Adattudományi és Adattechnológiai Tanszék indul az ELTE-n a Deutsche Telekom támogatásával

forrás: Prím Online, 2016. szeptember 6. 15:43

A 2016/17-es tanévben, a berlini Műszaki Egyetemmel együttműködésben, Adattudományi és Adattechnológiai Tanszék indul az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Karán. 

A tanszék támogatója a Magyar Telekom anyavállalatának, a Deutsche Telekomnak a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó részlege, a berlini Telekom Innovation Laboratories (röviden T-Labs). A most induló tanszék célja, hogy – felismerve a legújabb technológiák által támasztott üzleti és társadalmi kihívásokat, – kézzelfogható tudást adjon azoknak a hallgatóknak, akik a leginkább dinamikusan növekvő iparágban, az infokommunikációban képzelik el jövőjüket. 

 

Az utóbbi 15 évben felgyorsult ütemben bővültek a vezetékes és mobil hálózati infrastruktúrák, közben rendkívüli mértékben elterjedtek a szenzorokkal, szoftverekkel és a hálózatra kapcsolódás lehetőségével ellátott eszközök. Napról-napra óriási mennyiségű adat jön létre, ami egyre erősebb, a hatalmas mennyiségű adat tárolására és feldolgozására alkalmas technológiákat és eszközöket igényel. Ezeknek együttes hatására alakultak ki azok az adatokra építő, üzleti alkalmazások, amelyek egy adott vállalkozás vagy intézmény adatait gyűjtik össze és elemzik, ezzel biztosítva a mindennapos üzleti tevékenység új szempontú megértését. A vállalati és szervezeti versenyképesség szempontjából egyre jelentősebb tényezővé válnak azok a megoldások, amelyek a céges illetve intézményi folyamatok során keletkező adatok értelmezését, újrahasznosítását célozzák meg. 

 

A most induló Adattudományi és Adattechnológiai Tanszék a kutatás és a nyílt innováció eszközeivel segítené elő az adatvezérelt üzleti alkalmazások létrejöttét. A Dr. Horváth Tamás vezette tanszék a mobilhálózatokból kinyerhető, üzleti és környezeti szempontból releváns adatokra alapuló kutatásra összpontosít majd. Az első projektek például olyan területekről származó adatokkal foglalkoznak majd, mint például az egészségügy, a környezetvédelem vagy éppen a képzéstámogatás. A tanszék célja, hogy az adatbányászat, a mesterséges intelligencia és az adat-vizualizáció felhasználásával dolgozzon ki megoldásokat konkrét kihívásokra. A következő lépésben, többek között, ezeknek a modelleknek a különböző platformokra és architektúrákra való programozása és megvalósítása történik majd. A tanszék tevékenységében egyedülálló módon jelenik meg a teljes adat-értéklánc lefedése, valamint az adattudomány és a műszaki tudományok olyan kombinációja, amelyek együtt értékes kutatási eredmények és innovatív adattermékek létrejöttét teszik lehetővé. Az Informatikai Kar az ELTE további karait is bevonni tervezi az együttműködésbe, így építve a versenyelőnyre, hogy az ELTE, öt tudományterületet átölelő képzési és kutatási portfóliójának köszönhetően, egyedülálló interdiszciplináris kompetenciaközpont. A Budapesten felelős professzor, Dr. Horváth Tamás első kinevezése öt évre szól. 

 

 

Az új tanszék szorosan együttműködik majd a Telekom innovációs szervezeteivel, mindenekelőtt a helyi szolgáltatóval, a Magyar Telekommal és a Berlini Műszaki Egyetemmel. Somorjai Éva, a Magyar Telekom humán erőforrás vezérigazgató-helyettese a tanszék elindítása alkalmából elmondta: „Felelős vállalatként, vezető infokommunikációs szolgáltatóként a Magyar Telekom örömmel áll egy olyan együttműködés mögé, amely hidat képez a tudományos oktatás és a valós gazdasági, iparági kihívások között, és a kettő egymáshoz való közelítésével ad piacképes tudást a jövő munkavállalóinak, ugyanakkor képzett szakembereket is biztosít az országnak.” A vállalat a Telekomon belül gyakornoki pozíciók biztosításával, külső konzultációs szerepvállalással, tudástranszferrel, valamint a kutatási tevékenység támogatásával segíti majd a tanszék működését. 

 

Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora az országban egyedülálló kezdeményezést európai kontextusban helyezte el, amikor kiemelte: „A H2020 program szellemisége világosan mutatja, hogy Európa versenyképessége nem pusztán pénzkérdés. Sikert csak az innovatív, együttműködésen alapuló, hosszú távú befektetésektől remélhetünk. Az Adattudományi és Adattechnológiai Tanszékkel és a gondozásában működő későbbi oktatási és kutatási projektekkel a vállalati és az akadémiai szféra közötti nemzetközi együttműködésnek egy új korszakát nyitjuk meg a magyar felsőoktatásban.”  

 

A magyarországi tanszékindítás az első lépése az új EU Labs programnak, amely során a Deutsche Telekom és a T-Labs bővíteni fogja szakértői hálózatát és további európai egyetemekkel lép partnerségre. „Hiszünk Európa jövőjében” – mondta el Christian von Reventlow, a Deutsche Telekom innovációért felelős vezetője. „Célunk, hogy Európa-szerte egyetemi tehetségekkel dolgozzunk együtt annak érdekében, hogy erősítsük közös nemzetközi vállalkozásainkat a kutatásban és fejlesztésben. A T-Labs-nél most útjára bocsájtott EU Labs program ennek a nemzetközi gondolatnak a további kiterjesztésében fog segíteni minket”. 

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Digitalizáció a KKV-knál - ahogy a mesterséges intelligencia látja

Manapság mindenki mindenről a ChatGPT-t kérdezi meg, úgyhogy - gondoltam - mi is kipróbáljuk, megnéztük, hogy milyen hírt írna a mesterséges intelligencia arról, hogy hol tart a digitalizáció Magyarországon a kis- és középvállalkozásoknál. Íme:

2023. február 4. 21:32

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05