Elsőségre pályáznak a magyar tolmácskesztyű fejlesztői
A siket felhasználó felhúzza a kesztyűt, a zsebébe teszi a telefont, amelyen keresztül jelnyelven tud kommunikálni, a telefon ugyanis felolvassa azt, amit a felhasználó eljelelt. A Szondában egyik témája a magyar fejlesztésű tolmácskesztyű volt.
A Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (MTA SZTAKI) éppen a héten ünnepelte ötvenedik évfordulóját. Az intézet az új eszköz egyik fejlesztője, a másik az Euronet Zrt.
Mátételki Péter, a SZTAKI munkatársa elmondta, a tolmácskesztyűben ujjpercenként van beépítve egy-egy mozgásérzékelő. A szenzorok térbeli abszolút helyzetet határoznak meg. A szenzorok relatív helyzetéből megállapítható az összes ujjízület behajlítottsága, ezekből az adatokból pedig digitális kézlenyomat áll össze. A kesztyű az információkat vezeték nélküli módban átküldi a mobiltelefonnak, és annak speciális szoftvere feldolgozza a jeleket. Ennek eredménye egy érthető, beszélt nyelvi szöveg, amelyet a telefon felolvas a kommunikációs partnernek. A telefont, melyből a másik személynek hallania kell az eszköz hangját, elérhető helyre kell tenni – tette hozzá.
Mátételki Péter azt is elmondta, hogy a projekt mostani szakaszában a másik irányú kommunikációval nem foglalkoznak, azt feltételezik, hogy a halló ember által beszédben közölteket a siket személy szájról leolvassa.
Az eszközről való ötleteléskor elsősorban olyan fejlesztésre gondoltak, ami a felhasználó produktivitását segíti, tehát lehetővé teszi, illetve megkönnyíti egyebek mellett a banki ügyintézést, a bevásárlást vagy a munkavégzést. Brózik Gábor, az Euronet Zrt. részéről azt mondta, prototípusról van szó; az első verzió ügyintézésre alkalmas, a későbbiekben próbálják tökéletesíteni az eszköz képességeit.
A világon máshol is léteznek hasonló kezdeményezések, de termék még egyikből sem lett, elképzelhető, hogy a magyar tolmácskesztyű lesz az első a piacon. A termékben nagy potenciál van, mert elképzelhető, hogy akár ipari, akár játékkonzolok vezérlésére is lehet használni.
Forrás: Kossuth Rádió/Szonda / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Új funkcióval bővült a Dropbox Android alkalmazása
- Okostelefonos pánikgomb a Hegyvidéken élők biztonságáért
- Új kihívásokat támasztanak az egészségügyi mobilalkalmazások adatvédelmi kérdései
- Megújult a Vine Android alkalmazása
- Pszichológushoz kerülhetsz a Facebook miatt
- A májrákosok harmadán segíthet egy új mobilapplikáció
- Jelnyelvi tolmácsoló és feliratozó alkalmazás
- Károsodhat az agyműködése annak, aki több monitort figyel egyszerre
- Magyar innováció: okoskesztyű jeltolmácsnak
- Mobilalkalmazás-fejlesztési pályázatot hirdet a Magyar Térinformatikai Társaság
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A pillanatok művészete – Fotózz úgy, mint még soha
Örömmel mutatjuk be legújabb közösségi média kampányunkat, amely arra hív, hogy gondold újra, mit is jelent megörökíteni az élet legértékesebb, legmúlékonyabb pillanatait. A „Ragadd meg a pillanatot!” kampány a HONOR 400 Lite erejét mutatja meg: egy eszközt, ami segít, hogy semmi fontos ne maradjon ki.
Díjazták a szellemi tulajdon hazai példaképeit
A Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából idén is átadták a rangos Millenniumi Díjakat. Az elismerést olyan intézmények, vállalkozások és szellemi műhelyek kapják, amelyek kiemelkedő munkát végeznek a szellemi tulajdon védelmében, és fontos szerepet játszanak a magyar innováció előmozdításában. A 2025-ös év díjazottjai: a Music Hungary Szövetség, a Dalfutár című műsor, a Hagyományok Háza, a Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteménye (MIMNG), valamint a Nivelco Ipari Elektronika Zrt.
Zöldebb, okosabb, elérhetőbb: A Xiaomi 2024-es ESG jelentése
A Xiaomi Corporation (a továbbiakban „Xiaomi” vagy „Vállalatcsoport”), a világ egyik vezető fogyasztói elektronikai és okoseszközöket gyártó vállalata, bemutatta hetedik éves környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) jelentését.
Digitális igazság vagy illúzió? – Védekezés a deepfake ellen
Az internetes térben egyre súlyosabb problémát jelent a deepfake technológia térnyerése, amely mesterséges intelligencia segítségével hoz létre megtévesztő képeket, videókat és hanganyagokat. A technológia fejlődésével egyre nehezebb megkülönböztetni a valós és a mesterségesen generált tartalmakat, ami komolyan rontja az online információkba vetett bizalmat.
Tízből kilenc mozilátogató fontosnak tartja a korhatár-jelöléseket
A mozilátogatók többsége elégedett a filmek hazai korhatár-besorolási rendszerével, és úgy véli, ez hatékony eszköze a gyermekek védelmének – derül ki a Nemzeti Filmiroda és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) közös kutatásából. A felmérésből az is kiderül, hogy a magyarok közel fele nincs tisztában azzal, hogy a korhatár-besorolások csak ajánlások, nem kötelező érvényű előírások.