Svédországban épül a világ első klimatikus szempontból pozitív adatközpontja
A svédországi Falun városában épül a világ első, klimatikus szempontból pozitív adatközpontja, az EcoDataCenter, amely egyben a világ 20 legbiztonságosabb adatközpontjának egyike. Az összesen három részből álló létesítmény első épületét 2016 első negyedévében tervezik átadni.
Épül a világ első, klimatikus szzempontból pozitív adatközpontja. A projekt kezdeményezője a Falu Energi & Vatten energiaszolgáltató, valamint az EcoDC AB vállalat, az energiahatékony megoldásokat biztosító termékeket és technológiákat pedig a Schneider Electric.
Az IKT (információ és kommunikációs technológia) az energiahatékonyság szempontjából egy új, feltörekvő terület, mely önmagában a világ villamosenergia-fogyasztásának 10%-áért felelős. Nem csoda tehát, hogy az internet és a felhő-technológia gerincét jelentő adatközpontok energiaellátásának költsége az adatok mennyiségével párhuzamosan egyre növekszik.
Egy adatközpont önmagában is több villamos energiát fogyaszthat, mint amit egy közepes méretű város igényel, ennek az energiának a nagy része azonban soha nem hasznosul, hanem egyszerűen hőként távozik az atmoszférába, hozzájárulva a globális és lokális felmelegedéshez. A becslések szerint, a világon jelenleg működő több mint hárommillió adatközpont összesített szén-dioxid-kibocsátása várhatóan öt éven belül meghaladja majd a légiközlekedési ágazatát.
Svédország a zöld adatfeldolgozás szülőhelye
Hideg éghajlatának, megbízható és megújuló energiaforrásainak, politikai stabilitásának, valamint a természeti katasztrófák hiányának köszönhetően Svédország ideális helyszín az adatközpontok létesítésére. A Cushman & Wakefield and Hurleypalmerflatt adatközponti kockázati index besorolása szerint, a skandináv ország a harmadik legbiztonságosabb a világon az USA és az Egyesült Királyság után.
Az EcoDataCentert azzal a helyi, megújuló forrásokból táplálkozó energiaellátási rendszerrel kötik majd össze, amely a világ egyik legjobbjaként 2013-ban New York-ban megkapta a Global District Energy Climate díjat. A szerverek és informatikai eszközök hőfeleslegével a Falun beli épületeket a terület fűtőrendszerén keresztül fogják fűteni, a nyári időszakban pedig a helyi erőmű gőzfeleslege működteti majd az adatközpont hűtőrendszerét. Így a kibocsátás szén-dioxid lábnyoma éves viszonylatban negatív lesz.
Biztonság a legmagasabb szintű teljesítmény mellett
Az EcoDataCenter az Uptime Institute szerinti legmagasabb, Tier IV™-es 100%-os rendelkezésre állási szint elérését is célul tűzte ki amellett, hogy megfeleljen a kritikus biztonsági szabványoknak. Mindehhez az adatközpontot a Schneider Electric energiahatékony megoldásai segítik majd hozzá.
EcoDataCenter:
· Három épület, összesen 23 250 négyzetméter
· 18 megawatt
· 100%-os rendelkezésre állás
· Energiaforrások: nap, szél, víz és bio-üzemanyag
· Uptime Institute minősítés: Tier IV™ (a lehető legmagasabb)
· Biztonsági megoldások: az adatközpontot erős betonfalak és fejlett biztonsági, valamint felügyeleti megoldások védik majd
· PUE (energiahatékonysági mutató): kevesebb, mint 1,15 (Tier IV™ design)
· Környezetbarát kialakítás a LEED Patina fokozatnak megfelelően
· Virágokkal borított tető, mely természetes hűtést biztosít a nyári időszakban
· Klíma: az átlagos évi hőmérséklet 5°C; évente átlagosan 22 nap haladja meg a maximum hőmérséklet a 25°C-ot
· Helyszín megközelíthetősége: autópálya 2 km-re, repülőtér 25 km-re, Stockholmból vonattal 2 óra
· A Business Sweden, Nord Pool Spot és a UK Department of Energy & Climate Change statisztikái alapján Svédországban kb. 40-50%-kal elérhetőbb a villamos energia, mint az Egyesült Királyságban
Kapcsolódó cikkek
- Átfogó védelmi megoldást mutatott be a Kaspersky
- Már a szolnoki buszokon is működik az érintéses bankkártyás fizetés
- Az UR3 könnyűsúlyú robot a Hungexpón debütál
- Az okos vércukormérők korszaka elkezdődött
- A Google bemutatta az Android Payt
- Az MWC-n debütált a Cellum mobilfizetési világújdonsága
- A nők kevésbé elővigyázatosak a kiberfenyegetésekkel szemben
- Az MWC-n debütált a Samsung Pay
- Táblagépeken is használható az Inbox
- 520 milliárdból építi új európai adatközpontjait az Apple
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kezdődik az év végi roham a mérlegképes könyvelők számára
A Kulcs-Soft által működtetett Kulcs-Akadémia három éve biztosítja a kreditpontos képzés lehetőségét, a digitalizáció jegyében online és személyes formában is.
Közösen telepít e-kamion töltőállomásokat a Siemens és az OMV
Az e-buszok és e-haszongépjárművek száma évek óta dinamikusan nő, a személyautó-állomány mellett a fuvarozásban, illetve az áruszállításban is egyre inkább teret nyer az elektrifikáció. A busz- és logisztikai flották üzemeltetői ezért egyre inkább keresik megfelelő töltési megoldásokat.
Küzdelem a csalások ellen: ma már nem elég, ha automatikusan ellenőrizzük az összes tranzakciót
A hagyományos tranzakciómonitorozáson túl egyre nagyobb szerepet kap a hatékonyabb, kockázatelemzés a pénzügyi bűncselekmények elleni harcban. Már nem elég automatikusan ellenőrizni a tranzakciókat és kiszűrni a gyanúsakat; szükség van az ügyfél várható és tényleges tevékenységének vizsgálatára, amelyhez a siker érdekében különböző kockázati mutatók kombinációját kell alkalmazni.
A Jane Goodall Intézet nyerte a Telekom pályázatát
Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.