Hazugságfelismerő szoftver

Genda Csongor Zoltán, 2007. április 6. 17:24
Amerikai tudósok egy olyan szoftver kifejlesztésén dolgoznak, amely alkalmas a szöveges üzenetekben (e-mail, chat, sms) lévő nem valós kijelentések felismerésére.
A Cornell University kutatói már évek óta dolgoznak a hazugságvizsgáló szoftveren, és már több ezer elektronikus üzenetet megvizsgáltak annak érdekében, hogy rájöjjenek arra, hogy milyen módon lehet kiszúrni egy szövegben az olyan kijelentéseket, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. Ezidáig kérdéses volt, hogy az ilyesmi lehetséges, ám a tudósok sok éves fáradozását végül mégis csak siker koronázta, ugyanis megtalálták azokat a rejtett elemeket a szövegekben, amelyek alapján nagy valószínűséggel be lehet azonosítani a hazugságokat. A szakértők elmondása szerint ilyen jelek lehetnek, ha az üzenet írója szenvedő alakot használ (az angol nyelvben nagyon gyakori a passzív szerkezet), igeidőt vált indokolatlanul, illetve ha teletűzdeli a mondatokat bizonyos főnevekkel és igékkel. Ugyanilyen árulkodó jel lehet viszont az is, ha a szerző kifejezetten kerüli az "én" személyes névmás használatát vagy a kelleténél hosszabb formába önti mondandóját.

A Cornell egyetem kutatói az összegyűjtött tapasztalatok alapján létrehoznak egy olyan szoftvert, amely a fent említett elemeket fogja figyelni a szöveges üzenetekben, és egy gyors kiértékelés után eldönti a program, hogy a levél írója igazat mondott-e vagy nem.
Kulcsszavak: felhszoft tudomány

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50