A világ legjobbjai között a BME és a HP közös kutatási projektje
A HP és a BME kutatási együttműködésének eredményeként létrejött - a HP „C” osztályú blade rendszerein fejlesztett és tesztelt - ún. Parallel Compositing Library termék nyerte a HPCwire, a nagy teljesítményű számítástechnikai eszközökkel foglalkozó vezető szaklap szerkesztői és olvasói díját a vizualizációs technológiák kategóriájában. A díj a HP és a Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Információtechnológiai Innovációs és Tudásközpontjának – BME (IT)2 – közös sikere.
A HP 2006 óta működik együtt a BME regionális tudásközpontjával. A partnerség egyik fő iránya új, akár üzleti alapon is alkalmazható valós idejű képalkotási módszerek kifejlesztése. A kutatásoknak köszönhetően egy komputertomográfos diagnosztika után az orvosok külön-külön, térben tanulmányozhatják az emberi test csontjait, az ereket vagy épp az agyat. A képalkotásért a HP platformja felel, mely a test összetevőinek eltérő sűrűsége alapján különíti el és ábrázolja a kért részleteket.
A BME és a HP közös rendszerének hasonlóan komplex alkalmazási területe az SDSS digitális csillagászati adatbázis – több millió csillag – valós idejű ábrázolása, vagy egyes nem grafikai célú, de erőforrás-igényes feladatok, mint a folyadékok mozgásának kiszámítása.
„A HP Collaboration and Competency Network keretében régóta dolgozunk együtt különböző szakmai műhelyekkel, egyetemekkel. Az egyik fő kutatási téma az ún. Advanced Vizualization, vagyis a fejlett megjelenítő megoldások területe – mondta el Kristóf Judit, a HP Technológiai Szolgáltatások Divízió kommunikációs vezetője. – A HP a világ legnagyobb klaszterének gyártójaként abban érdekelt, hogy a szuperszámítógépekkel kiszámolt adatok megjelenítésére is hatékony megoldást kínáljon. Ebben a munkában a BME (IT)2 az egyik legjelentősebb partnerünk. ”
A BME-n kifejlesztett térfogat-vizualizációs eljárás skálázható HP SVA (Scalable Visualisation Array) platformon működik. A rendszer önálló egységekből áll, melyek előbb megosztják a számítási feladatokat, majd párhuzamosan dogozzák fel az adatokat. A végeredményt az ún. képkompozitálási eljárással illesztik össze. Mivel jelenleg nincs szabványos szoftver megoldás a képkompozitálásra, ezért a HP egységes specifikációt és ennek megfelelő gyakorlati megvalósítást fejlesztett ki ParaComp néven. A BME (IT)2 tudásközpontban a projekt keretén belül kifejlesztett eljárások és alkalmazások részét képezik a HP SVA és a ParaComp nemzetközi bemutató anyagainak.
„Intézetünkben a világ élvonalába tartozó grafikai alkalmazásokat fejlesztünk Dr. Szirmay professzor szakmai irányításával, szorosan együttműködve a HP palo altoi és bristoli kutatóközpontjával – mondta el dr. Risztics Péter, a BME (IT)2 igazgatója. – Különleges lehetőség a Tudásközpont számára, hogy a világ egyik legnagyobb, legjelentősebb számítástechnikai vállalatának egyenrangú partnere lehet. A HPCwire díja a HP és a BME közös sikere, melyre nagyon büszkék vagyunk.”
Kapcsolódó cikkek
- Méhek tánca a szerverhálózatban
- A 4D SOFT Kft. egy 4 millió eurós tudományos EU-projektben
- A győztes brit Colossust ma legyőznék a kódháborúban
- Ingyenes program képes könyvek, fotóalbumok otthoni tervezéséhez
- PKI Tudományos Napok: 350 résztvevő az első napon
- Gyártót keres fényképezőgépeihez a HP
- Guinnes rekord: játékkonzolok alkotják a világ legnagyobb megosztott hálózatát
- Műegyetemi Állásbörze 2007 ősz
- Nagy teljesítményű HP noteszgép szórakoztatáshoz, játékhoz
- Új fejlesztésű ultra vékony LCD a Sharp-tól
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.