Űrtechnológiával vértezik fel a jövő mobiljait

forrás: Prím Online, 2016. február 25. 16:29

A Xerox amerikai kutatóintézete, a PARC előrehaladott kutatásokat folytat annak érdekében, hogy a közeljövőben a hétköznapi emberek által használt mobilok, drónok, és más hordozható készülékek olyan hiperspektrális távérzékelésre legyenek képesek, mint azok az eszközök, amelyeket többek közt a NASA használ a távoli égitestek feltérképezésére.

A távérzékelés fogalma azt takarja, hogy a távolból, érintés nélkül, elektromágneses úton, egy speciális berendezéssel (kamerával) felszíni objektumokat lehet azonosítani, letapogatni és végül azok adatait elemezve osztályozni. Ezen a területen belül az érzékelés hullámhossz-tartományának nagysága, térbeli felbontása, és az adatok részletessége miatt is a hiperspektrális távérzékelés számít a legkifinomultabb eljárásnak, amit az is alátámaszt, hogy ezt eredetileg az idegen égitestek, többek között a Mars felszíni anyagainak geokémiai vizsgálatakor vetették be. 

 

A Xerox kutatóvállalata, a PARC most azon dolgozik, hogy ezt a különleges technikai vívmányt a hétköznapi tevékenységek szolgálatába állítva, a széles tömegek által használt mobiltelefonok, és más hordozható eszközök részévé tegye. A PARC szakemberei szerint a hiperspektrális kamerák és az azokhoz kapcsolódó alkalmazások révén, egy hétköznapi példával élve, a felhasználók egyebek közt képesek lesznek megtalálni például a legérettebb gyümölcsöt a bolti polcokon, vagy maguktól kideríthetik, hogy a pultban lévő hal friss, vagy a fagyasztott készletből származik. De arra is használhatják, hogy egy gyanús anyajegyről részletes információkat tartalmazó felvételt készítsenek, amelyet azonnal továbbküldhetnek az orvosnak elemzésre. Azaz csupa olyan praktikus információt lesznek képesek leszűrni a „távoli letapogatás” bekapcsolásával, amelyek megkönnyíthetik életüket, illetve megkímélhetik őket a bosszúságoktól, bajoktól.

 

 

A kutatóközpont fejlesztői most elsősorban azon dolgoznak, hogy a világban jelenleg használt hiperspektrális kamerák méretét radikálisan csökkentsék, hogy azok képessége egy fikarcnyit se csorbuljon, viszont el is férjenek egy kisméretű mobileszközben. Ugyanakkor arra törekednek, hogy ennek, az egyébként rendkívül költséges technológiának az adaptálása semmiképpen se növelje majd meg a készülékek árát, azaz olyan fejlett hardveres és szoftveres technológia hátteret akarnak teremteni, amely megfizethető mindenkinek.

 

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Digitalizáció a KKV-knál - ahogy a mesterséges intelligencia látja

Manapság mindenki mindenről a ChatGPT-t kérdezi meg, úgyhogy - gondoltam - mi is kipróbáljuk, megnéztük, hogy milyen hírt írna a mesterséges intelligencia arról, hogy hol tart a digitalizáció Magyarországon a kis- és középvállalkozásoknál. Íme:

2023. február 4. 21:32

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05