Kínai okostelefonnal beépített kémprogramot is kapunk
Nemcsak a gyengébb minőség miatt kell vigyázni a kínai okostelefonokkal, a gyártók „üzletpolitikája” sem felel meg az európai irányelveknek – figyelmeztet a G Data. A Samsung Galaxy S4-re hasonlító, de annak töredékébe kerülő kínai Star N9500 készülék beépített kémprogrammal került a boltokba.
Egy bökkenő azért van: az N9500 gyártója a Google Play áruház helyett egy kémprogramot telepített a készülékre, így a mobiltelefon minden vásárlásról adatokat küld egy kínai szerverre. A modellt Németországban és Franciaországban értékesítették a legnagyobb számban, de kapható az Amazonon és népszerű a magyar fórumozók körében is.
A G Data tájékoztatása szerint a kémprogram segítségével lehetséges a teljes körű visszaélés: a kínai cég lehallgathatja és rögzítheti a beszélgetéseket, felderítheti a készülék helyzetét, nyomon követheti a vásárlásokat, ellophatja a hitelkártyaszámokat, valamint a banki visszaigazoló SMS üzeneteket is. A kártékony alkalmazást a G Data víruslaboratóriumának specialistája, Christian Geschkat fedezte fel, aki egy speciális készülék segítségével analizálta a mobiltelefon által kibocsátott jeleket (képünkön). Ez az első eset, hogy fény derült arra, hogy egy gyártó fertőzött készülékeket szállít.
Kapcsolódó cikkek
- Tippek, hogyan szabaduljunk meg a Facebook vírusoktól
- Felülvizsgálják a piacon lévő számítástechnikai eszközök biztonságát Kínában
- Washington kínai katonai hackereket gyanúsított meg üzleti kiberkémkedéssel
- Az Uroburos a belga külügyminisztériumot veszélyezteti
- A vírusirtók evolúciója folytatódik
- Huawei: 80 millió okostelefon értékesítése a cél
- Tavaly 1,35 millió magyar internetező fertőződött meg
- Pénzt kérnek a hackerek, hogy visszakapjuk letiltott adatainkat
- Orosz kémprogram vadászik katonai adatokra
- Így fertőződnek meg a weboldalak - egyszerűbb mint gondolnánk
Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kibervédelem: napokon belül szankcionálhatják a figyelmetlen hazai cégeket
Pár nap és élesedik a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv, amely több ezer cégre vonatkozik Magyarországon. A regisztrációt elmulasztó társaságok akár szankciókra is számíthatnak a hatóságtól. Az érintett vállalkozásoknak az év végéig le kell szerződniük a biztonsági vizsgálatra jogosult auditorral is, ugyanis, ha nem végzik el időben az IT rendszereik felülvizsgálatát akár több millió eurós büntetésre is számíthatnak.