Izomszövet által mozgatott mikrorobot

Milkovits Gábor, 2004. március 1. 19:21
Egy los-angelesi laboratóriumban olyan parányi mikrorobotot fejlesztettek ki, amelyet egy patkány élő izomszövete mozgat. A szílíciumlapocskát a hozzá rögzített szívizomszövet ritmikus összehúzódása-megnyúlása hajtja előre.

A mindössze 50 mikrométer, vagyis körülbelül fél hajszál átmérőjű szerkezet egy szilíciumlapocskából és az aljához rögzített kicsiny izomrostból áll. Az izomrost összehúzódása meghajlítja a lapkát, majd mikor a rost elernyed, a lapka újra kiegyenesedik, a parányi robot pedig ily módon lépkedve halad előre. Az izomrost és a szilíciumlap összekapcsolását úgy oldották meg, hogy a lapka alját vékony aranyfüsttel futtatták, majd egy patkány szívizomsejtjeit és glükózt tartalmazó petricsészébe mártották. A sejtek három nap alatt rostokká alakultak, amelyek automatikusan a lapocska aljához tapadtak, majd a csészéből kivéve automatikusan megkezdték az összehúzódást-elernyedést, mintegy 40 mikrométer/szekundumos sebességgel.

Az újfajta parányi robotok sikeres alternatívái lehetnek a mikromotoros szerkezeteknek, mivel elektromos energia helyett csupán szőlőcukorra van szükségük a működéshez. Gyakorlati felhasználásuk a legtöbb területen valószínűleg csak a távoli jövőben várható, mivel sok kérdés, például az áram nélküli kommunikáció problémája még egyáltalán nem tisztázott. A szerkezetet kifejlesztő tudósok először a légzésbénulásos betegek gyógyításánál szeretnék azt a gyakorlatban alkalmazni. A mikrorobot segítségével néhány millivolt áramot fejlesztenének, amellyel a légzést szabályozó idegeket stimulálnák, ily módon helyettesítve az eddig a hasonló esetekben alkalmazott ventillátort.

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50