Példaértékű román-magyar együttműködés az IT&C területen

forrás Prim Online, 2006. november 15. 18:04
A román Távközlési és Informatikai Minisztérium, illetve a magyar Gazdasági és Kereskedelmi Minisztérium kooperációja példaértékűnek tekinthető, amelynek köszönhetően a térség vonzó lehet nemcsak az európai, hanem a más kontinensről származó befektetők szemében is.
A már megvalósított projektek és a további tervek bizonyítják, hogy nemcsak stratégiák szintjén, hanem a gyakorlatban is sikerült olyan lépéseket megtenni az információs technológia és távközlés területén, amelyek a két ország előnyére válnak.

A 2006. november 16-ai , Budapesten zajló román-magyar közös kormányülés előtt egy kis összegzést kínálunk az elmúlt egy év eredményeiből.

Visszatekintő

Az első román-magyar közös kormányülésre 2005. október 20-án került sor. A közös kormányülés 2-es számú szekciójában, amely a gazdasági verseny, a tudásalapú gazdaság és az információs társadalom kérdéseivel foglalkozott, két dokumentum született:

1.    A román Távközlési és Informatikai Minisztérium, valamint a magyar Informatikai és Hírközlési Minisztérium 2005. január 14-én kötött együttműködési megállapodásának életbeléptetéséről szóló protokolluma
2.    Négyoldalú nyilatkozat az információs társadalom fejlesztése érdekében, amelyet a román Távközlési és Informatikai Minisztérium, valamint a magyar Informatikai és Hírközlési Minisztérium, illetve az RMDSZ és a magyarországi Országos Román Kisebbségi Önkormányzat fogadott el.

Az együttműködési megállapodások lehetőséget adnak közös pályázásra, célul tűzve ki a nemzeti kisebbségek integrálását az információs társadalomba, valamint a kétoldalú üzleti kapcsolatok erősítését. A két minisztériumi fél szakértői szinten is fontosnak találja a közös fellépést. Támogatja az együttműködést a szabályozások, stratégiák kidolgozásánál, eGovernment, eLearning, eCommerce porgramokat, a szoftverfejlesztést és a kulturális örökség digitalizálását. Ennek megfelelően az elmúlt évben a következő előrelépések történtek.

2005. április 21-én Budapesten először ülésezett Budapesten a két minisztérium szakembereiből álló román-magyar vegyesbizottság.

2005. augusztus 2-án felavatták a Bihar megyei Éradonyban az első e-magyar pontot. 2005. folyamán 90 e-magyar pontot hoztak létre. Az e-Magyar pontok révén mintegy 350.000 erdélyi magyar számára vált lehetővé az internetes kommunikáció. A lakosság által ingyenesen és  könnyen elérhető, kiszámítható minőségben szolgáltató közösségi internet-hozzáférési pontok sok települést kapcsoltak rá a világhálóra.

2005. október 20-án Bukarestben zajlott a román-magyar IT&C üzletember- találkozó, amelyen több, mint 50 cég képviseltette magát. A rendezvényt a Távközlési és Informatikai Minisztérium szervezte közösen a magyar Informatikai és Hírközlési Minisztériummal, az ITD - Hungary-vel, az Informatikai Vállalkozók Szövetségével valamint az ARIES és ANIS szervezetekkel közösen.

2005. október 20-án elindult a www.bilateral.hu, illetve a www.bilateral.ro.kétnyelvű portált, amely romániai és magyarországi üzleti információkat tartalmaz.

2005. október 21-én Nagy Zsolt, távközlési és informatikai miniszter Bukarestben fogadta Kovács Kálmán, magyar informatikai minisztert. Megbeszélésükön szó került az IT&C piac szabályozásáról és stratégiák kidolgozásáról az uniós előírásoknak megfelelően.

2005. decemberében a magyar Informatikai és Hírközlési Minisztérium szakemberei román kollegáik rendelkezésére bocsátották a szélessávú adatátvitelre és a digitális televíziózásra vonatkozó magyar stratégiát. A román-magyar szomszédság előnyeire építve készült el az amerikai és ázsiai befektetők számára a határtérség közös prezentációja.

2005. december 2-án Nagy Zsolt, távközlési és informatikai miniszter a Budapesten tartott Infocommunication Summit vendége volt. A rendezvény az uniós országok jobb együttműködését tűzte ki célul az IT&C szektorban, nagy hangsúlyt helyezve a regionális együttműködésre. A summit résztvevői két szekcióban dolgoztak. Az egyik “Cohesion through IC&T” - amely azt vizsgálta, hogy a gazdaságban milyen lehetőség van az infrastrukturális és tartalmi fejlesztésre, mindezt hogyan lehet megvalósítani a strukturális alapok felhasználásával. A másik szekcióban,  “Competitiveness through IC&T” -együttműködési lehetőségek az innováció, a kutatás és az export területén. Nagy Zsolt miniszter bemutatta Románia jelenlegi helyzetét az IT &C szektorban, illetve, hogy milyen exportsratégiát dolgoztak ki az ágazatnak, és ebben milyen szerepet kaphat a regionális együttműködés.

Nagy Zsolt miniszter megbeszéléseket folytatott Kovács Kálmán magyar informatikai miniszterrel és a magyarországi Országos Román Kisebbségi Önkormányzat elnökével, Traian Crestával. Ez alkalomból Nagy Zsolt olyan AeL leckéket adott át a magyarországi román tannyelvű iskoláknak, amelyeket a román iskolákban is használnak.

2005. december 9-én Marosvásárhelyen a Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem székhelyén felavatják az első erdélyi e-klubot.

2006-ban a magyar kormány átszervezésekor a Informatikai és Hírközlési Minisztériumot beolvasztották a Gazdasági és Kereskedelmi Minisztériumba. 2006. október 26-án Nagy Zsolt távközlési és informatikai miniszter Dr. Kóka Jánossal, a magyar gazdasági és kereskedelmi miniszterrel megállapodott, hogy a román-magyar gazdasági együttműködés keretén belül tovább viszik az IT&C ágazatra vonatkozó kétoldalú kooperációt.

Forrás: RMDSZ

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást

Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.

2024. november 22. 19:55

A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG

Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.

2024. november 22. 18:14

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36