Gyerekjáték lesz okosotthonunk irányítása
Lehetővé teszi ez az újítás, hogy a vevők hangalapú paranccsal vezéreljenek hatvannál is több funkciót egy tipikus intelligens otthon környezetét szabályzó alkalmazások teljes tartományában, amely magába foglalja a világítást, a fűtést, árnyékolás vezérlését és az ajtónyitást is.
Tavaly hozta ki az ABB a free@home termékét, melynek segítségével a rendszert kiépítők egyszerűbben tudnak otthonautomatizálási lehetőségeket kínálni, kihasználva az internet nyújtotta előnyöket. Az okostelefonról, táblagépről vagy személyi számítógépről irányítható rendszer leegyszerűsíti számos olyan funkció kezelését, amely a vevő igényeinek megfelelő otthoni környezet tud teremteni. A most bevezetett hangalapú vezérlés még tovább egyszerűsíti az otthonautomatizálást.
Minden korábbinál egyszerűbbé tenni az otthonok automatizálását akarják. Sötétedés után haza érve, csak ennyit kell mondani: „előszoba világítást bekapcsolni”, és a fények bekapcsolnak, majd a ház elhagyásakor adja ki az utasítást: „világítást kikapcsolni”, és a rendszer végrehajtja az utasítást.
A felhasználók a szobák és a terek megnevezése szerint programozhatják a rendszert, amit úgy is be lehet állítani, hogy a kiadott utasítás végrehajtását hang üzenetben visszaigazolja. Így amikor a felhasználó kiadja az utasítást: ‘redőnyöket leengedni a nappaliban', ez a hangüzenet érkezik: „a nappaliban minden redőny leengedve” és így tovább. A felhasználók kérdéseket is feltehetnek a funkciók állapotával kapcsolatban. Például: „Klára szobájában le van-e kapcsolva a lámpa?”, és a rendszer választ ad a feltett kérdésre.
Hibrid beszédfelismerő megoldást építettek be, amely a nyelvtani alapú beszédfelismerést egy statisztikai beszédfelismerő modellel ötvözi. A rendszernél természetes beszéd alapú és „parancsalapú” utasítás is lehetséges, így a felhasználó azt is mondhatja, hogy „kérem, kapcsolja fel a nappali világítását”, vagy „nappali - világítás-be”. A hangvezérlő rendszerbe épített párbeszéd-feldolgozó egység algoritmusok segítségével ismeri fel a felhasználó szándékát és a szövegkörnyezetet. A felhasználónak nincs szüksége semmilyen betanításra, mivel a beszédmodell a free@home rendszerbe programozott szavak (az emeletek, a szobák és a vezérelt funkció elnevezése) segítségével tud alkalmazkodni. A rendszer a szükséges adatokat a szövegkörnyezetből, illetve egy kiterjedt hangkönyvtárból gyűjti össze. Ha az utasítás nem elég teljes körű, a rendszer kiegészítő információkat kér a felhasználótól.
További fejlesztésnek számít az új 'Műveletek' menü, amely különböző folyamatok kombinálását teszi lehetővé az eseményvezérelt logika segítségével. Például, ha a szobahőmérséklet túllépi a 25 °C-ot, lehetőség van a redőnyök automatikus leengedésére. Ha működésbe lép a mozgásérzékelő, a rendszer e-mailben vagy okostelefonon értesíti a felhasználót az adott működésről.
A digitális kutatási szolgáltatásokra specializálódott BI Intelligence szerint az otthonautomatizálási készülékek piaca 2014-ben meghaladta a 61 milliárd dollárt, és ez a szám 2019-re eléri a 490 milliárd dollárt, ami évi 50 százalékos növekedést jelent.
Kapcsolódó cikkek
- Egyszerűen kezelhető intelligens otthonokba szánt LG termékek az IFA-n
- Az ABB üzembe helyezte a világ első ökohatékony gázzal szigetelt kapcsolóberendezését
- Hulladékból energiát ABB technológiával
- Nyílt forráskódú okosotthon szoftvert fejleszt az ABB, a Bosch és a Cisco
- Tőlünk lesi el a mozdulatokat a robotszakács
- iBlue: okostelefonnal vezérelt kulcs- és távirányítómentes megoldások
- Szuperszámítógép gondoskodik a vacsoráról
- CES 2015 negyedik nap
- 2015-ös technológiai trendek a Samsung tolmácsolásában
- Gondolatátvitel jöhet már 2020 előtt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Fenntarthatóság és innováció egy autóban
Az OMODA az elektromobilitás és a fenntartható közlekedés iránti elköteleződését egy különleges modellel ünnepli: bemutatta az OMODA 5 EV Planet Earth limitált kiadását. A kiadás szimbolikus időpontban, a Föld Napján került bemutatásra, ezzel is hangsúlyozva az elektromos autók szerepét a bolygó megóvásában.
Magas munkavállalói aktivitás a magyar munkaerőpiacon
A Profession.hu 2025 első negyedéves jelentése szerint a magyar munkaerőpiacon továbbra is magas a munkavállalói aktivitás. Bár az álláshirdetések száma minimálisan, 0,97%-kal visszaesett az előző év azonos időszakához képest, a jelentkezéseké ezzel szemben 4,8%-kal emelkedett. Ez azt jelzi, hogy a munkakeresők oldaláról továbbra is élénk az érdeklődés.
Erős évet zárt a ViVeTech
A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett ViVeTech Nyrt. nettó árbevétele a 2024-es üzleti évben 24 százalékkal emelkedett, és megközelítette az 1,4 milliárd forintot, szemben a 2023-ban elért 1,1 milliárd forintos értékkel. A társaság adózott eredménye ezzel párhuzamosan 95 százalékkal, 66,2 millió forintról 128,8 millió forintra bővült – derül ki a vállalat frissen közzétett, a magyar számviteli szabályok szerint elkészített, nem konszolidált éves beszámolójából.
Jogellenes műsorok miatt marasztalták el az RTL-t
Az RTL két bírságot is kifogásolt a bíróságon, de mindkét esetben a Médiatanácsnak adott igazat az igazságszolgáltatás. Az egyik ügy a Reggeli című műsor 2023. október 25-i adásához, a másik a Sztárbox 2023. november 5-i adásához kapcsolódik.
Forradalmi technológiák egyetlen robotporszívóban
A legfrissebb robotporszívó-fejlesztések már nem csupán a szívóerőre vagy az akkumulátor teljesítményére koncentrálnak, hanem egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra is, hogy a készülékek könnyedén megbirkózzanak a lakásokban előforduló fizikai akadályokkal – például küszöbökkel vagy padlószint-váltásokkal. Egy újonnan bemutatott modell már technológiai választ is kínál erre: saját magát meg tudja emelni, és akár 6 centiméteres akadályokat is leküzd.