Villámgyorsan terjed a mobiltelefon a fejlődő országokban

MTI Sajtóadatbank, 2008. február 8. 10:10

Már minden második emberre jut egy mobiltelefon a harmadik világban.

Három év alatt a duplájára nőtt a készülékek száma, és a mobiltelefon a legfontosabb kommunikációs eszközzé lépett elő a fejlődő országokban - állapította meg legutóbbi elemzésében az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD).

2005-ben még négy emberre jutott egy készülék, most pedig valószínűleg az 50 százaléknál is jóval magasabb a használók aránya, mert a nyugati világban megszokott 1 készülék/1 felhasználó modell helyett inkább az a jellemző, hogy több ember osztozik egy mobilon.

A technológia terjedése mindenekelőtt a kisvállalkozásoknak és a kereskedőknek hasznos. Az UNCTAD felmérése szerint az afrikai cégek 2006-ban jóformán kizárólag mobiltelefon tartották a kapcsolatot az
ügyfelekkel és a beszállítókkal.

A mobiltelefon-használat terjedése így a gazdasági fejlődés motorja is egyben; a legújabb kutatások szerint a mobilpenetráció 10 százalékos emelkedése 0,6 százalékos GDP-növekedést indukál a fejlődő országokban.

Míg nyugaton már mindenkinek van legalább egy készüléke, a harmadik világban még jó ideig eltart, mire eléri a 100 százalékot a penetráció, ezért a mobilszolgáltatók és a telefongyárak számára ez a növekedés legfontosabb terepe.

Az internet ellenben csigalassúsággal terjed - állapítja meg az elemzés. A hozzáféréssel rendelkezők aránya átlagosan 13 százalék, szemben a fejlett ipari államokban mért 65 százalékkal. Nyugaton a lakosság 28 százaléka már szélessávú internetkapcsolatot használ, a fejlődő országokban viszont csak 2 százalék, és számos országban - például Beninben vagy Afganisztánban - egyáltalán nincs is ilyen szolgáltatás.

Kulcsszavak: India mobiltelefon trend

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megjelent a világ első unalmas telefonja

A Heineken a street kultúra ízlésformálójával, a Bodegával együttműködve bemutatta a Human Mobile Devices (HMD) által gyártott "The Boring Phone" készüléket.

2024. április 18. 13:15

Már egy évtizede társ a mindennapokban: 10 éves a Simple alkalmazás

Magyarország egyik legnépszerűbb mobilappja*, a Simple alkalmazás idén ünnepli a 10. születésnapját.  Az applikáció 2014. április 15-én vált elérhetővé az alkalmazásboltokban, az elmúlt évtizedben már több mint hárommillióan töltötték le, és indulása óta már több mint 50 millió in-app és 80 millió NFC tranzakció futott át rajta. A fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil számításai alapján 2023-ban a hazai online autópálya-matrica, a közterületi parkolójegy értékesítés és a QR-kód alapú csekkbefizetések is mintegy majdnem ötöde a Simple appon keresztül történt. 

2024. április 15. 13:02

Tavaszi fotózási tippek a HONOR-tól

A HONOR jobbnál jobb hardverrel és szoftverrel teszi izgalmasabbá a fotózást, de a funkciók és lehetőségek kihasználásához érdemes észben tartani pár egyszerű tippet ahhoz, hogy a lehető legszebb képeket készíthessük el.

2024. április 11. 11:38

A csoportos beszélgetéseket összegzi a Rakuten Viber új, MI-alapú funkciója

A Rakuten Viber, a privát és biztonságos üzenetküldés és hívások globális piacvezetője az OpenAI technológiáját felhasználva elindított egy mesterséges intelligenciával vezérelt beszélgetés összegző funkciót. A szolgáltatás a csoportos csevegések olvasatlan üzeneteinél hasznosítható. A több millió felhasználó igényeinek megfelelően kifejlesztett funkció zökkenőmentes és gyors megoldást kínál arra, hogy a csevegésben lévő akár 100 olvasatlan üzenetből a lényeges információkat egy tömör összefoglalóba sűrítse.

2024. április 10. 21:07

Mesterséges intelligenciával beszélgetve tökéletesíthetjük a kiejtésünket

Teljesen megújult a magyar fejlesztésű nyelvtanuló alkalmazás, a Xeropan. Az app már eddig is meghódította a világot, hiszen eddig összesen több mint kétmillióan használták a földkerekség minden táján – az új, 5.0-ás verzió pedig valószínűleg tovább növeli a regisztrálók számát. Új, komoly szakmai háttérrel összeállított, lineárisan felépülő tananyaggal segíti a nyelvtanulást, miközben kiejtésünket fejleszti és mesterséges intelligenciával a beszédkészségünket is gyakoroltatja.

2024. április 8. 13:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09