Magyarországon a Nokia X
Android appokkal a fedélzetén
Hazánkba érkezett a Nokia androidos mobilja, a Nokia X. A belépő kategóriás készülék főként azokat célozza a piacon, akik egy megfizethető alternatívára vágynak a Nokiától, és szeretik az Android rendszert, appokat. Nemsokára nagytestvére, a Nokia Xl is követi a sorban.
Hazánkban az androidos Nokia
A sajtó képviselői is kipróbálhatták a Nokia februárban, az MWC-n bemutatott készülékét, a Nokia X-et, amely már a hazai piacra is betört. Az androidos alternatíva a belépőszintű mobilok táborát erősíti. A készülék 4 hüvelykes kijelzővel, 1 gigás procival, 512 mega RAM-mal és 4 giga tárhellyel versenyez a felhasználók kegyeiért.
A dizájnt a Lumia telefonokon megszokott csempék ihlették, de a készülék feldélzetén egy átszabott Android 4.1.2 rendszer teljesít szolgálatot számos appal fűszerezve. A cél az, hogy azok számára is alternatívaként szolgáljon, akik idegenkednek a Lumiáktól, vagyis a Windows Phone rendszertől, de a Nokiát szeretik. Dankovics Tamás, a vállalat üzletfejlesztési igazgatója kiemelte, hogy ezzel a készülékkel szeretnék a felhasználókat hozzászoktatni a „Lumia-élményhez”.
Jelentős különbség egy Android mobilhoz képest, hogy a Google Play Store nem érhető el rajta, hanem a Nokia Store-ban lehet különféle appok közül válogatni. A vállalat azonban több alkalmazásbolttal is kötött megállapodást, többek között a Yandexszel és az Amazonnal is, így folyamatosan frissül a kínálat.
Az Asha szériánál már megismert Fastlane is a telefon egyik újdonsága, amelyet szintén nem találunk meg egy androidos telefonnál. Ez arra szolgál, hogy könnyen tudjunk váltani az egyes appok között, és legnézhessük az idővonalat, vagyos az előzményeket is megtekinthetjük.
Játszottunk kicsit
Mi is leteszteltük a gyakorlatban a készüléket. Bár nem egy csúcskészülékről van szó, de ehhez mérten is álltunk a feladatok elé. Négy különböző csapat négyféle területen tesztelte a készüléket. Képet töltöttünk OneDrive-ba, ami valóban nagyon gyorsan ment, Fruit Ninja játékot játszottunk, ahol azért érdemes volt lassabban navigálni, mert a túl gyors mozgásoknál nem mindig reagált a telefon. Bár, ha ezen a vonalon folytattuk a játékot, könnyen előfordult, hogy leesett három gyümölcs egyszerre, ami a játék végét jelentette.
Kipróbáltuk a Vine-t is, amit ezen a készüléken is nagyon egyszerű kezelni, és annak ellenére, hogy 3 megapixeles kamerával dolgoztunk, nem is rossz kis hat másodperces alkotást sikerült összehoznunk. A selfie (önarckép) készítésnél – ez volt a negyedik feladat – már nem volt ilyen pozitív tapasztalatunk, hiszen nincs előlapi kamera a telefonon, és külön kamera gomb sem. Ez már eleve megnehezíti a helyzetet, továbbá az sem könnyítette meg a dolgunk, hogy a gyenge fényviszonyoknál a kép minősége sem lett túl jó.
Csak a Dual-SIM
A telefon csak Dual- SIM verzióban lesz elérhető a hazai piacon áprilistól, így elképzelhető, hogy nem minden mobilszolgáltató kínálatában találjuk majd meg a készüléket, tekintve, hogy a Dual-SIM alternatíva nálunk még nem forrta ki magát.
A vállalat azonban már mindhárom szolgáltatóval megállapodott a tekintetben, hogy a különféle fizetős alkalmazásokat mobilszámlájuk terhére vásárolhatják meg a felhasználók, figyelembe véve azt a tényt, hogy sokan nem bíznak még a bankkártyás fizetésben. Ez egyszerűbb is, és nem kell semmilyen olyan adatot megadni hozzá, amely illetéktelen kezekbe juthatna.
Egyelőre viszont még nem tudni pontosan, milyen operátorok forgalmazzák majd hazánkban, de kártyafüggetlen verzióban elérhető lesz nagyjából 39 ezer forintos áron hat különböző színárnyalatban: élénkzöld, élénkvörös, ciánkék és sárga színekben, valamint fehérben és feketében.
Nemsokára a Nokia XL is érkezik a hazai piacra. Ennek adók és illeték nélküli ára 109 euró, de arról még nem beszélt a vállalat, a magyar árazás várhatóan milyen kategóriában mozog majd. A család harmadik tagjáról, a Nokia X+-ról pedig még nem született döntés az ügyben, hogy kapható lesz-e Magyarországon.
Kapcsolódó cikkek
- Android mobilokra és iPhone-ra is ingyenes a Microsoft Office
- Új funkciók Androidon a Google kereső „OK Google” hangutasításában
- Komáromban készül a Nokia Normandy
- Már Gingerbreadre is elérhető a BBM
- Androidos nyitóképernyőt fejlesztett a Mozilla
- Magyarul is elérhető a Duolingo
- Új alkalmazás a HáziPatikától – EgészségGPS
- Mégis lesz androidos Nokia!
- Elérhető az Android Eszközkezelő mobilra
- Mobilapplikáció segít, ha vészhelyzet van
Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az év legolvasottabb online tartalmai
A tavalyi év során kiemelt figyelmet kaptak a Robert Fico és Donald Trump elleni merényletek, az amerikai republikánusok győzelme és Bassár el-Aszad szír elnök bukása, amelyekről jelentős médiaérdeklődés övezte a világot. Azonban a hazai internetezők érdeklődése inkább a belföldi aktualitásokra és a sporthírekre irányult, nem pedig a nagy nemzetközi eseményekre – derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss jelentéséből. A tanulmány a legnépszerűbb hazai hírportálok és Facebook-oldalak publikációit és az azokhoz érkező olvasói reakciókat elemezve mutatja be a magyarok online médiahasználati szokásait 2024-ben.
Itt a HMD válasza az online tér veszélyeire
A gyerekek több mint felét érik online idegenek, és minden harmadik gyermek már kapott olyan felszólítást, hogy a beszélgetését privát üzenetküldő alkalmazásokba vigye át – derült ki a HMD és a Perspectus Global által készített globális kutatásból, amely 25 000 gyereket és felnőttet vont be.
A jövő autós hangrendszere: A kijelző, amely hangot is ad
A Continental az Ac2ated Sound kijelzővel egyedülálló innovációt valósít meg az autóiparban: a kijelző szerepét kibővítve hangszóróként is funkcionál, ezzel új szintre emelve a járművek hangélményét. A kijelző felületének hangforrásként való használata egy teljesen friss perspektívát kínál a felhasználói élmény terén – a hangjelzések, beszédhangok és egyéb hangok közvetlenül a képernyőből hallhatók, így hagyományos hangszórók már nem szükségesek. A technológia alapja a kijelző mögött elhelyezett apró rezgéskeltő egységek, más néven hangaktuátorok, amelyek hanghullámokat generálnak az üvegfelületen.
Díjazták a kimagasló innovációs teljesítményeket
2025. március 26-án az Országház Felsőházi Termében adták át a 2024. évi Magyar Innovációs Nagydíjat és hat további ágazati díjat. A bírálóbizottság, amely tudósokból és elismert gazdasági szakemberekből állt, élén a kulturális és innovációs miniszterrel, a legjobb innovációs teljesítményeket a gazdasági eredmények és társadalmi hasznosság figyelembevételével választotta ki. A Magyar Innovációs Nagydíjat a Cloud Network Technology Kft. nyerte, amely nemzetközi szinten is figyelemre méltó informatikai tesztelési rendszerével érdemelte ki a rangos elismerést.
Virtuális valóság az autonóm járművek fejlesztésében
Évről évre világszerte több millió közúti baleset történik, és ezek túlnyomó része, mintegy 94%-a emberi hibákra vezethető vissza. De mi lenne, ha a járművek képesek lennének előre felismerni a veszélyeket és gyorsabban reagálnának, mint a legjobb sofőrök? Egy magyar kutatólabor, a HUN-REN SZTAKI SCL, a világ vezető technológiai és mérnöki cégeivel együttműködve dolgozik ezen a problémán.