Az ABB és a Covariant MI-vel támogatott robotikai megoldásokat fejleszt

forrás: Prím Online, 2020. március 9. 14:26

Az ABB a Covariant mesterséges intelligencia (MI) alapú technológiájával felgyorsítja a térnyerését a forgalmazási és az e-kereskedelmi ágazatokban. A Covariant volt a nyertese annak a világméretű pályázatnak, amit az ABB azért írt ki, hogy vezető MI-partnert keressen az intelligens robotikai technológiák közös fejlesztéséhez. 

 

Az ABB Covariant MI-megoldással támogatott robotjai különböző csomagokat válogatnak szét. 

 

Az ABB, mint az ipari robotok világszerte vezető szállítója, és a szilícium-völgyi MI start-up, a Covariant bejelentették, hogy partneri együttműködésre lépnek. Együttműködésük célja, hogy mesterséges intelligenciával segített robotikai megoldásokat dobjanak piacra.  A két cég először teljesen autonóm raktári komissiózó megoldást kíván értékesíteni.    

 

A partneri együttműködés keretében két, az MI-vel támogatott robotika terén azonos jövőképpel rendelkező vállalat fog együtt dolgozni. Az MI alapú robotikai rendszerekben intelligens robotok dolgoznak az emberek mellett, dinamikus környezetben, amelyben a robotok minden egyes elvégzett feladat során kollektívan tanulnak és fejlődnek. 

 

Tapasztalva az e-kereskedelmi szektor növekedését, az ABB az alkalmazások széles körénél jelentős lehetőséget lát a mesterséges intelligenciával támogatott robotikai megoldásokban. Ezek a megoldások főként a logisztikához, a raktározáshoz, valamint a csomagok és postai küldemények válogatásához kapcsolódnak. A Statista adatai szerint az e-kereskedelem globális forgalma a következő öt évben várhatóan több mint 50%-kal növekszik, értéke a 2019. évi 1,7 billió euróról 2024-re 2,6 billióra nő.  

 

  

Az e-kereskedelemben a rendelések teljesítésével kapcsolatos szolgáltatások iránti kereslet növekedése, valamint az összetett, munkaigényes folyamatok egyedi lehetőséget kínálnak az intelligens automatizálás számára. A beszerzési adatokat elemző cég, a Beroe Inc. szerint a piac összesített éves növekedési rátája stabilan 4-5% körül van, és 2021-re várhatóan eléri az 51,3 milliárd eurót. Napjainkban a raktári műveletek munkaigényesek, az iparág komoly nehézségekkel küzd a komissiózást és csomagolást végző dolgozók toborzása és megtartása terén. Bár a robotok kiválóan alkalmasak az ismétlődő feladatok végrehajtására, eddig nem rendelkeztek azzal az intelligenciával, amely ahhoz szükséges, hogy egy dinamikus raktári művelet során azonosítani és kezelni tudják a több tízezernyi, állandóan változó terméket.   

 

Az ABB 2019-ben pályázatot hirdetett, amely keretében azt értékelte, hogy 20 vezető MI technológiai start-up milyen megoldást nyújt 26 valós, komissiózási, csomagolási és válogatási feladattal kapcsolatban. Az ABB azt kívánta felmérni, hogy az MI elég fejlett-e ahhoz, hogy segítségével ki lehessen aknázni a robotika és az automatizálás számára a szegmensben rejlő lehetőségeket. A másik cél az volt, hogy az ABB olyan technológiai partnert találjon, amellyel együtt robosztus MI-megoldást fejleszthet ki, amely képes támogatni az autonóm anyagmozgatást, és képessé teszi a robotokat a végtelen változatban előforduló árucikkek kezelésére. 

 

A Covariant Brain egy univerzális MI, amely lehetővé teszi, hogy a robotok érzékeljék a körülöttük lévő világot, azzal kapcsolatban következtetéseket vonjanak le, és cselekvésüket a környezetükhöz igazítsák, így képesek legyenek olyan feladatokat végrehajtani, amelyek a hagyományos, programozott robotok számára már túl összetettek és túl szerteágazóak. A Covariant szoftverével a robotok megerősítéses tanulását (reinforcement learning): az iteráció segítségével a robotok saját maguk alkalmazkodnak az új feladatokhoz, ezért egyre szélesebb lesz azoknak a cikkeknek a köre, amelyeket képesek komissiózni.    

 

„A Covarianttal való partneri együttműködésünk részét képezi azon stratégiánknak, amelynek célja, hogy az ABB terjeszkedni tudjon az üzleti növekedést ígérő új piaci szegmensekben, így például az árufogalmazásban és az e-kereskedelemben, és kiaknázza az ezekben rejlő növekedési potenciált. Ezek a törekvések jól kiegészítik a már meglévő portfóliónkat, és elősegítik azon célunk elérését is, hogy a robotikában ügyfeleink első számú, kiemelt beszállítója legyünk.  A mesterséges intelligenciának a robotjainkkal történő kombinálásával a lehetőségek és az alkalmazások új területét nyitjuk meg a különböző iparágak számára,” – nyilatkozta Sami Atiya, az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás divíziójának vezetője.     

    

„Ha tovább kívánjuk fejleszteni a mesterséges intelligenciát, akkor ki kell vinnünk azt a laboratóriumból, és a valós világ körülményei között kell alkalmaznunk. Nagy örömünkre szolgál, hogy együtt dolgozhatunk az ABB-vel, támaszkodhatunk az ABB közel öt évtizednyi, az automatizálási rendszerek nagy igénybevételt jelentő ipari környezetben történő telepítése terén szerzett szakmai tapasztalataira, és közösen MI-alapú robotikai megoldásokat fejleszthetünk ki ügyfeleinknek világszerte” – mondta Peter Chen, a Covariant vezérigazgatója és társalapítója.

 

Az ABB és a Covariant első MI által támogatott megoldásának telepítése már meg is kezdődött a Belgian Post Group részeként működő Active Ants-nél, amely vezető e-kereskedelmi szolgáltatója a hollandiai Utrechtben működő internetes vállalkozásoknak.  

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Együttműködésre lép a CETIN Hungary és a Pécsi Tudományegyetem

A független, integrált távközlési infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt. és a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara a jövőben három kiemelt területen működik együtt: a kiberbiztonsági szolgáltatások fejlesztésében, a kutatás-fejlesztési tevékenység színvonalának további emelésében, illetve az építőiparban egyre elterjedtebb és ismertebb építményinformációs modellezéssel (BIM) kapcsolatos kölcsönös tudástranszferben.

2024. április 23. 16:21

Bevállalós ötletekkel versenyeznek a Megoldások a holnapért döntősei

Kiválasztották a legjobb nyolc csapatot a Samsung és az EdisonKids Megoldások a holnapért kihívásán. A jövő oktatása, a fenntarthatóság és a közösségfejlesztés iránt elkötelezett fiatalok megkezdhetik a felkészülést a döntőre. A következő hetekben a csapatok elképzelésük prototípusát alkothatják meg és tesztelhetik működését a mentorok közreműködésével. A diákok a szakértők segítségével készülnek a végső, májusi megmérettetésre, ahol a három legjobb csapat összesen 6 millió forint összértékű Samsung készülékkel bővítheti egyéni és oktatási intézménye eszközparkját.

2024. április 23. 14:44

A boldog gyerekekből lesznek sikeres felnőttek

Több mint 600 támogatott, 105 diploma, 606 nyelvvizsga, 246 informatikai bizonyítvány. Csak néhány eredmény, amit a 19 éve működő Csányi Alapítvány és az általa mentorált fiatalok elértek. Az alapítvány valódi sikere a számok mögött, a személyes történetekben rejlik – hangzott el Zánkán az Alapítvány által szervezett idei Életút Fesztiválon április 20-án. A kiemelkedő informatikai és idegen nyelvi képzések mellett a végzett fiatalok a megszerzett kapcsolati tőkét, a közösség erejét tartják a legfontosabbnak. Nemcsak a Csányi Alapítvány nagykorú már, hanem egyre több mentoráltból vált olyan fiatal felnőtt, akik büszkén támaszkodhatnak az alapítvány segítségével megszerzett tudás mellett egymásra, „Csányisokra” is.

2024. április 23. 11:35

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50