09:21

Az USA-ban megrendezett EclipseCon North America rendezvény évente IoT fejlesztői versenyt rendez. A verseny során három hónap áll rendelkezésre, hogy a csapatok nyílt-forráskódú és nyitott szabványok segítségével egy általuk választott témában innovatív IoT megoldást készítsenek.

A verseny bírái a 89 résztvevő csapat közül az innováció, a felhasznált technológiák és a bemutató alapján a BME MIT Hibatűrő Rendszerek Kutatócsoport hallgatói által és Ráth István tmts. irányításával készült pályaművet harmadik díjjal jutalmazták: https://www.eclipse.org/org/press-release/20160310_iotchallenge_winners2016.php

 

A munkát részletesen az alábbi blog mutatja be: http://modes3.tumblr.com/ A MoDeS3 projekt célja az FTSRG kutatócsoport és az MTA-BME Kiberfizikai Rendszerek Kutatócsoport kiemelt fontosságú kutatási irányainak bemutatása (kiberfizikai rendszerek, IoT technológiák, modell-alapú eszközök és módszerek, ellenőrzési technikák).

 

 

A munka célja komplex, kritikus, valós-idejű és elosztott intelligens kiberfizikai rendszerek integrációja. A csapat egy elosztott beágyazott rendszer felett egy (modell-)vasúti rendszer elosztott biztonsági logikáját tervezte meg, melynek feladata a veszélyes szituációk és balesetek elkerülése elosztott megfigyelő és beavatkozó komponenseket felhasználva. A komponensek mérnöki modelljeiből automatikus kódgenerátor állította elő a futó forráskódot.

 

A komponensek modelljein VIATRA technológia segítségével megvalósított formális validáció és verifikáció igazolta a tervezési hiba mentességet. A futási idejű hibatűrést ugyancsak automatikusan generált lokális ellenőrző monitorok garantálják. A rendszer szintű helyes viselkedést gépi látáson és komplex eseményfeldolgozáson alapuló algoritmus ellenőrizte. A vonatok által szállított terhet egy Lego Mindstorms robot veszi le, amelyet gépi látáson alapuló biztonsági logika irányít, továbbá egy szimulátor előre jelzi a lehetséges problémákat.

 

 

A rendszer tesztelését az IBM Bluemix felhő környezetben szintén nyílt-forráskódú technológiákat felhasználva végezték el, a kommunikációs architektúra tervezése pedig a Node-RED modellező eszköz segítségével történt.

 

A tervezés és fejlesztés során több, mint 16 nyílt forráskódú technológia került felhasználásra innovatív módokon! A hallgatók munkájuk során felhasználták az egyetemen tanított Rendszermodellezés, Modell alapú rendszertervezés,  Formális módszerek és Kiberfizikai rendszerek tárgyak során elsajátított ismereteket, amit valós környezetben ki is próbáltak.

 

A megoldást megalapozó elméleti kutatások a korábbiakban 1-1 kari első illetve második díjat nyertek a TDK konferencián.

 

A pályamű elkészítéséhez további szellemi és anyagi támogatást nyújtottak az MTA-BME Kiberfizikai Rendszerek Kutatócsoport, az Átkonfigurálható ROS-alapú rugalmas és intelligens kooperatív robot rendszereket kutató projekt, valamint az IncQuery Labs Kft. és a Quanopt Kft. is.

 

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09