Japán: Mindent műholdról

MTI Sajtóadatbank, 2005. augusztus 12. 09:10
A minden eddiginél gyorsabb és mindenhová eljutó adatátvitel csak műhold-technológiával lehetséges, és Jogosan nevezhető infrastruktúrának egy olyan egységes kommunikációs rendszer, ami a mobiltelefontól a navigációs helymeghatározó eszközökön keresztül a személyriasztókig mindent befogad - állapítja meg Az ITU nemzetközi távközlési szövetség japán tagozatának negyedéves folyóirata, a "New Breeze" a japán információs társadalom kiépítéséhez szükséges infrastrukturális igényeket összefoglaló írásában.
Japán eldöntötte, hogy saját erőből kiépíti műholdas infrastruktúráját. Egyetlen szervezetbe vonta össze az űrrepüléssel, kutatással és távközléssel foglalkozó állami intézményeket, létre hozta a JAXA-t (Japan Aerospace Exploration Agency). A JAXA deklarált célja az információs társadalom előmozdítása, az ehhez szükséges kommunikációs infrastruktúra kiépítése, hogy "élhetőbb legyen az élet".

A konkrét tervek szerint 2005-ben orosz segítséggel pályára kerül az OICETS lézer-kommunikációs műhold. A kísérletekben az európai ARTEMIS műhold lesz a partnere. Az egyre népesebb égbolton gyakran zavarják egymás rádióadását a műholdak, a lézeres kommunikáció viszont - eltekintve attól, hogy sokkal gyorsabb is - nem okoz interferenciát.

2006-ban pályára kerül Japán első 3 tonnás geo-stacionárius kísérleti műholdja, mely 19x17 méteres, teniszpálya nagyságú antennáival kézi készülékekkel is kapcsolatot tud tartani. Segélyhívó rendszert, beteg-figyelő szolgálatot létesítenek majd vele. A japán belügyi és kommunikációs minisztérium pályázatára érkezett alkalmazási javaslatok közül eddig 21 japán egy 1 kínai tervet hagytak jóvá.

2007-re tervezik a WINDS kódnevű gyors internetes műholdkísérletet. A cél az, hogy 45 cm-es tányérantennával egész Ázsiából és a Csendes Óceán területéről 1,5-6 Mbps sebességű internet kapcsolatot lehessen létesíteni.

2008-ban indul a "kvázi-zenit" műholdas helymeghatározó rendszer. Japán egyik érdekes problémája, hogy a felhőkarcolókkal zsúfolt nagyvárosokban a magas házaktól már nem látszanak az egyenlítő fölött "álló" geo-stacionárius műholdak. Így éppen ott nem lehet használni az amerikai GPS helymeghatározó technológiát, ahol a legnagyobb kereslet lenne rá. Olyan műholdak kellenek, melyek – ha csak rövid ideig is - a földi szemlélő feje felett, a zeniten tartózkodnak. A ferde pályára állított műholdak időnként Japán felett is elhaladnak, áthaladnak a zeniten. Sajnos ilyen "kvázi-zenit" műholdból sok kell ahhoz, hogy mindig legyen az ország fölött két-három. A mozgó műholdas helymeghatározó rendszer is bonyolultabb, mint a geo-stacionárius, de nincs más választás - mutat rá a beszámoló.

Kulcsszavak: tudomány internet műhold

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megjelent a világ első unalmas telefonja

A Heineken a street kultúra ízlésformálójával, a Bodegával együttműködve bemutatta a Human Mobile Devices (HMD) által gyártott "The Boring Phone" készüléket.

2024. április 18. 13:15

Már egy évtizede társ a mindennapokban: 10 éves a Simple alkalmazás

Magyarország egyik legnépszerűbb mobilappja*, a Simple alkalmazás idén ünnepli a 10. születésnapját.  Az applikáció 2014. április 15-én vált elérhetővé az alkalmazásboltokban, az elmúlt évtizedben már több mint hárommillióan töltötték le, és indulása óta már több mint 50 millió in-app és 80 millió NFC tranzakció futott át rajta. A fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil számításai alapján 2023-ban a hazai online autópálya-matrica, a közterületi parkolójegy értékesítés és a QR-kód alapú csekkbefizetések is mintegy majdnem ötöde a Simple appon keresztül történt. 

2024. április 15. 13:02

Tavaszi fotózási tippek a HONOR-tól

A HONOR jobbnál jobb hardverrel és szoftverrel teszi izgalmasabbá a fotózást, de a funkciók és lehetőségek kihasználásához érdemes észben tartani pár egyszerű tippet ahhoz, hogy a lehető legszebb képeket készíthessük el.

2024. április 11. 11:38

A csoportos beszélgetéseket összegzi a Rakuten Viber új, MI-alapú funkciója

A Rakuten Viber, a privát és biztonságos üzenetküldés és hívások globális piacvezetője az OpenAI technológiáját felhasználva elindított egy mesterséges intelligenciával vezérelt beszélgetés összegző funkciót. A szolgáltatás a csoportos csevegések olvasatlan üzeneteinél hasznosítható. A több millió felhasználó igényeinek megfelelően kifejlesztett funkció zökkenőmentes és gyors megoldást kínál arra, hogy a csevegésben lévő akár 100 olvasatlan üzenetből a lényeges információkat egy tömör összefoglalóba sűrítse.

2024. április 10. 21:07

Mesterséges intelligenciával beszélgetve tökéletesíthetjük a kiejtésünket

Teljesen megújult a magyar fejlesztésű nyelvtanuló alkalmazás, a Xeropan. Az app már eddig is meghódította a világot, hiszen eddig összesen több mint kétmillióan használták a földkerekség minden táján – az új, 5.0-ás verzió pedig valószínűleg tovább növeli a regisztrálók számát. Új, komoly szakmai háttérrel összeállított, lineárisan felépülő tananyaggal segíti a nyelvtanulást, miközben kiejtésünket fejleszti és mesterséges intelligenciával a beszédkészségünket is gyakoroltatja.

2024. április 8. 13:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09