Japán tudósok megcsinálták az Avatar-robotot

MTI Sajtóadatbank, 2012. február 16. 08:21

Közelebb került a valósághoz a hollywoodi Avatar című sci-fi kasszasiker világa: egy japán robot képes arra, hogy utánozza irányítója mozdulatait, irányítója pedig azt érzékeli, amit a robot.

 

   A Telesar V elnevezésű robotot úgy építették meg japán tervezői, hogy képes követni az emberi irányítást, de közben a robotot irányító ember ugyanazt látja, hallja és érzi, amit android társa.
    Mintha a James Cameron rendezte Avatar elevenedne meg, amelyben az amerikai katonák képesek irányítani egy olyan testet, amely egy idegen világ másik fajának genetikai sajátosságait hordozza - írta a találmányról a The Daily Telegraph online kiadása.
     "Mikor felveszem a készüléket, és mozgatom a testemet, a saját kezeim helyett a robot kezeit látom. Ha megmozdítom a fejem, nem abból a szemszögből látok, mint korábban" - fogalmazott Kamuro So, a robot egyik megalkotója. Mint hozzáfűzte: olyan érzés, mintha valóban robottá vált volna.
    A Telesar V (TELexistence Surrogate Anthromorphic Robot) kezelője különleges felszerelést - sisak, kesztyű és mellény - visel, amellyel irányítani tudja az android gépezet működését.
    A kesztyű vékony poliészterből készült átszőve félvezetőkkel és apró mozgásérzékelőkkel, ami lehetővé teszi, hogy viselője érezze, amit a robot éppen megérint, különbséget tudjon tenni a sima és a göcsörtös, a meleg vagy a hideg felület között. Eközben a robot "szemei" által érzékelt kép háromdimenzióban vetítődik ki a kezelő szeme előtti kis videoképernyőre.
    Az effajta robotoknak nagyon jó hasznát lehet venni olyan helyzetekben, amikor az emberi jelenlét kockázatos - magyarázta Tacsi Szuszumu, a Keio Egyetem professzora.
    Egy elképzelés szerint a tavalyi földrengés és szökőár nyomán megrongálódott fukusimai erőműben is alkalmazni lehetne ilyen androidokat.
    "Fontos, hogy olyan robotok készüljenek, amelyek radioaktív környezetben tudnak dolgozni, és ez az, amit megcéloztunk" - mondta Tacsi professzor.

Kulcsszavak: robot tudomány

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09