YouTube-ról letöltött oktatóvideókkal tanulhatnak a robotok
A Cornell Egyetem kutatói robotokat tanítanak oktatóvideók megtekintésére, abból pedig egy sor lépésről lépésre instrukció kiszűrésével egy bizonyos feladat elsajátítására.
A szakemberek szerint még DVD-lejátszót sem kell bekapcsolni, mert a robot megtalálja a szükséges tartalmat a YouTube-on. A fejlesztés már egy olyan jövőt céloz, ahol személyes robotjaink lehetnek a házimunka – főzés, mosogatás, mosás, macskaetetés – elvégzésére, illetve robot gondozóink az idősek és mozgáskorlátozottak megsegítésére.
A kutatók által RoboWatch névre keresztelt projektet részben az teszi kivitelezhetővé, hogy a legtöbb „Hogyan…” videó közös alapokon nyugszik és hatalmas az elérhető forrásmennyiség. A YouTube 180 ezer videót kínál csak arra a témára, Hogyan készítsünk tojásrántottát? és 281 ezret arra, Hogyan kössünk meg egy nyakkendőt? A robotikusok szerint az ugyanazon feladat megoldását kínáló videók szkennelésével egy számítógép meg tudja állapítani, mi a közös bennük, majd azt egyszerű, lépésről lépésre instrukciókká alakíthatja.

Ozan Sener, a vizsgálat vezető szerzője szerint a rendszer kulcsfontosságú jellegzetessége, hogy ellenőrizetlen. A legtöbb korábbi kísérletben a robotok tanulását kiegészítette egy ember, aki elmagyarázta, hogy mit is lát a gép: például a tárgyfelismerést eddig úgy oldották meg, hogy a tárgyak fényképét bemutatták a robotnak, miközben az ember nevén nevezte őket. Jelen esetben viszont a robot az adott munkaterületen maga járhat utána az instrukcióknak és egyedül fejtheti meg őket.
Egy ismeretlen feladat esetén a robot számítógépes agya adatlekérdezéssel igyekszik a videómegosztó oldalon fellelni az adott témában született Hogyan… videókat. Az algoritmus olyan rutinokat is felölel, amelyek mellőzik a keresőszavaknak ugyan megfelelő, de nem instruktív videókat: például a főzéssel kapcsolatos keresés rajzfilmes elemektől kezdve konyhaeszközökig sok mindent feldobhat.
A számítógép képkockáról képkockára végigpásztázza a videókat, gyakran feltűnő objektumokat keres, és a hozzá tartozó narráció feliratát olvasva megkeresi a rendszeresen ismétlődő szavakat. Eme markerekkel a különféle videók hasonló szegmenseit összeveti, majd egyetlen szekvenciába fűzi. A feliratokból pedig írásos instrukciókat képes összeállítani.
Más kutatásokban a robotok emberek verbális utasításai alapján próbáltak elsajátítani bizonyos feladatokat. A jövőben más forrásokat, például a Wikipediát is igénybe vehetik.
A videókból megszerzett tudásanyag a RoboBrain online ismerettárban érhető el a gépeknek.
Forrás: Phys.org / hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- 20 év múlva a munkahelyek felét robotok tölthetik be
- Elegáns mozgásra is képes a NASA humanoid robotja
- Robotok segítik rászoruló tehetséges gyerekek tanulását
- Svédországban már a karácsonyi ajándékokat is robot csomagolja
- Robotok segítenek egy magyar kórházban
- Tömegeket vonzott az első Robotcsata
- Egymás ellen kő-papír-ollóztak a robotok
- Az ABB bemutatta a legnagyobb terhelhetőségű, többfunkciós robotját
- Robotokat alkalmaztak gerincműtéteknél Kínában
- Robot-ember – két jó barát?
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A városi autópályák hatása a személyes kapcsolatokra
Egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével készült nemzetközi kutatás szerint a városi autópályák átlagosan 1-16 százalékkal csökkentik a társas kapcsolatok számát azok között, akik az út két oldalán élnek.
"A politika ma már összefonódott a technológiával, social média algoritmusok diktálják a minket érő impulzusokat"
A Make Art Great Again galéria bemutatja a "Trump ima-, business és wellness-központ"-ot. Hogy miről is van szó, az kiderül a kiállítás két alkozójával - drMáriással és Weiler Péterrel - készített interjúból.
Továbbra sem tudjuk, hogy kik ölették meg Kennedyt
Donald Trump amerikai elnök ígéretéhez híven 2025. március 18-án nyilvánosságra hozta az 1963-as John F. Kennedy-merénylettel kapcsolatos, eddig titkosított dokumentumok jelentős részét. A Nemzeti Levéltár honlapján elérhetővé vált mintegy 80 000 oldalnyi anyag új részleteket tár fel Lee Harvey Oswald tevékenységéről és a merénylet körülményeiről.
Flipperverseny és izgalmas újdonságok a budapesti Flippermúzeumban
A TWIPY Award a flipperek Oscar-díjának számít: nemcsak a gépek, hanem a flipperekkel kapcsolatos helyszínek is elnyerhetik. Az elismerést az amerikai THIS WEEK IN PINBALL magazin adja át minden évben, és idén a budapesti Flippermúzeum is esélyes volt a legjobb európai helyszín díjára. A szavazás alapján 40 európai flipperes helyszín kapott voksokat, és a Flippermúzeum a második helyen végzett, mindössze 1 százalékkal lemaradva az első helyezettől. A világhírű újlipótvárosi múzeumban továbbra is ingyenesen kipróbálhatók a gépek a belépőjegy áráért, és újdonságként egy flipperverseny is várja a látogatókat – április elsején, Bolondok Napján.
Mindent a szemnek? Több "érzékszerv" kell az önvezetéshez
A Tesla Autopilot rendszerének érzékelői körüli viták újraéledtek egy nemrégiben készült tesztvideó kapcsán, amelyben a rendszer nem tudta felismerni az útakadályokat, ami balesethez vezetett.