A jövő programozói versenyeztek
A régió legjobb egyetemista és középiskolás programozói mérték össze tudásukat a Debreceni Egyetem Informatikai Karán rendezett Regionális Programozói Csapatversenyen. A résztvevők számot adhattak arról, rendelkeznek-e naprakész informatikai tudással és hogyan tudnak csapatban dolgozni.
A Debreceni Egyetem Informatikai Kara minden évben december elején rendezi meg a hagyományos Regionális Programozó Csapatversenyt, melyen az egymással vetélkedő egyetemisták és középiskolások számot adhattak programozói tudásukról. A megmérettetés célja egyrészt az, hogy eredményes csapatmunkára ösztönözze a tehetséges fiatalokat, másrészt pedig hogy éles versenyhelyzetben fejlessze algoritmikus programozói tudásukat.
Az eseményre Hajdú-Bihar mellett Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben, valamint a fővárosban működő oktatási intézményekből érkeztek csapatok.
Baran Sándor, a Debreceni Egyetem Informatikai Kar tudományos és pályázati dékánhelyettese a hirek.unideb.hu érdeklődésére elmondta: a verseny minden évben kiemelt szerepet tölt be az intézmény programjai között, hiszen a megmérettetéssel a leendő egyetemisták számára próbálják még vonzóbbá tenni a szakmát, megismertetni velük a IK-t és annak képzéseit, emellett pedig a jelenlegi hallgatók tudását is igyekeznek naprakészen bővíteni, felmérni.
– Az informatika folyamatosan fejlődik, változik a rendelkezésre álló tudásanyag, ezért az oktatóknak és a hallgatóknak is minden esetben naprakésznek kell lenniük, hogy lépést tudjanak tartani a szakma újdonságaival is. Ez a verseny is részben ezt a célt szolgálja. Egyrészt az egyetemistáknak is megmutathatjuk, hogy az egyetemi szintű informatikai oktatás terén az ország legjobbjai között vagyunk és a legjobb felsőoktatási intézményekből is érkeznek hozzánk tehetségek, a középiskolások is testközelből láthatják a kari környezetet, az infrastruktúrát. Akik erre a versenyre eljönnek, tisztában vannak azzal, hogy milyen karriert szeretnének, érződik rajtuk, hogy nagyon komolyan veszik a feladatukat és van bennük elhivatottság. Az eredményesség és a tudásszerzés mellett az is lényeges volt a versenyen, hogy mindenkinek legyen sikerélménye, ez most teljesült – tette hozzá a dékánhelyettes.
A fiatalok két kategóriában mérhették össze tudásukat: az elsőben a középiskolák érettségivel nem rendelkező (tipikusan 9-12. osztályosok), illetve érettségivel rendelkező, technikumi oktatásban részt vevő diákjaiból álló, maximum három fős csapatok vehettek részt.
A második kategóriában az egyetemi alapképzésben tanuló (BSc-s vagy BA-s), nappali tagozatos, informatikai szakterületen diplomával nem rendelkező hallgatókból álló, szintén három fős csapatok versenyeztek. Ebben a kategóriában olyan csapatok is indulhattak, melyekben egyetemi hallgatók és középiskolás diákok együtt versenyeztek.
A verseny fő támogatói, az Informatikai Kar két szakmai partnere, a Morgan Stanley és a Neuron Software bemutatót is tartottak a fiataloknak.
A DEIK Regionális Programozó Csapatverseny végeredménye:
Középiskolai kategória
1. helyezett Fazekas_igazi csapat, Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium Csapattagok: Baran Júlia, Görömbey Tamás, Mudrony Kamilla
2. helyezett ${csapatnev} csapat, Debreceni SZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakgimnáziuma Csapattagok: Barna István, Horváth Dávid, Vad Márton
3. helyezett Informatikus ön? csapat, Huszár Gál Gimnázium Csapattagok: Fegyver Dávid Bátor, Ludánszki Áron, Nagy Zsombor
Egyetemi/főiskolai kategória
1. helyezett jlns csapat, Eötvös Loránd Tudományegyetem Csapattag: Kocsis Péter
2. helyezett JEM csapat, Eötvös Loránd Tudományegyetem Csapattagok: Andai Márk, Csoma János Chanu, Fórizs Emma
3. helyezett Bohócok csapat, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Csapattagok: Dancs Balázs, Gallik Zoltán György
Kapcsolódó cikkek
- Látogatás és továbbképzés az Nvidia központjában
- Nagy az igény a jogi, orvosi, pénzügyi vagy műszaki előképzettséggel rendelkező informatikusokra
- A Neumann Társaság átadta az év informatikai szakembereinek és kutatóinak járó hagyományos díjait
- Óriási sikerrel zárult a budapesti ISSEP 2024 nemzetközi konferencia
- Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
- Gőzerővel beindult az oktatás a Logiscoolban
- A Rakuten Viber vezetője előad a ME.ET. CEE premier IT eseményen
- Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen
- Karrier- és tudásépítés az Informatikai Szakmai Napokon
- Megalakult az ITMP Patrónus Konzorcium az informatikai képzés jövőjéért
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Elérkezett a pillanat – December 14-én érkezik a The Last Three!
Két év intenzív (kb 3000-óra) fejlesztés után, örömmel jelentem be, hogy a The Last Three, a 2.5D indie platformer, 2024. december 14-én Epic Games Store exkluzívjaként elérhető lesz az Epic Games Store-ban. Ez a játék nem akar többet mutatni, mint ami: egy nehéz de érzelmes kaland, amely egy apa és fia küzdelmét meséli el egy pusztuló világban. De ha valaha is érezted, hogy valakiért bármit megtennél, akkor talán ez a játék neked szól.
K&H: Hogyan költenek a magyarok e-sportra?
Az e-sport népszerűsége továbbra is töretlen, emellett gazdasági hatása is rendkívül jelentős. A hazai e-sport-piac becsült éves forgalma eléri a 80 milliárd forintot, amelybe beletartoznak a hardver- és perifériavásárlások, a videojátékok beszerzése, a játékon belüli tranzakciók, valamint az előfizetések és kapcsolódó termékek költései is. A K&H e-sport kutatásából kiderül, hogy szívesen költenek e-sporthoz köthető eszközökre a magyarok. Az ünnepek közeledtével emelkedhet a videojátékozáshoz köthető felszerelések vásárlásának volumene.
20 millió eurós kötvénykibocsátás támogatja az AutoWallis Csoport nemzetközi terjeszkedését
Kedvező feltételekkel bocsátott ki zárt körben 20 millió euró összegű kötvényt az AutoWallis Csoport, mely hozzájárul ahhoz, hogy a vállalat tovább erősítse meghatározó régiós autókereskedelmi és mobilitási szolgáltatói pozícióját. A forrásbevonás célja a 16 országban jelen lévő AutoWallis további nemzetközi terjeszkedésének, akvizícióinak finanszírozása.
Precízebb diagnosztika, biztonságos önvezető járművek
Minden eddiginél gyorsabb és pontosabb méréseket végző szenzorok tesztelésében vesznek részt a Debreceni Egyetem szakemberei. A CERN-nel való együttműködés keretében olyan speciális detektorok összeállítása a cél, melyekkel az orvosi képalkotás, a gyógyítás, valamint a távvezérlés is sokkal precízebben végezhető a jövőben. A kutatást a HU-rizont program támogatja.
Megnyílnak az XR végtelen lehetőségei a Galaxy AI-jal!
A Samsung és a Google együttműködése új korszakot nyit a kibővített valóság (XR) világában. A „Project Moohan” kódnevű Android XR-headset* természetes, multimodális interakciókat és személyre szabott AI-asszisztens élményt kínál. A fejlesztés célja, hogy átlépje a fizikai határokat, és páratlan lehetőségeket biztosítson a felhasználóknak, hogy újszerűen ismerjék meg a világot és annak történéseit.