Még mindig a Bundpil féreg vezeti az ESET listáját
Már hónapok óta töretlenül vezeti az ESET víruslistát a Win32/Bundpil féreg, amely külső adathordozókon terjedve valódi károkozásra is képes, hiszen a meghajtóinkról mind a futtatható, mind pedig a mentési Backup állományainkat is törölheti. A Conficker féreg volt korábban ilyen szilárd csúcstartó, mely egyelőre csak gyengül, így bár e hónapban már csak a nyolcadik, de hosszú jelenlét után még mindig nem került le a toplistáról.
A februári lista egyetlen újonc kártevővel bővült. A Win32/TrojanDownloader.Waski a tízedik helyen nyitott. Ez egy olyan trójai letöltő, amely egy fix URL listát tartalmaz, és ezek alapján próbálkozik. Futtatása után bemásolja magát a helyi számítógép %temp% mappájába miy.exe néven, majd további malware kódokat próbál meg letölteni az internetről a HTTP protokoll segítségével.
Az ESET Radar Report e havi kiadásában azokról a szűnni nem akaró adathalász támadásokról ír, amelyek kifejezetten bankolással kapcsolatosak. Az egyik ismertetett trükk szerint a csalók olyan kéretlen leveleket küldtek szét, amelynek tárgya éppen a biztonsággal kapcsolatos, és bankkártya biztonsági szolgáltatást ígértek a brit banki ügyfeleknek. Az "RBS Credit Card Account Holder" azonban egyértelműen egy átverés. Bár azt állítják, hogy a gyanús tranzakciókat fognak kiszűrni, ehhez képest a spamet egy svédországi domainről küldték, az angol bankokban pedig semmilyen partneri, vagy együttműködési viszonyról nem tudnak ezzel az állítólagos szolgáltatóval.
Kaphatunk kéretlen levelet a híres Lloyds nevében is, ahol viszont annyira amatőrökkel van dolgunk, hogy tisztán látszik a küldésre használt valódi cím is, ami nem más, mint a toilet@ebay.com. A hamisított adathalász weboldal viszont elég jó másolat ahhoz, hogy a figyelmetlenek mégis begépeljék adataikat a hasonmás oldalon. A módszer itt is régi, azzal próbálják meg a címzetteket a belépésre rávenni, hogy korlátozták számlájukat, és csak a linkre való kattintás után oldhatják fel ezeket az ideiglenes számlakorlátozásokat. Bár arról nincs hír, konkrétan mennyien dőlnek be ezeknek, az mindenesetre reménykeltő, hogy a rengeteg figyelmeztetésnek (pl. híradásokban) hála az emberek a banki csalásokra egyre jobban odafigyelnek. Mindenesetre mi újra elmondjuk, a bankok sosem kérnek ügyféladatokat e-mailben, és nem küldenek linket sem a belépéshez.
A februári fontosabb blogposztok között többek közt azzal foglalkoztak, vajon elég felelősen bánunk-e a jelszavainkkal. A látványos és tanulságos infografikából az is kiderült többek között, hogy a felhasználók 16%-a sosem változtatja meg a jelszavát, míg 18%-uk figyelmen kívül hagyja a jelzést, ha az általa leggyakrabban használt online vagy közösségi oldal jelszócserére figyelmeztető üzenetet küld neki.
Természetesen aktuális átverésekről is be tudtak számolni, így ezúttal a hamis Facebook visszatekintő Look Back hasonmás weboldal került terítékre, ahol a videó megnézése előtt egy letöltéssel próbáltak meg kártevőt juttatni a gyanútlan látogatók gépére.
Kiemelten fontos téma gyermekeink internetes biztonsága, így minden év második hónapjának második hetének második napja a biztonságosabb internetről szól. Ezen a főképp oktatással és képzéssel végezhető feladaton folyamatosan kell dolgozni, amire egy friss brit felmérés eredménye is jól rávilágít: eszerint sajnos nem használjuk megfelelően a szülői felügyeleti eszközöket: kevesebb, mint a szülők fele kapcsolja csak be ezeket egyáltalán.
Nem kerülte el sorsát a Forbes és Kickstarter sem, a korábbi Adobe, Target, Snapchat, és hasonló cégek elleni támadáshoz hasonlóan itt is illetéktelenek fértek hozzá az adatbázisokhoz, jelszavakat és címek loptak. Természetesen, ahogy ilyenkor szokás, azonnali jelszócserére buzdítják a pórul járt felhasználókat.
És végül, de semmiképpen nem utolsó sorban beszámoltak egy olyan Mac OS X operációs rendszeren futó trójairól, amely elsősorban warez programok letöltésével terjed, és a megfertőzött számítógépekről Bitcoint lop. Akár használunk Bitcoint, akár nem, minden Mac felhasználónak ajánlott egy aktualizált antivírus termékkel védenie számítógépét, valamint tanácsos ellenállniuk a feltört és illegális szoftverek letöltésének.
Vírustoplista
Az ESET több millió felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2014 februárjában a következő 10 károkozó terjedt világszerte a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 15.74%-áért. Aki pedig folyamatosan és első kézből szeretne értesülni a legújabb Facebook-os kártevőkről, a közösségi oldalt érintő mindenfajta megtévesztésről, az csatlakozhat hozzánk az ESET Magyarország www.facebook.com/biztonsag, illetve az antivirusblog.hu oldalán.
1. Win32/Bundpil féreg
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 2.90%
Működés: A Win32/Bundpil féreg hordozható külső adathordozókon terjed. Futása során különféle átmeneti állományokat hoz létre a megfertőzött számítógépen, majd egy láthatatlan kártékony munkafolyamatot is elindít. Valódi károkozásra is képes, a meghajtóinkról az *.exe, *.vbs, *.pif, *.cmd kiterjesztésű és a Backup állományokat törölheti. Ezenkívül egy külső URL címről megkísérel további kártékony komponenseket is letölteni a HTTP protokoll segítségével, majd ezeket lefuttatja.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_Bundpil.A/description
2. LNK/Agent trójai
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.86%
Működés: A LNK/Agent trójai fő feladata, hogy a háttérben különféle létező és legitim - alaphelyzetben egyébként ártalmatlan - Windows parancsokból kártékony célú utasítássorozatokat fűzzön össze, majd futtassa is le azokat. Ez a technika legelőször a Stuxnet elemzésénél tűnt fel a szakembereknek, a sebezhetőség lefuttatásának négy lehetséges módja közül ez volt ugyanis az egyik. Víruselemzők véleménye szerint ez a módszer lehet a jövő Autorun.inf szerű kártevője, ami valószínűleg szintén széles körben és hosszú ideig lehet képes terjedni.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/LNK_Agent.AK/description
3. Win32/Sality vírus
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.67%
Működés: A Win32/Sality egy polimorfikus fájlfertőző vírus. Futtatása során elindít egy szerviz folyamatot, illetve registry bejegyzéseket készít, hogy ezzel gondoskodjon arról, hogy a vírus minden rendszerindítás alkalmával elinduljon. A fertőzése során EXE illetve SCR kiterjesztésű fájlokat módosít, és megkísérli lekapcsolni a védelmi programokhoz tartozó szerviz folyamatokat.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/Win32_Sality.NAR/description
4. INF/Autorun vírus
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.57%
Működés: Az INF/Autorun gyűjtőneve az autorun.inf automatikus programfuttató fájlt használó károkozóknak. A kártevő fertőzésének egyik jele, hogy a számítógép működése drasztikusan lelassul, és fertőzött adathordozókon (akár MP3-lejátszókon is) terjed.
Bővebb információ: http://www.eset.hu/tamogatas/viruslabor/virusleirasok/%21autorun
5. Win32/Qhost trójai
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.55%
Működés: A Win32/Qhost trójai hátsó ajtót nyit a gépen, kiszolgáltatja annak adatait a bűnözőknek. Futása során először bemásolja magát a Windows %system32% alkönyvtárába, majd kapcsolatba lép távoli vezérlő szerverével, ahonnan átvehető a teljes irányítás a megtámadott számítógép felett. A Win32/Qhost általában fertőzött e-mail üzenetek mellékleteiben terjed.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_Qhost.PEV/description
6. HTML/ScrInject trójai
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.54%
Működés: A HTML/ScrInject trójai egy RAR segédprogrammal tömörített állomány, amely telepítése során egy üres (c:windowsblank.html) állományt jelenít meg a fertőzött gép böngészőjében. Hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül a háttérben további kártékony JavaScript állományokat kísérel meg letölteni.
Bővebb információ: http://www.eset.hu/tamogatas/viruslabor/virusleirasok/scrinject-b-gen
7. Win32/Ramnit vírus
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.27%
Működés: A Win32/Ramnit egy fájlfertőző vírus, amelynek kódja minden rendszerindításkor lefut. DLL és EXE formátumú állományokat képes megfertőzni, ám ezen kívül a HTM, illetve HTML fájlokba is illeszt kártékony utasításokat. Végrehajtásakor sebezhetőséget keres a rendszerben (CVE-2010-2568), és ha még nincs befoltozva a biztonsági rés, úgy távolról tetszőleges kód futtatására nyílik lehetőség. A támadók a távoli irányítási lehetőséggel képernyőképek készítését, jelszavak és egyéb bizalmas adatok kifürkészését, továbbítását is el tudják végezni.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/Win32_Ramnit.A/description?lng=en
8. Win32/Conficker féreg
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.26%
Működés: A Win32/Conficker egy olyan hálózati féreg, amely a Microsoft Windows MS08-067 biztonsági bulletinben tárgyalt hibát kihasználó exploit kóddal terjed. Az RPC (Remote Procedure Call), vagyis a távoli eljáráshívással kapcsolatos sebezhetőségre építve a távoli támadó megfelelő jogosultság nélkül hajthatja végre az akcióját. A Conficker először betölt egy DLL fájlt az SVCHost eljáráson keresztül, majd távoli szerverekkel lép kapcsolatba, hogy azokról további kártékony kódokat töltsön le. Emellett a féreg módosítja a hosts fájlt, ezáltal számos antivírus cég honlapja elérhetetlenné válik a megfertőzött számítógépen. Változattól függően a felhasználó maga telepíti, vagy egy biztonsági résen keresztül felhasználói beavatkozás nélkül magától települ fel, illetve automatikusan is elindulhat egy külső meghajtó fertőzött Autorun állománya miatt.
Bővebb információ: http://www.eset.hu/tamogatas/viruslabor/virusleirasok/%21conficker
9. Win32/Dorkbot féreg
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.10%
Működés: A Win32/Dorkbot féreg cserélhető adathordozók segítségével terjed. A féreg tartalmaz egy hátsóajtó komponenst is, melynek segítségével távolról átvehető az irányítás a fertőzött számítógép felett. Maga a futtatható állomány UPX segítségével tömörített EXE, futtatása során pedig összegyűjti az adott gépről a weboldalakhoz tartozó felhasználói neveket és jelszavakat, majd ezeket megkísérli egy távoli gépre elküldeni.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_Dorkbot.B/description
10. Win32/TrojanDownloader.Waski trójai
Elterjedtsége a februári fertőzések között: 1.02%
Működés: A Win32/TrojanDownloader.Waski egy trójai letöltő. Egy fix listát tartalmaz URL linkekkel, ezek alapján próbálkozik. Futtatása után bemásolja magát a helyi számítógép %temp% mappájába miy.exe néven, majd további malware kódokat próbál meg letölteni az internetről a HTTP protokol segítségével.
Bővebb információ: http://www.virusradar.com/en/Win32_TrojanDownloader.Waski.A/description
Kapcsolódó cikkek
- Rugalmasság és költséghatékonyság a kkv szektor biztonsági hívószavai
- Amit a CryptoLocker trójairól tudni érdemes
- Angry Birds alkalmazásnak álcázott Mac malware szedi áldozatait
- Tíz éves az első mobilos kártevő, a Cabir
- Az amerikai hadsereg legsúlyosabb informatikai támadása inspirálta a Turla férget
- Az év vége is a trójai programokról szólt
- Veszélyben a mobiltárcánk, figyeljünk a Bitcoinjainkra
- 5 tipp a biztonságos Android rendszerhez
- Veszélyes trójai lehet a jövő Autorunja
- ESET tippek a biztonságos online karácsonyi vásárláshoz
Biztonságtechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET kutatócsoportja
Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba. Az ESET által NGate-nek elnevezett Android alapú kártékony szoftver újszerű módon képes az áldozatok bankkártyáinak adatait a támadók telefonjára továbbítani. A támadók elsődleges célja az volt, hogy ATM-eken keresztül készpénzt vegyenek fel az áldozatok bankszámláiról. Ezt úgy érték el, hogy a fizikai bankkártyák NFC-adatait a támadó készülékére továbbították az NGate malware segítségével. Amennyiben ez a módszer sikertelen volt, a tettesnek még arra is volt egy tartalék terve, hogy az áldozatok számláiról más bankszámlákra utaljon át pénzösszegeket.
Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?
A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára olyan szolgáltatások, mint az autóbérlés és a repülőjegy vásárlás is elérhetővé váltak az oldalon keresztül. Ez a világ leglátogatottabb utazási és turisztikai honlapja, amely 2023-ban több mint egymilliárd foglalást bonyolított le, ami kétszerese a 2016-ban regisztrált számnak. Az ESET kiberbiztonsági szakértői most megmutatják, hogyan vadásznak ránk a csalók az adathalász e-mailek küldésétől a hamis hirdetések közzétételéig, miközben a megérdemelt nyaralásunkat tervezzük – és ahhoz is tanácsokat kapunk, miként lehet védekezni ez ellen a csalásforma ellen.
A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?
A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne? Az ESET kiberbiztonsági szakértői most elmondják, miért fontosak a hibajavítások, és miért nem jó megoldás, ha ezeket elmulasztjuk.
ESET kiberfenyegetettségi jelentés: egyre gyakoribb a mesterséges intelligencia és a deepfake a támadásokban
Az ESET legújabb Threat Report jelentése átfogó képet ad az ESET szakértői csapata által 2023 decemberétől 2024 májusáig megfigyelt fenyegetettségi trendekről.
A kiberbűnözők piszkos játéka: 9+1 kibertámadás a sport világából
Ikonikus sporteseményekből – mint például az olimpia vagy a foci bajnokságok – idén nyáron sem lesz hiány. A szurkolók alig várják ezeket az eseményeket – nincsenek ezzel másként a kiberbűnözők sem, bár őket a versenyszellem vagy a közösség érzése a legkevésbé sem érdekli. A Foci EB és a 2024-es párizsi olimpiai játékok közeledtével az ESET biztonsági szakértői mutatnak 9+1 olyan esetet, amelyekben a kibertámadások áldozatai sportegyesületek, -események vagy a szurkolók voltak.