3D nyomtatott műalkotások: egyszerűsített alkotói folyamat
Samuel Havadtoy, magyar származású amerikai művész és galériatulajdonos idén először vette igénybe a 3D nyomtatás és szkennelés technológiáját néhány műve megalkotásához, amiben örömmel segített neki a FreeDee Printing Solutions. Az izgalmas projekt eredményei jövő márciusban lesznek megtekinthetők a Mudima Alapitvány milánói épületében.
A közös munka nem csak azért volt érdekes, mert egy világhírű művésszel dolgozhatott a FreeDee csapata, hanem azért is, mert a 3D szkenneléstől a 3D modellezésen át a 3D nyomtatásig mindent be lehetett vetni. Az eredmény négy szobrászmű 3D nyomtatott prototípusa: egy kilincs, ahol a művész beszkennelt arca került a szintén 3D szkennelt kilincsre, valamint 3 különféle Sztálin szobor, amelyek eredeti bronz Sztálin szobor, valamint a művész Pinokkió szobrának orra és nyakkendője összemodellezéséből jöttek létre. Dezső Renáta végezte a 3D modellezést és szorosan együtt dolgozott Havadtoy-jel, hogy a végeredmény a művészi koncepciónak a lehető leginkább megfeleljen.
A kilincshez, ahol az arc részletei különösen fontosak voltak, a 3D szkennelést a 0,05 mm pontosságú Artec Spider 3D szkennerrel, míg a nyomtatást a kivételesen precíz Objet Eden 250 nyomtatón végezték. A Sztálin és Pinokkió szobrok 3D szkennelése szintén Artec 3D szkennerekkel készült, míg a remixek 3D nyomtatása MakerBot Replicator Z18 nyomtatón volt lehetséges, mivel a végső méretben kellett létrehozni a műtárgyak prototípusait. Az extra nagy nyomtatási térfogatú FDM printer nagyon jól szerepelt: több mint 100 órás nyomtatásokat vitt végig.
Hogyan döntötte el, hogy 3D szkennelést és nyomtatást fog alkalmazni az alkotásaihoz?
Egyrészt izgalmas kipróbálni új technológiákat, másrészt evolúciónak nevezném. Nagy szobrok esetében idáig az volt a jellemző, hogy a művész elkészítette a modellt kicsiben, amely alapján a mesteremberek a megfelelő technikával létrehozták a kívánt méretű másolatot. A 3D nyomtatásnak köszönhetően enélkül, a több mint 2000 éve működő technológia nélkül könnyen felnagyíthatunk bármit és készíthetünk azonnal 1:1 arányban szobrokat.
Volt már korábban tapasztalata 3D szkenneléssel, nyomtatással?
A FreeDee-vel volt az első alkalom, hogy kipróbáltam a technológiát, és valószínűnek tartom, hogy az előbbiek miatt a jövőben más munkákhoz is alkalmazni fogom.
Milyen munkafolyamatokon mennek keresztül még a kész nyomtatások, hogy elérjék a végső, kiállítási formájukat?
Mind a kilincs, mind Sztálin esetében a nyomtatások csak prototípusok, amelyekről mintát veszünk, kiöntjük viaszból, majd ennek segítségével készül el a bronzszobor. A Sztálin szobrok esetében a nyomtatott tárgyakat még az öntés előtt csipkével bevonom, később ezeket festékkel bepöttyözöm. Mind a csipkézett, mind a bronz verzió kiállításra kerül. (A leírt, a művészre jellemző stílusban készült alkotásokat Samuel Havadtoy online galériájában találhatunk.)
Mikor és hol kerül sor a kész művek kiállítására?
A milánói Mudima Alapítvány épületében nyílik 2016 márciusában 2 és fél emeleten kiállításom, ezért most nagyon sok a munkám. Az apropó pedig, hogy az alapítvány „bezár” és múzeumként nyílik újra. A fordulópontot ez a fél évig tartó kiállítás fogja jelenteni.
Mi a kiállítás témája?
Több mint 10 éve Olaszországban élek, ez az ország a szívem csücske és a kiállítás is erre épül: az olaszokat kritizálja és szereti.
Az arcommal ellátott kilincsből 14 készül, amelyek a termeket nyitó ajtókra kerülnek. Ezzel azt az ellentétet szeretném kifejezni, hogy egyes személyek folyton jönnek-mennek, mint például én, mások viszont képesek megnyugodni egy helyben. Emellett a 14-es számmal a keresztút stációira is szeretnék utalni. A 14. ajtó mögött Pinokkió fogadja majd a látogatókat. Az értelmezést rájuk bízom.
A Sztálin szobrokra pedig azért esett a választásom, mert Olaszországban a kommunista párt még mindig nagyon erős.
Érdekel, hogyan rövidíthető a vállalati alkotói folyamat is 3D nyomtatással? Töltsd le a ’3D Printing Economics 101’ esettanulmányt!
Kapcsolódó cikkek
- Először készült 3D-nyomtatással gyógyszer
- Ipari vagy asztali 3D nyomtatást válasszunk?
- A világ első 3D nyomtatású irodaháza Dubaiban épül
- Megnyílt az első európai MakerBot Innovációs Központ
- 3D-nyomtatású alkatrészek az Airbus hajtóművében
- Több ezer látogató kíváncsi a jövő nyomtatási technológiájára az Akváriumban
- Növekszik a magyar 3D nyomtatás piac - újdonságok és nagy nevek a 3D nyomtatás világából
- Szakmai előadások és workshop a háromdimenziós nyomtatásról
- Sugárhajtómű 3D nyomtatással
- Először nyomtattak sugárhajtóművet
Irodatechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Adatmentés másképp: hogyan védhet meg a 3-2-1 stratégia a zsarolóvírustól?
Sokan még mindig csak egy kötelező, unalmas feladatként tekintenek az adatmentésre, amit csak azért pipálnak ki, mert „muszáj”. Pedig egy jól megtervezett biztonsági mentés akár életmentő is lehet, különösen egy zsarolóvírusos támadás során. A Kingston szakértői szerint a 3-2-1 mentési stratégia kulcsfontosságú – legyen szó céges dokumentumokról vagy személyes adatokról, ezzel a módszerrel hatékonyan megőrizhető az adatok biztonsága, és a működés folytonossága is.
Zöldebb jövő az irodában: bemutatkoznak a környezetbarát Philips monitorok
A Philips 5000-es sorozatának legújabb tagjai, a 23,8 hüvelykes (60,4 cm) Philips 24B2G5301 és a 27 hüvelykes (68,6 cm) Philips 27B2G5601, a fenntarthatóság és energiahatékonyság jegyében készültek. A két új modell kifejezetten úgy lett tervezve, hogy minimalizálja a környezetre gyakorolt hatást, miközben modern funkciókat kínál a hatékony munkavégzéshez.
Ultraszéles élmény, kompromisszumok nélkül
A Philips legújabb gaming monitora, az Evnia 34M2C5501A, a 34 hüvelykes, ultraszéles kijelzőjével bővíti az Evnia 5000 sorozatot. A széria korábbi tagjai, a 27 hüvelykes 27M2C5501 és a 32 hüvelykes 32M2C5501 modellek már tavaly év végén bemutatkoztak – most pedig érkezik a sorozat legújabb, még nagyobb élményt kínáló darabja.
Teljesítmény kompromisszumok nélkül: Két új G4 monitorral frissít az AGON by AOC
Az AOC GAMING CU34G4Z egy 34 hüvelykes (86,4 cm), ívelt, ultraszéles monitor 240 Hz-es frissítési rátával, míg a 25G4SXU egy 24,5 hüvelykes (62,2 cm) kijelző, amelyet kifejezetten esport játékosoknak terveztek, és villámgyors, akár 300 Hz-es képfrissítést kínál (310 Hz-ig túlhúzható). Mindkét modell a versenyszerű játékhoz szükséges magas teljesítményt biztosítja, prémium árcímke nélkül.
Autófóliázó versenyen bizonyított az Epson új nyomtatója
Az Epson legújabb eco-solvent nyomtatója, a teljesen átdolgozott SC-S9100, nagy sikerrel debütált a World Wrap Masters 2025 budapesti autófóliázó bajnokságán, amelyet az UNIX-AMTS 2025 kiállításon rendeztek meg március 28–30. között. A versenyen a résztvevők már ezzel a csúcstechnológiás nyomtatóval készített fóliákkal díszítették az autókat, így a nyomtató kiemelkedő teljesítményét a gyakorlatban is bemutathatták.