Információs társadalom: a felzárkózáshoz állami forrás szükséges
Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ), a Magyar Tartalomipari Szövetség (Matisz), az Informatikai Érdekegyeztető Fórum (Inforum), valamint az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ (ITTK) közös, csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten elhangzott: a felnőtt lakosságnak csupán 39 százaléka internetezik rendszeresen, ami a fejlett országokkal összehasonlítva alacsony arány.
Molnár Szilárd, a Budapesti Műszaki Egyetem-UNESCO-ITTK kutatási igazgatója hozzátette: Magyarország lakosságának több mint 60 százaléka digitális értelemben írástudatlan. Az ország, a 27 uniós tagállamot figyelembe véve, a számítógép-használat tekintetében az utolsó előtti helyen áll.
A sajtótájékoztatón elmondták azt is, hogy a digitális írástudatlanság felszámolására az említett szerveztek az IT-mentor foglalkoztatási program keretében már kísérletet tettek: negyven megváltozott munkaképességű, illetve 45 év feletti munkanélküli állampolgár szerzett informatikai képesítést. Az oktatást az európai szociális alap és magyar kormány finanszírozta.
Az oktatást az IVSZ, a Matisz, az Inforum, a Napraforgó Kht. és a Hallássérültek Rehabilitációjáért Küzdők Egyesülete szervezte, s végzettek 75 százaléka már elhelyezkedett. Az oktatás a résztvevők számára ingyenes volt.
Az érintett szervezetek most azt remélik, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében folytatódhat a projekt, mivel az információs esélyegyenlőség megteremtéséhez legalább 10 000-12 000 IT-mentor képzésére lenne szükség.
Az IT-mentor az a szakember, aki a saját környezetében tovább adja a megszerzett informatikai tudást. Az országos képzési jegyzékben is szereplő oktatás során egyebek mellett a közösségi hozzáférés-üzemeltetető, kisvállalati rendszergazda, felnőttképzési konzulens, honlapfejlesztő és -karbantartó, vezetői, illetve telefonos ügyfélszolgálati asszisztens szakma szerezhető.
Az MTI kérdésre elmondták: a 40 ember képzésére 309 millió forintot költöttek, de az összegben szerepel az oktatás mellett a résztvevők 1 éves foglalkoztatása, és egy 18 millió forint összegű nemzetközi kapcsolattartási költség is. Tízezer mentor képzése 9-10 milliárd forintba kerülne, de az oktatásban nemcsak az említett szervezetek vehetnének részt, hanem más szervezetek, intézmények is.
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.