20 év múlva a munkahelyek felét robotok tölthetik be
A Minden tudás stábja egy robotkonferencia apropóján járta körbe a kérdést: milyen jellegű feladatokat bízhatunk a gépekre, és melyeket nem?
Japánok számoltak be nemrég arról, hogy a nem is olyan távoli jövőben robotok fogják betölteni a munkahelyek felét. A Nomura Kutatóintézet munkatársai több mint 600 munkaformát vizsgáltak meg, és arra a következtetésre jutottak, hogy 49 százalékukhoz nincs szükség emberi munkaerőre.
A mesterséges intelligencia még nincs olyan szinten, hogy egy emberi lényt helyettesítsünk, de a gépek kiválóan alkalmasak arra, hogy a gépies munka mennyiségét csökkentsék - mondta egy fejlesztő az M1 Minden tudás című műsorában.

A tokiói nemzetközi robotkiállításon romok alatt, túlélők után kutató robotokat mutattak be. Az embert helyettesítő gépeket három kategóriában vonultatták fel: az ipari, a szolgáltató és a szórakoztatási szektorból.
A Tallinni Műszaki Egyetem kutatói például egy víz alatt serénykedő robot prototípusát alkották meg, hogy segítségével hajóroncsok után kutassanak. Az ipari jellegű robotok mellett a kiállításon bemutattak olyan humanoid robotokat is, amelyeket társnak terveztek idősek mellé, beszélgetni lehet velük egyszerűbb, hétköznapi dolgokról. Az esemény középpontjában az Oszakai Egyetem élethű női modellje állt.
Az MI-vel ellátott robotok elterjedése persze egy sor etikai kérdést is felvet. A munkaerőpiac robotizálása pedig nem csupán a technikán múlik, hanem azon is, hogy az emberek miként találnak maguknak értelmes elfoglaltságot, ha a feladatokat robotok végzik el helyettük - hangzott el az M1 Minden tudás című műsorában.
Forrás: M1/Minden tudás / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Futurisztikus trendek változtatják meg alapjaiban életünket
- Robotok segítik rászoruló tehetséges gyerekek tanulását
- Robot-ember – két jó barát?
- High-tech újdonságok a CEATEC-en
- Robotrekord született a Kutatók Éjszakáján az Ericssonban
- A Robotok világa címmel tematikus év kezdődik a győri Mobilisben
- Másoknak adhatjuk majd át tudásunkat robotok segítségével
- Robotok adhatják tovább az emberi tudást
- Kutatók Éjszakája - közönség által készített robotokat vár világrekord-kísérletéhez az Ericsson
- Robotok lepik el az óceánt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A jövő megoldásai ma születnek – kreatív fiatalok a mentális jóllétért
Áprilisban a stressztudatosság hónapjába léptünk – ez remek alkalmat kínál arra, hogy jobban odafigyeljünk mentális egészségünkre. A stressz hatásai és annak kezelési lehetőségei idén központi szerepet kaptak a Samsung és az EdisonKids által szervezett Megoldások a holnapért kihívás keretében.
Ismét az FT 1000 ranglistán a magyar ServerElite
A ServerElite immár második alkalommal került fel a Financial Times és a Statista által évente összeállított FT 1000 listára, amely Európa leggyorsabban növekvő vállalkozásait rangsorolja. A budapesti székhelyű cég új és használt szerverek forgalmazására, valamint testreszabott IT-megoldásokra szakosodott – és a lista elismeri azokat a vállalatokat, amelyek organikus növekedéssel, külső tőkeinjekció nélkül értek el kiemelkedő árbevétel-bővülést több éven keresztül.
Digitális böjt: Hogyan találhatunk csendet a képernyők világában?
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és az önvizsgálat időszaka. Az étkezési korlátozások mellett egyre többen érzik úgy, hogy a mentális tisztulásra is szükségük van – például digitális értelemben is.
21 év hűség, 1300 autó, egy közös jövő – Az UFleet sztorija
A rendszerváltás után alapított hazai cégek most élik aranykorukat – sok vállalkozás életében aktuálissá vált a generációváltás kérdése. Az alapítók lassan átadják a stafétabotot, és keresik azokat az utódokat, akik képesek továbbvinni azt az értékrendet és tudást, amit évtizedek alatt felépítettek. Ez a váltás azonban jóval többről szól, mint egyszerű vezetőcsere: tudatos, hosszú távú folyamat, amelyben kulcsszerepet játszik a bizalom, a mentorálás és a türelem.