Megújul az önkormányzatok e-szolgáltatása az új ASP-rendszerrel

MTI Sajtóadatbank, 2015. június 9. 10:19

Befejezéséhez érkezett az önkormányzati ASP-projekt, megkezdődött a rendszer átadása. Az uniós forrásból megvalósuló program eredményeként tizenegy közép-magyarországi önkormányzat használhat korszerű informatikai megoldásokat működése támogatásához és nyújthat e-közigazgatási és e-ügyintézési szolgáltatásokat.

Pintér Sándor belügyminiszter hétfőn Márianosztrán, a projektről tartott sajtótájékoztatón állampolgár-központúnak nevezte az alkalmazásszolgáltatást nyújtó informatikai rendszert (Application Service Provider). Arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendszer gyorsabb, pontosabb ügyintézést biztosít, jogbiztonságot ad az embereknek, akik a szolgáltatásnak köszönhetően átlátják az önkormányzat mindenkori helyzetét. Június végével további negyvennégy település csatlakozik az ASP-központ szolgáltatási rendszeréhez.
 

A tárcavezető felidézte: az önkormányzati adósságállomány konszolidálásánál megállapították, hogy kevés információ jut el a kormányhoz az önkormányzati gazdálkodásról, és „még nagyobb baj, hogy kevés információval rendelkeznek az önkormányzatok is sok esetben saját vagyoni helyzetükről, vagyoni képességükről”. Az uniós projekt felhasználásával a megoldás olyan alkalmazó-szolgáltató rendszer lett, amely egységesíti, átláthatóvá és elszámoltathatóvá teszi az önkormányzati területet - mondta.
 

A rendszer szolgáltatást nyújt az önkormányzatoknak, az állampolgároknak, folyamatos információs bázissal rendelkezik, megfelelő információt ad a polgármesternek, a jegyzőnek, a képviselőknek és a terület minden lakosának - ismertette.
 

A sajtótájékoztató helyszínével a 828 lakosú Márianosztrával kapcsolatban a miniszter azt mondta: az a cél, hogy az ASP-rendszer alulról építkezve jusson el az ország valamennyi önkormányzatáig.
 

A Belügyminisztérium, a Magyar Államkincstár, a Kincsinfo Kincstári Informatikai Nonprofit Kft., a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) alkotta konzorcium 2,8 milliárd forintos projektjét bemutatva Szijártó Zoltán, a KIFÜ elnöke elmondta: a 2012-ben indult projekt célja a legkorszerűbb e-közigazgatási megoldásokra építve egy alkalmazásszolgáltató központ (ASP) létrehozása.
 

Az önkormányzatok az ASP-központ jóvoltából - jelentős saját beruházás nélkül - juthatnak hozzá korszerű informatikai rendszerekhez, illetve folyamatos üzletmenetet támogató szakrendszeri szolgáltatásokhoz - mondta. A hivatalok így gyorsabban követhetik a jogszabályi változásokat is. A fejlesztésnek köszönhetően a helyi ügyintézők könnyebben tehetnek eleget adatszolgáltatási kötelezettségeiknek, és hozzáférhetnek majd a központi nyilvántartások adataihoz is.
 

A tizenegy kijelölt önkormányzatnál (Márianosztra, Ipolydamásd, Zebegény, Letkés, Ipolytölgyes, Csobánka, Nagymaros, Pilisszántó, Zsámbok, Jászkarajenő és Abony) április elsejétől már élesben használják az ASP-központ szakrendszereit. A június végén záruló projekt külső támogatója a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium volt.
 

Dancsó József, a Magyar Államkincstár elnöke egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy egyfajta újraértelmezése történt meg az önkormányzati szerepvállalásnak, és újraértelmezése történt az államkincstárnak is, hiszen - mint mondta - „ügyfélorientált, kormányzati szolgáltató és információs központtá kell válnunk az elkövetkezendő időszakban”, ehhez pedig korszerű ügyviteli informatikai háttér szükséges.
 

Szabó Zoltán Attila, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója kifejtette: a vállalat az elmúlt két évben új, felhőalapú technológiát valósított meg a kormányzatnak, és az önkormányzati ASP-n keresztül ezt a technológiát akarják települési szintig továbbítani. Megjegyezte: a rendszer üzemeltetőjeként nagyon fontos számukra a költséghatékonyság.

E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Media össztűz: ma este kezdődik a 2025-ös szingapúri választási kampány

Április 25-én, pénteken este Szingapúrban kezdetét veszi a parlamenti választásokhoz kapcsolódó hivatalos politikai kampány, amelyet országos televíziós és rádiós csatornákon sugároznak. Az Infocomm Media Development Authority (IMDA) bejelentése szerint a kampányüzeneteket nyolc politikai párt és koalíció juttathatja el a választókhoz, kihasználva az ország fejlett infokommunikációs infrastruktúráját.​

2025. április 25. 04:12

Öt évig a Themze fenekén volt egy iPad Mini, ami most döntő bizonyíték egy büntetőügyben

A londoni Metropolitan Rendőrség 2024 novemberében egy iPad Minit talált a Temze folyóban, nem messze az O2 Arénától. A készülék több mint öt évig hevert a víz alatt, mégis sikerült adatokat kinyerni belőle, amelyek kulcsfontosságúak voltak egy bűnügyi hálózat felgöngyölítésében. 

2025. március 26. 15:28

Trump intézkedései, melyek megrengették az infokommunikációs szektort

Donald Trump másoodik elnöki ciklusa alatt máris számos döntés született, amelyek közvetlenül vagy közvetve befolyásolták az infokommunikációs szektort. Ezek az intézkedések nemcsak az Egyesült Államokban, hanem globálisan is éreztették hatásukat, különösen az Európai Unióban, amelynek alkalmazkodnia kellett az új amerikai megközelítésekhez a digitális szabályozás terén.

 

2025. március 8. 15:17

Elon Musk és Donald Trump: A technológia és politika összefonódása az amerikai kormányzásban

Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója, Donald Trump elnök kinevezése révén a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium társelnöke lett. Ez a lépés új dimenziót nyit a technológiai szektor és a politika kapcsolatában, miközben kérdéseket vet fel a kormányzati reformok irányáról és hatásairól.

 

2025. március 6. 11:22

Elon Musk e-mailes ultimátuma: káosz és ellenállás a szövetségi hivatalokban

Elon Musk, az amerikai kormányzati hatékonyság javításáért felelős vezető, e-mailben szólította fel a szövetségi alkalmazottakat heti teljesítményük igazolására, azzal a fenyegetéssel, hogy a válaszadás elmulasztása felmondásnak minősül. Az utasítás zűrzavart és ellenállást váltott ki a kormányzati szervekben.

 

2025. február 25. 19:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Új szakértő irányítja a Yettel digitális fejlesztéseit

2025. június 12. 16:42

Diákötletek, amelyek jobbá tehetik a világot

2025. június 7. 13:55

Ők formálják a jövőt – díjazták a legtehetségesebb középiskolás innovátorokat

2025. június 1. 14:25

AI Summit Budapest 2025: Nobel-díjas kutató nyitja meg a konferenciát

2025. május 27. 16:35