Legyél te is energiamogul!

forrás: Prím Online, 2018. június 20. 09:45

A megújuló energiaforrások és az IoT eszközök fokozott előtérbe kerülésével az energia-előállítás, -tárolás és -felhasználás hatalmas átalakuláson megy keresztül. Az egyre fejlettebb, ugyanakkor egyre olcsóbb technológia lehetőséget nyit a decentralizált energiahálózat számára, amely életképes alternatívája lehet a hagyományos módszernek azáltal, hogy csökkenti többek között a szállítási költséget, a környezetterhelést és az energiafüggést, miközben növeli a hatékonyságot és a fenntarthatóságot. 

Az átalakulás nemcsak az infrastruktúrát érinti, de megváltoztatja a klasszikus fogyasztói és termelői szerepeket is, amelyek szerint a vállalatok, sőt az egyének is képesek energiát előállítani és szolgáltatni a rendelkezésükre álló eszközöknek köszönhetően. A Schneider Electric, az energiamenedzsment szakértője úgy véli, ez a decentralizált energiaipar jelenti a megoldást a folyamatosan növekvő energiamennyiség-szükséglet előállítására a károsanyag-kibocsátás csökkentésével egyidejűleg.

 

Jelenleg három fontos, egymással összefüggő energiatrend határozza meg a világot: a digitalizáció, a dekarbonizáció és a decentralizáció. A fejlődő és olcsóbbá váló technológiai megoldások, illetve az egymással összekapcsolódó online eszközök gyarapodása lehetővé teszik a hatékonyabb energiatermelést és -menedzsmentet. Mindeközben az alternatív energia előállítása is egyre költséghatékonyabbá válik. Olyannyira, hogy a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) 2017-es felmérése szerint 2020-ra a megújuló energiaforrások olcsóbbak lesznek a fosszilis üzemanyagoknál. Mindez aktívan hozzájárul a decentralizált energiarendszer térnyeréséhez. 

 

Hagyományos vs. decentralizált hálózat

Miért válik a nem központosított energiahálózat egyre kedvezőbb alternatívává? A hagyományos erőművekben megtermelt energia felhasználási pontokra történő szállítása, valamint átalakítása tetemes anyagi ráfordítást jelent az üzemeltetők számára. A rendszer természetéből fakadóan nem elég hatékony, nem környezettudatos, ráadásul egy adott energiaforráshoz láncolja a fogyasztókat. A helyben zajló energiatermelés ezzel szemben hosszú távon is jövedelmező megoldás, amely forradalmasítja a folyamatot: növeli a hatékonyságot, illetve csökkenti a környezetterhelést és az energiafüggőséget.

 

 

Fogyasztóból termelő

A klasszikus energiahálózat esetében az energiatermelők, az átviteli rendszerek és elosztóhálózatok üzemeltetői, valamint az energiaszolgáltatók a fogyasztó kiszolgálásáért dolgoznak, aki végül felhasználja az energiát. A megújuló energiák és az elosztott energiaforrások, az IoT eszközök, valamint a P2P (Peer-to-Peer) hálózatok fejlődésének hatására ez a folyamat drasztikusan megváltozik. Megjelenik egy új típusú fogyasztó, akinek az eszközei már nem csupán az energia felvételére és használatára korlátozódnak, hanem képesek annak tárolására, sőt akár elosztására is. 

 

Erre jó példa a következő generációs energiaszolgáltatás, illetve a közlekedés szorosabb összefonódásának eredményeként sokoldalúan használható elektromos járművek, amelyek forrásai is lehetnek az áramellátásnak, és bevételt generálhatnak a tulajdonosaik számára. A villanyautók ugyanis „guruló akkumulátorokként” képesek az áramot eltárolni, később pedig visszatölteni a hálózatba, ami elősegíti az energiarendszer stabilitását, és egyben új üzleti modelleket teremt akár az okosvárosok működéséhez is.  

 

Lehetőség mindenkinek

A decentralizált jövőben az egyéneken túl a vállalatok is megjelennek energiatermelőként, ami kiváló, új üzleti lehetőséget jelent számukra. Azok a szervezetek, amelyek képesek előállítani és tárolni az energiát, új bevételi forrásokhoz juthatnak azáltal, hogy a feleslegeset tovább értékesítik. Ehhez azonban olyan helyi vagy megbízott személyzetre is szükség van, amely megfelelő szakértelemmel rendelkezik az energiagazdálkodási feladatok hatékony ellátásához ebben az új, dinamikus környezetben. 

A közműszolgáltatók nagyot nyerhetnek

Egyre több magánkézben lévő, helyben üzemeltetett szolgáltatás vagy megoldás jelenik meg a mindennapokban megújuló energiaforrásokra alapozva, gondoljunk csak a napelemcellákra. Új szereplők lépnek be tehát a piacra, amely így összetettebbé válik, és felerősíti a versenyt. Magával hozza továbbá a fogyasztói igények és a hozzáállás megváltozását, az új helyzethez pedig egy idő után a szabályozásnak is alkalmazkodnia kell. Ez a jelentős átalakulás a közműszolgáltatókat érinti leginkább, akiknek fel kell készülniük az új piaci berendezkedésre, valamint az ebből adódó üzleti változásokra, és ezeknek megfelelően szükséges módosítaniuk működési, illetve pénzügyi folyamataikat. A kihívás egyben lehetőség is, hiszen a közműszolgáltatók rendelkeznek a lehető legtöbb energiapiaci szakértelemmel, így amellett, hogy támogatói lehetnek az átállásnak, anyagi előnyre is szert tehetnek.

 

Az egyesült államok-beli Vermont közműszolgáltatója, a Green Mountain Power (GMP) például már tett lépéseket a decentralizáció irányába. Az áramszolgáltató egy ideje ugyanis már használja az egyik vezető vállalat ipari lítiumion-akkumulátor berendezését energiahálózatában, tavaly pedig kétezer lakos számára ajánlotta fel a lakossági célú változat kedvezményes telepítését. Az eszközök támogatják az energiahálózatot csúcsidőben, áramkimaradás esetén pedig generátorként működnek. Ezenfelül energiát is képesek tárolni napelemek segítségével, így használatukkal 90 százalékos energiamegtakarítás érhető el. A szerkezetek tehát a hagyományos generátoron túlmutatva szükség esetén villamos energiát biztosítanak, viszont nem igényelnek táplálást és rendszeres karbantartást. 

 

A hasonló megoldások óriási piaci potenciált jelentenek a lakosság, a közműszolgáltatók és a vállalatok számára is amellett, hogy a decentralizációval könnyebbé válik az energia környezetbarát előállítása. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Innováció a légi szállítmányozásban

A DSV egy hazánkban innovációnak számító, korábban még sosem alkalmazott átvilágítási szolgáltatás elindításával új export légiszállítási lehetőségeknek nyit kaput. A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közvetlen közelében található raktárukban már 2-8 Celsius-fokos környezetben is átvilágítási szolgáltatás nyújtására lesznek a továbbiakban képesek, ezzel pedig fellendítik a BUD Airport gyógyszerexport tevékenységét. A fejlesztés egy gyógyszeripari üzleti esemény keretein belül debütált 2024. április 23-án, Vecsésen.

2024. április 24. 19:50

Tovább terjeszkedik a belga-magyar logisztikai raktárfejlesztő-vállalat

A belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező Weerts Logistics Park (WLP) HUR One Kft. közel 55 000 m2 alapterületű logisztikai csarnokot épít Debrecen szomszédságában, Ebesen. A WLP az első külföldi érdekeltséggel is rendelkező beruházó, amelyik előre, megrendelésállománnyal még nem rendelkező, spekulatív módon fejleszt a Hajdú-Bihar-Vármegyei székhely térségében. A kitűnő lokációjú beruházásra a debreceni repülőtér és az épülő BMW gyár közelében kerül sor. 

2024. április 24. 14:46

Jön a MI Expo! Kiderül, hogyan formálja át az iparágakat az AI

Vajon lesz értéke az emberi munkának az AI-korszakban? Milyen munkaerőt tud kiváltani az AI már 2024-ben? Hogyan változtatja meg a munkaköröket a technológiai forradalom? Ilyen és efféle kérdéseket fognak körbejárni a MI Expo előadói június 11-én a Lurdy Házban. A rendezvény célja, hogy betekintést engedjen a kkv-k számára az iparágukat érintő legfontosabb változásokba.

2024. április 24. 13:11

Újabb húszezer laptopot szállít a Delta Systems Kft. az iskoláknak

A tavaly őszi szállítás után idén újabb, csaknem 20 ezer laptopot kapnak Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Baranya és Somogy vármegye diákjai a Delta Systems Kft. közreműködésével mintegy 4 milliárd forint értékben. A Klebelsberg Központ nevében eljáró Digitális Kormányzati Ügynökség (DKÜ) a csaknem húszezer darab notebook beszerzésével kapcsolatos közbeszerzés nyerteseként nevezte meg a Delta Systems Kft. vezette konzorciumot, mellyel a négy vármegye tanulói számára biztosítják a digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeit. 

2024. április 24. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50